eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Złoty mocniejszy

Złoty mocniejszy

2006-04-27 10:21

Wczorajsze zachowanie kursu w głównej mierze determinowane było pogorszeniem sentymentu do rynków wschodzących i wzrostem rentowności papierów skarbowych. Rentowność niemieckich bundów po raz pierwszy od 14 miesięcy przekroczyła 4,0 proc. za sprawą coraz lepszych danych płynących z europejskiej gospodarki.

Przeczytaj także: Pogorszenie sentymentu do złotego

Rynek krajowy

Podobnie było z amerykańskimi obligacjami, których rentowność wzrosła powyżej 5,10 proc. Na wczorajszym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej postanowiła pozostawić podstawowe stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Decyzja RPP nie była zaskoczeniem dla rynku i oczekiwaną przez analityków. O pozostawieniu stóp procentowych bez zmian zdecydowały coraz lepsze dane o wzroście gospodarczym, czyli coraz lepsze dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej wskazującej na wzrost popytu krajowego, a także presja na silny wzrost wynagrodzeń. Po komunikacie Rady Polityki Pieniężnej można prognozować, że obniżki stóp procentowych w tym roku już nie będzie.

W środę od początku notowań złoty tracił na wartości w stosunku do amerykańskiej waluty. Dopiero popołudniem została powstrzymana deprecjacja naszej waluty. Przyczyną utraty wartości były bardzo dobre dane z rynku amerykańskiego o zamówieniach na dobra trwałego użytku, wzrost aż o 6,1 proc. i najwyższa od czterech lat dynamika sprzedaży domów w USA wzrost o 13,8 proc. Pogłoski o możliwości zakupu wspólnej waluty przez banki z bliskiego wschodu spowodowały nagły spadek wartości dolara na rynku bazowym, co w konsekwencji przełożyło się na naszą walutę. W najbliższym czasie należy się spodziewać napływu na rynek podobnych informacji.

Rynek międzynarodowy

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami EURUSD osiągnął nowy szczyt w obecnym kanale wzrostowym i utrzymuje się tuż poniżej jego górnej granicy. Bardzo dobre dane z wtorku i z wczoraj paradoksalnie nie były w stanie zachęcić inwestorów do zakupów dolarów. Dane wywołały dalsze spadki na rynku obligacji i umiarkowane wzrosty na giełdzie. Rentowność 10-letnich obligacji przekroczyła 5.10%. Bardzo dobre dane makro nie są w stanie polepszyć fatalnego sentymentu do dolara. Zastanawiający jest ten nadmierny pesymizm. Sądzimy, że korekta nastąpi nieoczekiwanie, jeżeli EURUSD wyczerpie potencjał wzrostowy wynikający z sytuacji technicznej. Dzisiaj nie będą publikowane tak istotne dane jak wczoraj, więc rynek może być nieco spokojniejszy i kurs raczej pozostanie w zakresie 1.2400-1.2460. Dane na temat PKB w piątek mogą jednak zaskoczyć rynek negatywnie, gdyż oczekiwania w ostatnich dniach zdecydowanie wzrosły.

Ostatnie dobre dane makroekonomiczne z USA były sporym zaskoczeniem, gdyż rynek oczekuje pojawiania się raczej sygnałów spowolnienia gospodarczego. Niestety nastawienie rynku i sentyment do dolara są tak negatywne, że dane te nie były w stanie choć trochę wesprzeć amerykańskiej waluty. Rynek obawia się wzrostu inflacji i spadku tempa wzrostu gospodarczego, czyli tzw. stagflacji w USA. Obawy o inflację są w pełni uzasadnione, gdyż ceny ropy doszły do takiego poziomu, że firmy mają małe możliwości zmniejszania marż. Dobra kondycja gospodarki daje jednak im możliwość podnoszenia cen towarów. W sytuacji spowolnienia gospodarczego może to spowodować spadek sprzedaży i konsumpcji. Oczekujemy utrzymania chwilowo negatywnej tendencji na rynku USD, lecz w dalszej perspektywie nastąpi korekta i dolar powinien powrócić przynajmniej w dolne partie obecnego trendu wzrostowego.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Małe zmiany

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: