eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rosną obroty

Rosną obroty

2006-04-26 11:20

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od zwyżki WIG20 w czym pomogły dobre sesje na rynkach azjatyckich i rekordowe notowania miedzi, które ciągną w górę kurs KGHM. Jednak wzrost opiera się głównie na tej jednej spółce.

Przeczytaj także: Mocny spadek na otwarciu

Godzinę po rozpoczęciu notowań wartość obrotów sięga już 250 mln PLN, z czego najwięcej przypada na Telekomunikację Polską. Spółka ogłosiła przed sesją swoje wyniki za I kwartał. Przychody co prawda nieznacznie wzrosły przekraczając oczekiwania analityków, ale już zysk operacyjny okazał się niższy niż przed rokiem, dlatego wkrótce po otwarciu notowań jej akcje taniały o ponad 2 proc., co wpłynęło na spadek WIG20 poniżej wtorkowego zamknięcia. Ale też szybko znaleźli się chętni do kupna (co świadczy o naprawdę dużych możliwościach i determinacji kupujących). Strata została więc zmniejszona, a indeks mógł kontynuować wzrost.

Spółki sektora paliwowego nadal zachowują się wstrzemięźliwie, nieśmiało rosną akcje PGNiG, ale tu skala transakcji jest na razie niska. O obliczu rynku decyduje więc 4-proc. wzrost notowań KGHM. Mocniej, bo o ponad 5 proc. rosną akcje Biotonu, ale wpływ tej spółki na indeks jest niewielki.

Na szerokim rynku wciąż to spółki taniejące (99) mają przewagę nad drożejącymi (76), ale nie przeszkadza to zwyżce głównych indeksów (MIDWIG o 0,4 proc.). O prawie 1 proc. rośnie TechWIG, co jest zasługą właśnie Biotonu, który akurat na ten barometr ma duży wpływ.

Akcje Próchnika drożeją o 20 proc. przy wysokich obrotach (już ponad 20 mln PLN), po tym jak KPWiG zgodziła się na przeprowadzenie nowej emisji akcji przez tę spółkę. Komisja kompleksowo badała zjawisko przeprowadzania emisji akcji według ich wartości nominalnych, ale jak dotąd żadne konkluzje - po za taką, że stanowią świetną okazję do zarobku - nie zostały wyciągnięte.

Na rynku walutowym złoty znów jest nieco słabszy. Kurs dolara wzrósł do 3,13 PLN, euro do 3,88 PLN, a franka szwajcarskiego do 3,46 PLN. Osłabienie naszej waluty może wiązać się ze wzrostem rentowności amerykańskich obligacji (10-latki znów powyżej 5 proc.), na co z kolei wpływ miały wczorajsze dane o nastrojach konsumentów i transakcjach na rynku nieruchomości. Dziś rano GUS podał informacje o stopie bezrobocia (17,8 proc. - zgodnie z oczekiwaniami) i wydatkach detalicznych (wzrost o 10,1 proc. rok do roku - powyżej oczekiwań), ale te figury nie wpłynęły na zmianę sentymentu do złotego.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: WIG 20 wzrósł o 1,6 proc. WIG 20 wzrósł o 1,6 proc.

oprac. : Open Finance Open Finance

Przeczytaj także

Imponująca końcówka

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: