eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: wartość aktywów netto I 2018

TFI: wartość aktywów netto I 2018

2018-02-15 12:31

TFI: wartość aktywów netto I 2018

TFI: wartość aktywów netto I 2018 © adix89 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

U schyłku ostatniego miesiąca 2017 roku aktywa TFI osiągnęły poziom blisko 279 mld zł, co w ujęciu rocznym oznacza zwyżkę o niemal 20 mld zł. Do takiego wyniku w znaczny sposób przyczyniły się wysokie napływy netto oraz dobry wynik zarządzania. Początek tego roku, dzięki dobremu rozpoczęciu na światowych giełdach, również przyniósł wzrosty - czytamy w najnowszym wspólnym raporcie Analiz Online oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Jak wynika z danych ujętych w raporcie, wartość aktywów zgromadzonych w krajowych TFI osiągnęła pod koniec stycznia poziom 283,6 mld zł, a więc o 21,5 mld zł (+8,2%) więcej niż przed rokiem i o przeszło +4,6 mld zł więcej niż w grudniu 2017 roku (+1,7%).

Za taki obrót spraw podziękować można przede wszystkim sytuacji panującej na światowych rynkach kapitałowych - początek roku pod wieloma względami okazał się wręcz rekordowy. Dobitnym na to dowodem jest indeks S&P 500 (największe publiczne spółki amerykańskie), który zanotował wzrost rzędu +5,6%, co było najlepszym styczniowym wynikiem, jaki odnotowano na przestrzeni tego wieku. Amerykański optymizm natychmiast znalazł swoje odzwierciedlenie na innych parkietach, a obojętna na niego nie pozostała również rodzima giełda. Indeks szerokiego rynku WIG znalazł się o +3,6% nad kreską. To wsparło wyniki zarządzania funduszami akcji, a w połączeniu z dodatnim bilansem sprzedaży przyczyniło się do wzrostu aktywów w tym segmencie o +1,4 mld zł m/m (+4,1%). Z tej kwoty najwięcej, bo 0,5 mld zł, przypadło na fundusze akcji polskich uniwersalnych. Ponad 0,2 mld zł więcej było na koniec stycznia w funduszach akcji polskich małych i średnich spółek.

Pomimo presji na rynku globalnego długu (wzrost rentowności, a więc spadek cen obligacji skarbowych w wielu gospodarkach świata) rosną aktywa w funduszach dłużnych. Na koniec stycznia zgromadzone w nich było prawie 48 mld zł – o +1,1% niż miesiąc wcześniej.

Stało się to za sprawą przede wszystkim funduszy polskich obligacji korporacyjnych (+0,4 mld zł) i wybranych rozwiązań obligacji zagranicznych. Wartość aktywów w funduszach polskich papierów skarbowych spadła bowiem o przeszło -0,1 mld zł, a w tych o uniwersalnej strategii wzrosła tylko nieznacznie.

fot. mat. prasowe

Miesięczna wartość aktywów netto (mld PLN)

Rozpoczęcie roku na światowych giełdach przyczyniło się do wzrostu aktywów TFI.


W przypadku funduszy gotówkowych i pieniężnych od wielu miesięcy obserwowany jest nieprzerwany wzrost aktywów. Na koniec stycznia było w nich zgromadzone 42,7 mld zł,
tj. o +3,8% więcej niż miesiąc wcześniej. Odpowiedzialny jest za to wysoki bilans sprzedaży. Według szacunków Analiz Online, większość funduszy z tego segmentu mogła pochwalić się dodatnim saldem wpłat i wypłat.

Fundusze mieszane również mają za sobą udany miesiąc pod względem dynamiki aktywów. W styczniu wartość środków w nich zgromadzonych wzrosła o +0,8 mld zł, tj. o +2,5%. Fundusze stabilnego wzrostu, zrównoważone, ochrony kapitału oraz wybrane fundusze mieszane zagraniczne – tu aktywa przyrosły w największym stopniu.

Suma aktywów spadła za to w segmencie funduszy absolutnej stopy zwrotu (-0,1 mld zł, tj. -0,8% m/m). W styczniu, podobnie jak w poprzednich miesiącach przyczynił się do tego głównie ujemny bilans sprzedaży. W rezultacie od marca ubiegłego roku wartość aktywów spadła już o przeszło -1,0 mld zł.

Do bardzo niewielkich przetasowań doszło w trzech najmniejszych segmentach rynku – funduszy nieruchomości, rynku surowców oraz sekurytyzacyjnych.

fot. mat. prasowe

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

W przypadku funduszy gotówkowych i pieniężnych od wielu miesięcy obserwowany jest nieprzerwany wzrost aktywów.oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.