eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Stopy procentowe bez zmian, a oprocentowanie kredytu spada

Stopy procentowe bez zmian, a oprocentowanie kredytu spada

2018-02-07 12:34

Stopy procentowe bez zmian, a oprocentowanie kredytu spada

Kredyty świąteczne najtańsze w historii © marcin jucha - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Według najnowszych danych NBP w grudniu banki udzieliły kredytów z najniższym oprocentowaniem w historii – średnio 4,64%. Największa w tym zasługa mocno taniejących kredytów świątecznych oraz tych udzielanych indywidualnym przedsiębiorcom. Expander zwraca uwagę, że niższe odsetki nie były rekompensowane podwyżkami innych kosztów. Potwierdza to oprocentowanie rzeczywiste (RRSO), które dla kredytów konsumpcyjnych spadło do rekordowo niskiego poziomu.

Kredyty świąteczne najtańsze w historii


Stopy procentowe NBP nie zmieniły się już prawie od 3 lat. Tymczasem, średnie oprocentowanie kredytu konsumpcyjnego zmalało od sierpnia do grudnia 2017 r. aż o 0,63 p.p. (z 7,85% do 7,22%). Warto też dodać, że takie spadki nie są trikiem banków polegającym np. na obniżce oprocentowania przy jednoczesnym podwyższeniu prowizji czy innych kosztów. Kredyty rzeczywiście staniały, co potwierdza spadek średniego RRSO z 14,76% do najniższego poziomu w historii – 13,41%. Kredyty świąteczne były więc ubiegłym roku rekordowo tanie.

Przydatne linki:
Kredyty gotówkowe


Dużo więcej kredytów, ale na niższe kwoty


Co ciekawe, kredyty konsumpcyjne stały się rekordowo tanie, mimo że wg. BIK istotnie spadła średnia kwota zaciąganego długu (z 10 200 zł do 8 600 zł). W takiej sytuacji średni kosz kredytu powinien rosnąć, a nie spadać, gdyż mniejsze pożyczki są zwykle droższe. Kolejna ciekawostka to ogromny wzrost liczby udzielonych w grudniu kredytów – było ich aż o 16,9% więcej niż w listopadzie. Ponieważ jednak mocno spadła średnia kwota takich zobowiązań, to pomimo tak dużego zainteresowania łączna wartość udzielonych kredytów nieco spadła. Można to więc podsumować w ten sposób, że w grudniu zadłużyło się znacznie więcej osób, ale zaciągali oni stosunkowo niewielkie kwoty kredytów.

fot. mat. prasowe

Średnie oproc. wszystkich typów kredytów dla firm i gospodarstw domowych

Średnie oprocentowanie nowo udzielanych kredytów konsumpcyjnych zmalało od sierpnia do grudnia 2017 r. aż o 0,63 p.p. (z 7,85% do 7,22%)


Oprócz tego spadało również średnie oprocentowanie kredytu dla indywidualnych przedsiębiorców – do 5,17% z 5,52% w listopadzie. W przypadku większych przedsiębiorstw różnice były natomiast minimalne. W sumie, powyższe zmiany sprawiły, że łączna średnia dla wszystkich typów kredytów bankowych spadła do najniższego poziomu w historii – 4,64%.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: