eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Finanse w związku, czyli razem, ale na własny rachunek…

Finanse w związku, czyli razem, ale na własny rachunek…

2018-03-01 10:58

Finanse w związku, czyli razem, ale na własny rachunek…

Polacy w związku chcą żyć na własny rachunek © pathdoc - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Finanse w związku nie są sprawą najprostszą. Dowodem na słuszność tego stwierdzenia może być chociażby zrealizowany na zlecenie Wonga raport „Młodzi Polacy w związkach – podział ról finansowych”. Ankietowani przyznają, że najczęściej kłócą się o wydatki, a ich największe obawy wzbudza kontrola nad budżetem. Co trzeci respondent jest związany ze swoim partnerem nie tylko uczuciowo, ale również więzami kredytu. Okazuje się również, że większość decyzje odnośnie swoich finansów wolałaby podejmować samodzielnie. To podejście zmienia dopiero wspólne zamieszkanie, zawarcie małżeństwa lub pojawienie się dzieci.
Zrealizowane przez Maison&Partners dla firmy Wonga badanie „Młodzi Polacy w związkach – podział ról finansowych” wyraźnie dowodzi, że młodsza część polskiego społeczeństwa optuje za tym, aby w związkowych finansach panowały zasady równości i partnerstwa. Polaków pomiędzy 18. a 35. rokiem życia zapytano o ich wyobrażenia odnośnie zarządzania wspólnym budżetem i kwestii finansowych. Okazuje się, co nie jest zresztą zaskoczeniem, że finanse to temat niełatwy i to nawet dla tych par, które mają za sobą już wiele wspólnych lat.

I wprawdzie wspólny kredyt czy gromadzenie oszczędności mogą zacieśniać więzi między partnerami, to równie dobrze mogą okazać się kością niezgody. 60 proc. badanych przyznaje, że kłótnie o finanse pojawiają się w ich związkach regularnie, a w co dziesiątym przypadku dochodzi do nich co najmniej raz na tydzień.

30 proc. nie chce dzielić się rachunkiem bankowym


Do posiadania jednego, wspólnego konta ze swoim ukochanym przyznało się tylko 20 proc. respondentów – większość z nich żyje w związku małżeńskim, mieszka razem i ma dzieci. 18 proc. badanych zadeklarowała, że ma dwa rachunki – jeden wspólny, drugi oddzielny, do którego druga połówka nie ma dostępu. Niemal co trzecia osoba (29 proc.) posiada tylko własne konto, którego nie udostępnia bliskiej osobie. W większości są to respondenci w wieku 18-24 lata, którzy żyją w związku nieformalnym, nie mieszkają razem i nie mają potomstwa.

Wyraźnymi impulsami motywującymi do założenia wspólnego rachunku są zamieszkanie razem, sformalizowanie związku (małżeństwo), stworzenie wspólnego gospodarstwa domowego i pojawienie się dzieci. A co nas powstrzymuje przed takim krokiem? Jak pokazują wyniki badania, prawie 40 proc. przyznaje, że wspólne konto po prostu nie jest im potrzebne. Ponad 22 proc. wskazuje, że łatwiej im zarządzać budżetem posiadając dwa osobne rachunki. Natomiast 12 proc. zadeklarowało, że chce zachować niezależność finansową.

25 proc. chce kontrolować wydatki partnera


Co czwarta osoba (25 proc.) przyznała, że dzięki dostępowi do wspólnego konta, może kontrolować wydatki swojego partnera. Podobny odsetek badanych wskazał natomiast, że jeden rachunek ułatwia zarządzanie wspólnym budżetem. Jak pokazuje badanie, niezależność finansowa jest niezwykle ważna dla młodych par. Na pytanie, czego najbardziej boją się w kwestii finansów i związku, największy odsetek respondentów (37 proc.) odpowiedział, że sprawdzania wydatków.

20 proc. zbiera „podwójnie”


Miłość sprzyja oszczędzaniu. 30 proc. przyznaje, że wszystkie dodatkowe pieniądze gromadzi wspólnie z partnerem. Co piąta osoba w związku posiada tzw. podwójne oszczędności, czyli jedne własne, drugie zbierane razem z ukochaną osobą. Tylko własne „zaskórniaki” posiada co czwarta osoba w związku (24 proc.) – są to w głównej mierze osoby przed 25 rokiem życia, które nie mieszkają jeszcze ze swoim partnerem.
Okazuje się, że większość młodych Polaków ma rozsądne podejście do finansów. Do braku jakichkolwiek pieniędzy odłożonych na „czarną godzinę” przyznało się 25 proc. respondentów i co ciekawe, są to w większości osoby niezadowolone ze związku, w którym żyją. Poza regularnym oszczędzaniem i nie wydawaniem wszystkiego co zarabiamy, źródłem oszczędności są również pieniądze otrzymane w prezencie ślubnym, czy majątek ze sprzedaży ziemi lub mieszkania.

18 proc. chce pełnej niezależności finansowej


Większość par finansami zarządza wspólnie, ale wiele z nich posiada także własne pieniądze, którymi dysponuje według uznania. Za całkowitą niezależnością finansową i samodzielnym decydowaniu o wszystkich wydatkach opowiada się 18 proc. ankietowanych. Momentem, który najczęściej powoduje przejście na wspólne zarządzanie budżetem jest zamieszkanie razem (37 proc.), wzięcie ślubu (15 proc.), czy narodziny dziecka (8 proc.).

Do rozdzielności majątkowej przyznało się tylko 7 proc. badanych. Powody, jakie zadecydowały o jej ustanowieniu, to najczęściej: większy majątek jednego z partnerów, wcześniejsze zobowiązania finansowe drugiej osoby (np. alimenty, długi), prowadzenie własnego biznesu, czy duże ryzyko finansowe, z jakim wiąże się zawód jednego z partnerów.

fot. mat. prasowe

Czy ma Pan/i wspólne konto ze swoim partnerem/partnerką; mężem/żoną?

Do posiadania jednego, wspólnego konta ze swoim ukochanym przyznało się tylko 20 proc. respondentów.


33 proc. razem spłaca kredyt


Emocje w związku podsyca również brzemię wspólnych kredytów. Okazuje się, że ma je 33 proc. ankietowanych. Spośród nich 11 proc. deklaruje, że posiada także inne zobowiązania finansowe, które spłaca samodzielnie. 16 proc. za to bierze pożyczki lub kredyty tylko na siebie. Większość par po równo dokłada się do opłacania wspólnych zobowiązań finansowych, choć nieco więcej mężczyzn przyznało, że w głównej mierze to oni się tym zajmują. Prawie co trzeci zakochany ma jednak problem ze spłatą zadłużenia na czas. Główne przyczyny to zapominalstwo lub brak pieniędzy.

Informacje o badaniu
* Badanie „Młodzi Polacy w związkach – podział finansowych ról” przeprowadzone przez firmę Maison&Partners dla firmy finansowej Wonga w styczniu 2018 r. przy wykorzystaniu metody CAWI. Pomiar był realizowany na ogólnopolskiej, losowo-kwotowej próbie dorosłych Polaków w wieku od 18 do 35 lat oraz osób będących w związkach (formalnych lub nie) liczącej N=1002.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: