eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ferie zimowe za granicą. Jak zadbać o bezpieczeństwo pieniędzy?

Ferie zimowe za granicą. Jak zadbać o bezpieczeństwo pieniędzy?

2018-02-08 00:16

Ferie zimowe za granicą. Jak zadbać o bezpieczeństwo pieniędzy?

Gotówka czy karta za granicą? © Yuriy Shevtsov - Fotolia.com

Ferie zimowe trwają w najlepsze. Część Polaków zdecydowała się wyjechać na południe kraju, inni wybrali nieco odleglejsze stoki. Ci ostatni powinni pamiętać o kilku istotnych zasadach, które powinny im towarzyszyć podczas ferii za granicą. eurobank przypomina, jak zadbać o bezpieczeństwo pieniędzy i spędzić zimowy urlop spokojnie, bez dodatkowych stresów natury finansowej.

Ochrona zamiast niebezpiecznej rutyny


Chyba większości z nas przydarzyła się sytuacja, w której obsługa hotelu czy wypożyczalni sprzętu sportowego poprosiła nas o pozostawienie kaucji w postaci dowodu osobistego lub też zażądała jego kserokopii bądź skanu. Czy takim żądaniom powinniśmy ulec?

W żadnym wypadku. Warto zdawać sobie sprawę, że stosowanie takiej praktyki godzi w regulacje ustawy o ochronie danych osobowych. Do tego, musimy wiedzieć, że pozostawienie dowodu osobistego, a wraz z nim wszystkich naszych danych, zwyczajnie nam zagraża. Jeżeli dostaną się one w ręce oszustów, łatwo mogą posłużyć im do zaciągnięcia pożyczki przez internet. Wachlarz przestępstw z wykorzystaniem cudzych danych jest jednak znacznie szerszy. To także wynajem mieszkania, wyrobienie karty kredytowej czy sprzedaż fikcyjnych przedmiotów na portalach internetowych. Do tego, jeśli w porę nie zorientujemy się o kradzieży naszych danych i nie zastrzeżemy dokumentu, możemy nie uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w postaci konieczności spłaty zobowiązania, którego nie zaciągnęliśmy.

Gotówka czy karta?


Przed wyjazdem warto zastanowić się, w jaki sposób chcemy płacić za granicą, a także określić kwotę, którą zamierzamy wydać. Podstawowym czynnikiem wyboru danego środka płatności jest oczywiście bezpieczeństwo. Choć nigdy nie możemy być pewni tego, że przewidzieliśmy i wyeliminowaliśmy wszystkie zagrożenia dla naszych finansów związane z wyjazdem na ferie zimowe, część z nich można znacznie ograniczyć. Przygotowując się do urlopu, zazwyczaj wypłacamy z banku dużą kwotę pieniędzy – na tzw. bieżące wydatki. Natomiast jeśli stracimy pieniądze w wyniku zgubienia lub kradzieży, szanse na ich odzyskanie będą bardzo małe. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą w podróż również karty płatniczej. Płacenie nią minimalizuje ryzyko kradzieży, a w razie jej utraty możemy szybko zareagować – skontaktować się z bankiem i zablokować możliwość wykonywania transakcji.

fot. Yuriy Shevtsov - Fotolia.com

Gotówka czy karta za granicą?

Lepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą w podróż również karty płatniczej. Płacenie nią minimalizuje ryzyko kradzieży, a w razie jej utraty możemy szybko zareagować.


– Jeśli stracimy portfel pełen gotówki, musimy liczyć się z tym, że nie odzyskamy utraconych pieniędzy. Tymczasem karta płatnicza, nawet jeśli zostanie nam skradziona, sprawi trudności przestępcy - do wypłaty pieniędzy w bankomacie jest bowiem potrzebny PIN. Nigdy nie przechowujmy go wraz z kartą. Ograniczenie stanowią też dzienne limity transakcji ustawione dla karty. Pamiętajmy jednak o jak najszybszym zastrzeżeniu karty w banku, ponieważ od tego momentu to bank przejmuje odpowiedzialność za nieautoryzowane transakcje. – mówi Agnieszka Czerniawska, ekspert eurobanku ds. kart płatniczych.

Uwaga na skimming


Ferie zimowe to niestety czas zwiększonej aktywności nie tylko drobnych złodziei, ale również przestępców działających w zorganizowanych grupach. Z tego względu musimy pamiętać o zachowaniu większej czujności.

Agnieszka Czerniawska, ekspert eurobanku ds. kart płatniczych, zwraca również uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przy dokonywaniu płatności kartą oraz wypłacaniu środków z bankomatu:
- Podczas urlopu nigdy nie traćmy z oczu naszej karty płatniczej. Swobodna atmosfera wyjazdu sprzyja wydawaniu większych kwot pieniędzy, w tym również przy użyciu karty. To bardzo wygodna forma płatności, uważajmy jednak by nie paść ofiarą skimmingu.

Skimming to kradzież danych z paska magnetycznego karty płatniczej. Przestępca używa do tego specjalnego urządzenia, kopiując nasze dane w bankomacie, w sklepie, restauracji czy innym punkcie usługowym. Po pewnym czasie może okazać się, że nasze pieniądze zostały wypłacone z bankomatu na drugim końcu świata przy użyciu skopiowanych danych kart.
Dostosowując się jednak do kilku prostych zasad bezpieczeństwa, można w łatwy sposób bronić się przed skimmingiem:
  • nie traćmy z oczu swojej karty – np. przy płaceniu w restauracji nie pozwalajmy kelnerowi oddalać się z naszą kartą. Obsługa lokalu może przyjąć naszą płatność przy użyciu terminala przy stoliku
  • zwracajmy uwagę na wygląd bankomatu - przed wypłatą pieniędzy sprawdźmy, czy bankomat nie wygląda nienaturalnie, czy nie ma żadnych doklejonych elementów, np. wystających ponad powierzchnię blatu bankomatu nakładek. Jeśli coś wzbudzi nasze wątpliwości, nie korzystajmy z takiego urządzenia
  • zasłaniajmy klawiaturę bankomatu dłonią lub portfelem przy wprowadzaniu kodu PIN

- Powinniśmy dbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Dbają o nie również banki – m.in. poprzez stosowanie systemów monitorujących, które reagują w przypadku stwierdzenia nietypowej lub podejrzanej aktywności na naszej karcie – dodaje Agnieszka Czerniawska, ekspert eurobanku ds. kart płatniczych.

Zwróćmy uwagę również na fakt, że za granicą trudno znaleźć polski bank. W przypadku utraty pieniędzy lub innych form płatności w wyniku kradzieży lub zgubienia, nieoceniona pomocą może okazać się sporządzona wcześniej lista ważnych kontaktów, umożliwiająca dotarcie do osób mogących pomóc nam w zastrzeżeniu utraconego dokumentu lub odzyskaniu części gotówki. Powinna ona zawierać nie tylko kontakt do swojego banku lub do Systemu Zastrzegania Kart (+48 828 828 828), ale również numer telefonu do polskiej ambasady. W przypadku utraty karty płatniczej, możemy także postarać się o wydanie karty zastępczej – tę usługę świadczą banki we współpracy z organizacjami płatniczymi (np. Visa lub Mastercard).

Przestrzeganie tych kilku podstawowych zasad zarówno na co dzień, ale w szczególności podczas zimowych wyjazdów, pozwoli nam zabezpieczyć nasze finanse, a przede wszystkim uniknąć niepotrzebnego stresu.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: