eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Indeks BIK: popyt na kredyty w XI 2017 r.

Indeks BIK: popyt na kredyty w XI 2017 r.

2017-12-11 13:28

Indeks BIK: popyt na kredyty w XI 2017 r.

Kredyt hipoteczny © ESCALA - Fotolia.com

Jak potwierdzają notowania mierzonego przez Biuro Informacji Kredytowej wskaźnika BIK Indeks, w listopadzie 2017 r. Polacy chętniej niż przed rokiem sięgali po kredyty mieszkaniowe - wartość indeksu PKM wzrosła względem analogicznego okresu minionego roku o 4,3%. To znacznie gorszy wynik od tego, którym zakończył się październik. Średnia, liczona od początku roku, wartość indeksu osiągnęła 12,4%.
Najnowsze dane wskazują, że ostatnia wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), wskaźnika informującego o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, sięgnęła w minionym miesiącu +4,3%. Oznacza to, że w listopadzie 2017 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 4,3% w porównaniu z listopadem 2016 r. Średnia wartość indeksu od początku 2017 r. osiągnęła 12,4%.
- W listopadzie, po bardzo udanym październiku (+10,7%), przyniósł spadek wartości indeksu, do poziomu (+4,3%), a więc do wartości zbliżonej do wrześniowego odczytu. Łącznie o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało 29,26 tys. osób w porównaniu do 28,19 tys. rok wcześniej. Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego nadal rośnie i w listopadzie wyniosła już 239,26 tys. zł. To jest o 5,5% więcej niż w ubiegłym roku. Zjawisko wnioskowania o wyższe kwoty kredytów mieszkaniowych przekłada się na wzrost średniej wartości udzielanego kredytu mieszkaniowego, co w konsekwencji powinno przełożyć się na rekordowy wynik od 2012 roku pod względem wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych. Osoby poszukujące finansowania zakupu nieruchomości poprzez zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego, składają wnioski najczęściej w jednym z czterech banków. Występuje więc zjawisko koncentracji na rynku kredytów mieszkaniowych, co ma swój wymiar w fakcie, że ok. 75% udzielonych w 2017 r., kredytów mieszkaniowych udzielają cztery banki - mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.


Metodyka indeksu:


Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: