eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › EUROFINAS: kredyty konsumpcyjne 2017

EUROFINAS: kredyty konsumpcyjne 2017

2018-01-10 10:59

EUROFINAS: kredyty konsumpcyjne 2017

Euro © vege - Fotolia.com

Minione dwanaście miesięcy przyniosło firmom zrzeszonym w EUROFINAS całkiem niezłe wyniki. Sprzedaż kredytów konsumpcyjnych i samochodowych wzrosła o przeszło 8%. Jeszcze lepsze statystyki dotyczą finansowania zakupów mieszkaniowych. Tak wysoka dynamika zadecydowała o powrocie wartości, które odnotowywano przed kryzysem.

Przeczytaj także: EUROFINAS: kredyty konsumpcyjne I poł. 2017

Dane zebrane przez EUROFINAS w oparciu o informacje napływające przez instytucje finansowe z 14 krajów, w tym państw spoza Unii Europejskiej, jak Turcja i Norwegia, wskazują na przeszło 8-procentowy wzrost kredytowania na cele konsumpcyjne.

Liderem wzrostów okazała się Turcja, w przypadku której wartość udzielonych kredytów konsumpcyjnych wzrosła aż o 163%. Wysokie wartości w tym segmencie produktów kredytowych odnotowała również Szwecja (75%) oraz Litwa (41%), co jest wyraźnym dowodem na to, w jak sprzyjających warunkach funkcjonowały w minionym roku tamtejsze banki i instytucje finansowe. Ujemna dynamika kredytowania konsumpcyjnego stała się udziałem tylko dwóch państw (Czechy i Belgia), co jednak nie oznaczało regresu w innych kategoriach kredytowania.

Kredyty konsumpcyjne mają duże znaczenie dla popytu na dobra trwałe. Na rynku kredytów konsumpcyjnych w strefie euro wzrósł udział tych zaciąganych na średni i długi okres. Co istotne, w tej kategorii nastąpił przyrost obliga kredytowego w bankach, co oznacza, że wartość nowo udzielonych kredytów przekroczyła wartość tych spłacanych. Kredyt konsumpcyjny był wykorzystywany na zakupy mebli, sprzętu AGD oraz pojazdów mechanicznych.

fot. vege - Fotolia.com

Euro

EUROFINAS chwali się dobrymi rezultatami na rynku kredytowym w roku 2017.


– Rosnący popyt na tym rynku wynikał ze zwiększającego się optymizmu w sektorze gospodarstw domowych, powodowanego dobrą koniunkturą, wyraźną poprawą na rynku pracy oraz niskimi stopami procentowymi. Duży wkład do tych pozytywnych tendencji wniósł Europejski Bank Centralny, który kontynuował politykę niskich stóp procentowych – wyjaśnia dr Mirosław A. Bieszki, Doradca ds. ekonomicznych Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Dobrą koniunkturę na rynku samochodowym – zarówno pod względem zakupu aut nowych, jak i używanych – potwierdza wartość udzielonych kredytów na zakup samochodu do prywatnego użytku. W porównaniu do roku 2016 wzrosła ona o ponad 8%. Liderami wzrostu były nie tylko tradycyjnie kraje południa (Włochy, Hiszpania, Portugalia), ale i skandynawskie. W samej tylko w Szwecji członkowie EUROFINAS odnotowali wzrost aż o prawie 50%. Co ciekawe, dynamika wzrostu na rynku kredytów na zakup pojazdów używanych i nowych była zbliżona, wynosząc 7% na rynku samochodów nowych i 7,9% na rynku używanych.

Ważnymi wskaźnikami, pokazującymi nastawienie gospodarstw domowych do przyszłości, są dynamika i wartość kredytów na cele mieszkaniowe. Rezultaty osiągnięte przez instytucje działające na rynkach finansowych, na których obecny jest EUROFINAS, są również bardzo dobre, a wskaźniki dynamiki – wyższe o 11% od dynamiki kredytów na finansowanie zakupów konsumpcyjnych.

Przedstawione przez EUROFINAS wyniki wpisują się w ogólne trendy na rynku kredytów konsumpcyjnych na obszarze Unii Europejskiej. Ponieważ największe znaczenie ma strefa „euro”, uwaga naturalnie skupiona jest właśnie na niej. Według publikacji ECB („ECB Economic Bulletin”, wydanie 7/2017), europejski rynek kredytów konsumpcyjnych nie traci dynamiki. Motorem jego wzrostu były zaś kredyty na cele mieszkaniowe. Jak pokazały wyniki badań „The euro area bank lending survey” za III kwartał 2017 r., przeprowadzonych wśród przewodniczących komitetów kredytowych w bankach, kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych wciąż były łagodzone. Czynniki, które o tym decydowały, to przede wszystkim większy apetyt na ryzyko ze strony banków oraz niższe ryzyko kredytowania. Mniejsze znaczenie miały koszty pozyskania funduszy oraz ograniczenia wynikające z adekwatności kapitałowej. Wskaźnik odrzuceń wniosków kredytowych w konsekwencji również zmalał w porównaniu z poprzednimi wskazaniami ankiety o 2%. Najbardziej spadł wskaźnik odrzuceń wniosków w Hiszpanii i Włoszech, wzrósł za to w Niemczech. Popyt na kredyty mieszkaniowe ze strony gospodarstw domowych nadal wzrastał – najmocniej w Hiszpanii, Włoszech i Holandii. Paliwem zasilającym ten wzrost był niski poziom stóp procentowych, sprzyjające perspektywy dla rynku nieruchomości oraz rosnący optymizm gospodarstw domowych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: