eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: wartość aktywów netto XI 2017

TFI: wartość aktywów netto XI 2017

2017-12-13 12:15

TFI: wartość aktywów netto XI 2017

TFI: wartość aktywów netto XI 2017 © bzyxx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wartość środków powierzonych krajowym TFI wreszcie zaczęła rosnąć. Maj i wrzesień były jedynymi miesiącami, które mogły nieco rozczarować. W październiku TFI znowu wróciły na ścieżkę wzrostu. Podobnie było w listopadzie. U jego schyłku aktywa krajowych funduszy inwestycyjnych osiągnęły poziom 276,1 mld zł, co oznacza zwyżkę sięgającą 0,3%. Do takiego wyniku w znaczny sposób przyczyniły się fundusze pieniężne - czytamy w najnowszym wspólnym raporcie Analiz Online oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Listopadowy wynik TFI może zadowalać, a warto podkreślić, że dynamika mogłaby prezentować się jeszcze okazalej, gdyby nie przeszkodziła jej słaba koniunktura na GPW, która zaowocowała spadkami aktywów wybranych grup funduszy. Indeks WIG pikował o -3,7%. Podobną sytuację odnotowano w przypadku wielu innych europejskich indeksów giełdowych, a także wybranych rynków wschodzących.

Największe powody do zadowolenia mogą mieć fundusze pieniężne, którym w listopadzie udało się zanotować zdecydowanie najwyższy przyrost (+3,9% m/m). W tym wypadku dodatni wynik zarządzania ma marginalne znaczenie wobec nieprzerwanego strumienia nowych środków napływających do funduszy z tej grupy w tym roku (według danych Analiz Online w listopadzie było to przeszło +1,3 mld zł netto).

Tym razem tempo przyrostu aktywów w funduszach dłużnych ogółem nieco straciło impet w porównaniu do poprzednich miesięcy (+0,5% m/m). Wzrost wartości środków w listopadzie odnotowały fundusze inwestujące globalnie oraz polskie korporacyjne. Z ujemną dynamiką mieliśmy z kolei do czynienia w przypadku funduszy dłużnych uniwersalnych.

Słaba koniunktura na krajowej giełdzie w listopadzie doprowadziła do spadku wartości środków zgromadzonych w funduszach mieszanych (-0,1% m/m) i to pomimo wysokich
napływów do tych rozwiązań. Warto odnotować, że to pierwszy przypadek ujemnej dynamiki aktywów w tej grupie w tym roku. Patrząc jednak na poszczególne rozwiązania zauważyć można, że dodatnia dynamika sprzedaży charakteryzowała fundusze mieszane zagraniczne.

fot. mat. prasowe

Miesięczna wartość aktywów netto (mld PLN)

W listopadzie aktywa krajowych funduszy inwestycyjnych poszybowały do poziomu do 276,1 mld zł.


Ujemny wynik zarządzania przeważył również na ostatecznej wartości aktywów netto ulokowanych w funduszach akcji (-2,0%). Na koniec listopada było to 32,8 mld zł, o -0,7
mld zł mniej niż miesiąc wcześniej. Ponownie – ujemna dynamika dotyczyła funduszy akcji polskich. Aktywa funduszy akcji zagranicznych przyrosły bowiem o prawie +140 mln zł.

Po dwóch miesiącach spadku aktywów TFI, w listopadzie, o prawie +70 mln zł (+0,5%), wzrosła wartość środków zgromadzonych w funduszach absolutnej stopy zwrotu. Stało się tak zarówno za sprawą udanych emisji certyfikatów inwestycyjnych w wybranych funduszach zamkniętych oraz dodatniego wyniku zarządzania.

fot. mat. prasowe

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

Największy przyrost aktywów ponownie zanotowały fundusze pieniężne (+3,9% m/m).


Do niewielkich zmian doszło w najmniejszych grupach produktów. W przypadku funduszy nieruchomości wartość aktywów na koniec listopada nieznacznie wzrosła (+0,6%). Z kolei w przypadku funduszy sekurytyzacyjnych oraz funduszy surowców spadła o kolejno -2,5% i -2,1%.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: