eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Finanse w związku: wspólne wydatki, ale własne pieniądze

Finanse w związku: wspólne wydatki, ale własne pieniądze

2018-02-15 13:08

Finanse w związku: wspólne wydatki, ale własne pieniądze

Jak młodzi Polacy dzielą się finansami w związku? © fotomek - Fotolia.com

Wprawdzie finanse nie są głównym powodem rozpadu małżeństw i kłótni w związku, to i tak bywają przyczyną wielu niesnasek. Warto zatem, aby już na samym początku wspólnego życia ustalić reguły, którymi rządzić będzie się zarządzanie domowym budżetem. Z raportu „Młodzi Polacy w związkach – podział ról finansowych” wynika, że 6 na 10 Polaków będących w związku finansami zarządza wspólnie z partnerem. Widać jednak, że jednocześnie cenią sobie pewną niezależność i swobodę w podejmowaniu decyzji.

Przeczytaj także: Finanse w związku, czyli razem, ale na własny rachunek…

Zrealizowane przez Maison&Partners dla firmy Wonga badanie „Młodzi Polacy w związkach – podział ról finansowych” pokazuje, że Polacy pomiędzy 18 a 35 rokiem życia chcą, aby na poziomie finansów panowała równość oraz partnerstwo. To jednak nie wyklucza pewnej dozy niezależności i swobody finansowej. 60 proc. ankietowanych wskazało, że zarządza budżetem wspólnie z partnerem, ale jednocześnie aż 40 proc. przyznało, że dysponuje również własnym zasobem gotówki, który wydaje wedle uznania. Dość pokaźna okazuje się również grupa, która opowiada się za całkowitym uniezależnieniem finansowym od partnera - takie wskazania dokonał co 5. respondent (8 proc. badanych).

Jedno „nasze”, drugie „moje”


Badanie dowodzi również, że przekonania ankietowanych nie odbiegają od tego co dzieje się w praktyce. Większość pytanych (63 proc.) wychodzi z założenia, że odpowiedzialność finansowa za utrzymanie domu spoczywa w równym stopniu na barkach dwojga partnerów. Niewiele mniej, bo 58 proc. jest zdania, że małżonkowie lub partnerzy powinni wspólnie dbać o wydatki dotyczące ich obojga, ale każdy z nich powinien dysponować również własnymi pieniędzmi. Tylko co piąta osoba (21 proc.) uważa, że finanse w związku powinny być wspólne, podobnie zresztą jak decyzje odnośnie każdego wydatku.

I tak oto, 20 proc. respondentów przyznało, że jedyne konto, które ma, dzieli wspólnie ze swoją drugą połówką. Niewiele mniej, bo 18 proc. wskazało, że ma dwa rachunki – wspólny ze swoim partnerem, a także taki, którym dysponuje samodzielnie. Podobna sytuacja dotyczy również oszczędności. Ponad połowa ankietowanych (51 proc.) gromadzi pieniądze razem, ale z tego co piąta osoba w związku (20 proc.) zbiera również własne „zaskórniaki”.

fot. fotomek - Fotolia.com

Jak młodzi Polacy dzielą się finansami w związku?

Mimo partnerskiej relacji dotyczącej zarządzania budżetem, to i tak pieniądze są częstym powodem kłótni wśród młodych Polaków.


Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze…


Mimo partnerskiej relacji dotyczącej zarządzania budżetem, to i tak pieniądze są częstym powodem kłótni wśród młodych Polaków. Co dziesiąty badany przyznał, że o finanse ze swoją drugą połówką sprzecza się minimum raz w tygodniu. Za to 23 proc. respondentów zadeklarowało, że tego typu kłótnie pojawiają się w ich związku minimum raz – do kilku razy w miesiącu. Najczęstszą ich przyczyną są zbyt duże wydatki partnera.

Okazuje się, że inicjatorami finansowych sprzeczek są częściej kobiety, a zazwyczaj powodem ich pretensji są za duże wydatki partnera lub nie pilnowanie przez niego obowiązków finansowych. Niemal co dziesiąta osoba przyznała, że przeszkadzają jej również różnice w wysokości zarobków.

Finanse w związku, czyli nic tak nie łączy jak kredyt


Wspólne zobowiązania finansowe w postaci kredytu lub pożyczki ma 33 proc. par. Większość z nich spłaca je po równo, ale niemal w co trzecim związku zajmuje się tym tylko jedna osoba. W 16 proc. przypadków zdarza się, że jeden partner lub współmałżonek dokłada więcej. Do ustawowej rozdzielności majątkowej przyznało się tylko 7 proc. respondentów.

Raport Wonga pokazał także, że młodzi Polacy w większości są skłonni do wybaczania finansowych grzechów swoim partnerom. Za największe przewinienia uważają wzięcie kredytu lub pożyczki na dużą kwotę bez wiedzy drugiej osoby. Co ciekawe, mimo iż kobiety częściej zaczynają kłótnie finansowe, to relatywnie więcej panów deklaruje, że nie wybaczyłoby partnerce wydania dużej kwoty bez wcześniejszego poinformowania.

Informacje o badaniu
* Badanie „Młodzi Polacy w związkach – podział finansowych ról” przeprowadzone przez firmę Maison&Partners dla firmy finansowej Wonga w styczniu 2018 r. przy wykorzystaniu metody CAWI. Pomiar był realizowany na ogólnopolskiej, losowo-kwotowej próbie dorosłych Polaków w wieku od 18 do 35 lat oraz osób będących w związkach (formalnych lub nie) liczącej N=1002.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: