eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wymiana walut. Liczy się nie tylko cena, ale i bezpieczeństwo

Wymiana walut. Liczy się nie tylko cena, ale i bezpieczeństwo

2018-02-12 12:10

Wymiana walut. Liczy się nie tylko cena, ale i bezpieczeństwo

Wymiana walut © thodonal - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wymiana handlowa między Polską a zagranicą ma się coraz lepiej, czego naturalnym następstwem jest, zgłaszany przez coraz większą rzeszę polskich firm, zwiększony popyt na obsługę transakcji walutowych. Na tym polu konkurują ze sobą banki, instytucje finansowe i od pewnego czasu także kantory online. Przedsiębiorcy, poszukujący wśród ich oferty najdogodniejszych dla siebie rozwiązań, powinni przyjrzeć się ich cennikom, nie zapominając jednocześnie o zweryfikowaniu poziomu bezpieczeństwa, jakie zapewniają wymienione podmioty.
Warto zdawać sobie sprawę, że wśród całej rzeszy podmiotów, w których ofercie firmy znajdą wymianę walut oraz transakcje walutowe, tylko banki i instytucje płatnicze są objęte nadzorem oraz regulacjami, które gwarantują ich klientom należyty poziom bezpieczeństwa finansowego
– Mimo wciąż powracających głosów, m.in. NIK, wzywających do zajęcia się kwestią regulacji działalności kantorów internetowych, nadal nie mamy w Polsce odpowiednich przepisów. Sprawa pozostaje w zawieszeniu już od kilku lat. Wprawdzie w 2017 roku temat powrócił i Ministerstwo Finansów poinformowało, że pracuje na projektem ustawy mającej uregulować działalność e-kantorów. Jednak to nadal początkowy etap i do wdrożenia odpowiednich rozwiązań jeszcze daleka droga – podkreśla Radosław Jarema, dyrektor polskiego oddziału AKCENTY, instytucji płatniczej od 20 lat działającej na rynku finansowym.

Ta opieszałość raczej nie może cieszyć, zwłaszcza że do naszych uszu niejednokrotnie już docierały wieści o przypadkach nadużyć finansowych, do których dochodziło za ich pośrednictwem. I tak np., w 2016 r. problemy z odzyskaniem wpłaconych środków mieli klienci Walutuj.pl. Jak wynika ze wskazań klientów AKCENTY, przebadanych w wewnętrznej ankiecie firmy, zdecydowana większość (72%) przedsiębiorców, korzystających z jej usług twierdzi, że operacje walutowe są bezpieczne tylko w bankach i instytucjach płatniczych. Jedynie 18% do grona zaufanych partnerów zalicza także kantory internetowe.

fot. mat. prasowe

Czy uważa Pani, ze operacje walutowe są dostatecznie bezpieczne?

72% przedsiębiorców twierdzi, że operacje walutowe są bezpieczne tylko w bankach i instytucjach.


Wymiana walut tanio i bezpiecznie


W odróżnieniu od kantorów internetowych, banki i instytucje płatnicze oferują obsługę transakcji walutowych w oparciu o przepisy polskie i unijne dotyczące m.in. usług płatniczych. Ich działalność w tej sferze nadzorują także odpowiednie organy, w tym bank centralny i KNF. Zarówno banki, jak i instytucje płatnicze zapewniają maksymalny poziom bezpieczeństwa, jednak ich oferta dla przedsiębiorców może być odmienna.
- Banki mają wiele źródeł dochodów, obsługa transakcji walutowych to zaledwie wycinek ich działalności. Inaczej jest w przypadku instytucji płatniczych. To zwykle wyspecjalizowane podmioty, które zajmują się konkretnym segmentem działalności finansowej – mówi Radosław Jarema z AKCENTY.

Jak tłumaczy ekspert, dzięki skupieniu na konkretnym typie usług, instytucje płatnicze mogą zaproponować przedsiębiorcom bardzo konkurencyjne warunki. Dodatkowo, często koncentrują się na konkretnym segmencie klientów, którzy nie znajdują optymalnych dla siebie rozwiązań w bankach, a jednocześnie chcieliby korzystać z wygody transakcji online i wysokiego poziomu bezpieczeństwa. W Polsce są to głównie firmy z sektora MŚP, które w bankach nie mogą liczyć na tak korzystne warunki jak duże firmy i korporacje.

Atrakcyjność oferty instytucji płatniczych wobec obsługi walutowej proponowanej w bankach i kantorach internetowych potwierdzają także wyniki badań klientów AKCENTY. Firma zapytała swoich użytkowników o główne czynniki decydujące o skorzystaniu z usług instytucji płatniczej. Wśród najczęściej wskazywanych powodów znalazła się korzystna oferta i możliwe do wygenerowania oszczędności na transakcjach walutowych (28 proc.) oraz możliwość wyeliminowania ryzyka kursowego dzięki transakcjom forward (21 proc.). Najwięcej przedsiębiorców (33 proc.) wskazało na całokształt zalet instytucji płatniczych, czyli także na bezpieczeństwo środków i transakcji na najwyższym poziomie, możliwość negocjowania warunków wymiany walut oraz dostęp do walut „egzotycznych”.

fot. mat. prasowe

Dlaczego korzysta Pani z usług instytucji płatniczej?

Najwięcej przedsiębiorców (33 proc.) wskazało na całokształt zalet instytucji płatniczych.

– Instytucje płatnicze nie tylko pomagają firmom zaoszczędzić na wymianie i przelewach walut, ale mogą zaoferować unikalne podejście. W AKCENCIE nie zamykamy się na negocjacje, wręcz zachęcamy do tego firmy. Jesteśmy elastyczni, czym także odróżniamy się od banków – dodaje Radosław Jarema z AKCENTY.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.