eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Inwestowanie na giełdzie: analiza spółki Ambra

Inwestowanie na giełdzie: analiza spółki Ambra

2018-02-22 13:20

Inwestowanie na giełdzie: analiza spółki Ambra

Inwestor © Dan Race - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ambra jest liderem rynku wina w Polsce oraz czołowym producentem, importerem i dystrybutorem win w Europie Środkowej i Wschodniej. Grupa prowadzi działalność na rynkach Polski, Czech, Słowacji i Rumunii. Oferta opiera się z jednej strony na winach własnych marek, które są produkowane przez Grupę lub na jej zamówienie w różnych krajach świata, a z drugiej na winach importowanych od największych producentów Francji, Włoch, Hiszpanii, Bułgarii, Chile czy Australii.

Analiza fundamentalna

 1. Iloczyn wskaźników C/Z oraz C/WK niższy niż 22,5
  Spółka jest tania pod względem wskaźników, iloczyn wynosi 16,82. Ocena: 5
 2. Wzrost zysków
  Zysk średni za ostatnie 3 lata wynosi ok. 22,5 mln zł, gdzie 6 lat temu spółka generowała średnio 13 mln zł zysku rocznie. Ocena: 5
 3. Stabilny akcjonariat
  W rękach "twardego akcjonariatu" znajduje się około 71% akcji z czego około 61% posiada niemiecki Sektkellerei Schloss Wachenheim AG, a pozostałą część OFE AVIVA BZ WBK. Ocena: 4
 4. Polityka dywidendowa
  Spółka wypłaca dywiendy nieprzerwanie od 2009 r. (8 lat z rzędu). Średnia stopa dywidendy z ostatnich 8 lat to 5,4%. Spółka w różnego rodzaju wywiadach potwierdza zamiary kontynuacji wypłaty dywidendy. Ocena: 5
 5. Dobra kondycja finansowa
  Wskaźnik płynności bieżącej wynosi 1,63, natomiast zadłużenie długoterminowe w stosunku do kapitału obrotowego ma wartość zaledwie 4,28%! Ocena: 4,5
 6. Czy profil działalności jest zrozumiały
  Tak, spółka zajmuje się produkcją, importem oraz dystrybucją wina. Ocena: 5
 7. Rentowność kapitałów
  Wskaźniki ROE i ROA na poziomach nieco niższych niż przed rokiem, ale nadal lepszych od sektora. Ocena: 4
 8. Czy planowane są emisje akcji lub zwiększanie zadłużenia
  Brak planów emisyjnych - zarówno akcji jak i obligacji. Ocena: 5
 9. Poziom zadłużenia nie powinien przekraczać 50% kapitałów własnych spółki
  Zadłużenie około 74%, a więc wyżej niż dopuszczalne, ale jest to spowodowane efektem sezonowości. Pozytywem jest jednak spadek wskaźnika r/r. Ocena: 4,5
 10. Silna marka / rozpoznawalny produkt / ekspansja na rynki zagraniczne
  CIN-CIN, FRESCO, DORATO - tych produktów nie trzeba chyba przedstawiać nawet osobom, które nigdy wina nie skosztowały. W Polsce Ambra nie ma sobie równych, a dodatkowo cały czas umacnia swoją pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej, głównie w Rumunii. Ocena: 4

Średnia arytmetyczna ocen: 4,6
Spółka ma bardzo silne fundamenty i musiałoby wydarzyć się coś tragicznego na rynku aby miało to wpływ na sytuację finansową Grupy. Ambra stabilnie zwiększa przychody, ale co ważniejsze - bardzo szybko rosną zyski. Spółka poza tym ma ugruntowaną pozycję na rynku polskim i coraz lepiej radzi sobie na rynkach zagranicznych, przychody na rynku czeskim i rumuńskim utrzymują się na stabilnych poziomach.

Analiza techniczna


[Ważne: dane na wykresach aktualne na dzień 21.02.2018 r.]

fot. mat. prasowe

Ambra - wykres miesięczny

Ambra patrząc z szerokiej perspektywy od 2009 roku porusza się w trendzie wzrostowym.


Ambra patrząc z szerokiej perspektywy od 2009 roku porusza się w trendzie wzrostowym. Aktualnie kurs cen akcji jest na najlepszej drodze do pokonania szczytów z hossy 2007 roku, a więc okolic 20 zł/akcję.

fot. mat. prasowe

Ambra - wykres tygodniowy

Na interwale tygodniowym widzimy, że przez ostatnie dwa lata spółka urosła o ponad 100%.


Na interwale tygodniowym widzimy, że przez ostatnie dwa lata spółka urosła o ponad 100%. Należy też wspomnieć o dywidendach, które odcinane są od kursu. W tej chwili wsparcie stało się najlepszym obszarem do zakupu – zakres cen od 11,50 zł do 12,50 zł za akcję.

fot. mat. prasowe

Ambra - wykres dzienny

Trzymając akcje do dziś można było zarobić 52% w skali roku.


Od publikacji ostatniej analizy spółki minął rok. W tamtym czasie padły sygnały zarówno techniczne jak i fundamentalne pod kupno. Trzymając akcje do dziś można było zarobić 52% w skali roku, a to moim zdaniem dopiero początek. Niecierpliwi mogli sprzedać w momencie wystąpienia dywergencji ceny ze wskaźnikiem RSI i w tej chwili oczekują na korektę ceny do poziomów 11,50-12,50 zł/akcję co wydaje się bardzo dobrym momentem do zakupu.

Podsumowanie w trzech zdaniach


Spółka o bardzo solidnych fundamentach i bardzo dobrej sytuacji technicznej. Rozwój rynku wina w Polsce i Europie oraz bardzo dobra kondycja ekonomiczno-finansowa spółki powinny mieć przełożenie na cenę akcji. Technicznie spółka jest w idealniej sytuacji, a więc: długoterminowy trend wzrostowy, przełamanie oporów, powrót do linii oporu stanowiących wsparcie (idealny moment na zakup).
OPINIA ANALITYCZNA:
Technicznie: kupno, spółka w długoterminowym trendzie wzrostowym, silny sygnał do kupna nastąpił już jakiś czas temu, ale obecnie warto poczekać na korektę w granicach 11,50-12,50 zł/akcję i tam ustawić zlecenia oczekujące.

Fundamentalnie: kupno, spółka wypracowała niemal 200 mln zł przychodów w najlepszym dla siebie kwartale, ponadto poprawiany jest wynik EBITDA oraz zysk netto co zapewne cieszy inwestorów liczących na solidną dywidendę.

Krzysztof Strauchmann,

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.