eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak zadbać o przyszłość dziecka?

Jak zadbać o przyszłość dziecka?

2006-04-27 11:15

Nowy rower, wakacje, studia, mieszkanie - im większe dzieci, tym wyższe wydatki. Co jednak zrobić, kiedy nie stać nas spełnianie zachcianek naszej pociechy, nie mówiąc już o zapewnieniu jej tzw. "wygodnego startu", jakim jest własne M4 lub samochód? Odpowiedzią mogą być fundusze inwestycyjne.

Przeczytaj także: Komu jaki fundusz inwestycyjny

Dlaczego fundusze?

Jeszcze do niedawna najpopularniejszą formą oszczędzania w Polsce były lokaty bankowe. Było to spowodowane przede wszystkim nikłą dostępnością innych narzędzi inwestycyjnych, ale również dużym zaufaniem społecznym do tej formy pomnażania kapitału. Ich wadą było jednak i pozostaje nadal niskie oprocentowanie, które w rezultacie przynosi małe zyski. Dlatego też w ciągu ostatnich lat możemy obserwować coraz większe zainteresowanie funduszami inwestycyjnymi. Ich bogata oferta sprawia, że są one atrakcyjną propozycją dla każdego. Pozwalają cieszyć się zyskiem nawet przy minimalnym poziomie ryzyka. Dlatego warto o nich pomyśleć, planując przyszłość swojej pociechy.

Niewątpliwym plusem takiej inwestycji jest fakt, że na konto funduszu możemy wpłacać kwoty już w wysokości 100 zł. Jest to również atrakcyjna forma "skarbonki" oraz pomysł na ciekawy prezent, którym nie można się znudzić i który dziecko będzie pamiętać przez całe życie. Dzięki regularnym wpłatom i w miarę długiemu okresowi inwestycji nasz potomek w wieku lat 18 może stać się posiadaczem sporego kapitału. O inwestycji warto też poinformować dziadków, ciocie, wujków i rodziców chrzestnych, którzy przy różnych okazjach, takich jak Komunia czy urodziny będą mogli udzielić jej wsparcia.

"Największym sprzymierzeńcem zapobiegliwych rodziców, pragnących zapewnić dziecku jak najlepszą przyszłość jest czas. Im dłuższy okres inwestowania, tym portfel pociechy staje się grubszy. W Stanach Zjednoczonych, gdzie od dawna fundusze inwestycyjne są docenianym narzędziem inwestycyjnym, zakłada się je jeszcze przed narodzinami dziecka" - mówi Zbigniew Jagiełło Prezes Zarządu Pioneer TFI S.A.

Wybierając fundusz dla dziecka pamiętajmy o doborze właściwego partnera tej inwestycji, czyli Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI). Powinno ono cieszyć się doświadczeniem oraz zaufaniem społecznym. Pamiętajmy, że fundusz to inwestycja na długie lata.

Gdzie to kupić?

Wystarczy, że pójdziemy do banku lub biura maklerskiego - odpowiednią placówkę wskaże nam wybrane przez nas TFI. Tam, w imieniu dziecka, będziemy mogli podpisać umowę z danym funduszem i wpłacić gotówkę. Przy czym czynności tych może dokonać jedno z rodziców lub opiekun prawny. Pamiętajmy, aby mieć przy sobie dowód osobisty z wpisaną osobą małoletnią, a jeśli mamy nowy dowód - także akt urodzenia dziecka. Jeżeli konto w funduszu zakłada przedstawiciel ustawowy nie będący rodzicem, poza dowodem osobistym powinien przedstawić również dokumenty wydane przez sąd opiekuńczy, uprawniające go do reprezentowania osoby małoletniej.

Po dokonaniu powyższych czynności pozostaje nam tylko wrócić do domu i cierpliwie czekać na zyski.

oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: