eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Przedsiębiorcy liczą na wyższy podatek dla dłużników

Przedsiębiorcy liczą na wyższy podatek dla dłużników

2017-11-29 12:15

Przedsiębiorcy liczą na wyższy podatek dla dłużników

Przedsiębiorcy liczą na karanie dłużników wyższym podatkiem © Drobot Dean - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Opóźnienia w płatnościach to ciągle istotny problem polskich przedsiębiorców. Życie firmom ułatwiają nieco nowe przepisy - od 13 listopada tego roku nierzetelnego kontrahenta można umieścić na liście dłużników już po 30 dniach od zaistnienia zaległości. Do tego rząd planuje wyższy podatek dla niesolidnych płatników i ulgi dla wierzycieli oczekujących na zaległe płatności. 6 na 10 przedsiębiorców wierzy, że nowe regulacje zminimalizują problem zatorów płatniczych.

Przeczytaj także: Nie płacisz kontrahentom? To zapłacisz wyższy podatek dochodowy

Opracowany przez resort rozwoju i finansów „Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym” doczekał się konsultacji społecznych. Jego zapisy mówią m.in. o wyższych podatkach dla dłużników i niemożności wliczania w koszty niezapłaconych faktur. Zakładają również ulgi dla oczekujących na zapłatę wierzycieli, którzy pod pewnymi warunkami będą mogli zmniejszać podstawę opodatkowania o zaległe należności, dzięki czemu zapłacą niższy podatek dochodowy.

Zmiany zaproponowane przez Ministerstwa Rozwoju i Finansów najwyraźniej przypadły do gustu przedsiębiorcom. Jak pokazuje badanie wykonywane dla BIG InfoMonitor przez Instytut Keralla Research, pozytywną opinię na ich temat wyraża przeszło 61 proc. reprezentantów sektora MŚP, z czego 27 proc. jest niemal w 100 procentach przekonanych o ich powodzeniu, a 34 proc. sądzi, że sytuacja "raczej się poprawi". Sceptycznie do pomysłu podchodzi 22 proc. firm, a co szósty przedsiębiorca (17,4 proc.) nie podejmuje się oceny wpływu nowych regulacji na upowszechnienie problemu opóźnień we wzajemnych płatnościach przedsiębiorstw.
- Już sam fakt, że wierzyciele będą mieli prawo pomniejszyć swój dochód do opodatkowania, jeżeli dłużnik im nie zapłaci jest korzystną zmianą. Dodatkowo nałożenie na dłużników obowiązku korekty kosztów o niezapłacone faktury i tym samym zwiększenie podstawy opodatkowania i zapłacenie wyższego podatku, może okazać się dla nich skutecznym bodźcem do bieżącego regulowania płatności. Choć może warto zastanowić się nad krótszym okresem niż 120 dni opóźnienia dla uruchomienia takiej możliwości - mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

fot. mat. prasowe

Czy nowy pomysł na walkę z zatorami poprawi sytuację?

6 na 10 mikro, małych i średnich firm uważa, że kierunek w jakim idą prace Ministerstwa Rozwoju i Finansów poprawią sytuację w gospodarce.


W badaniach BIG InfoMonitor przeprowadzonych przed rokiem, właśnie na temat takiego rozwiązania większość firm popierała karanie niesolidnych kontrahentów już w momencie, gdy przekraczają 30-dniowy termin opóźnienia. 52 proc. ankietowanych mikro, małych i średnich przedsiębiorstw uważało, że firmy dłużnicy nie powinny mieć możliwości uznawania faktury za koszt podatkowy i nie mogły na jej podstawie odliczać VAT, czy też obniżać podatku dochodowego już po 30 dniach zwłoki.

Bez względu na liczbę dni po których wierzyciel mógłby odzyskać podatek od nieopłaconej transakcji i tak byłaby to spora zmiana. Dziś, wierzyciel nawet jeśli nie dostaje pieniędzy, to po wystawieniu faktury musi zapłacić podatki. W przypadku VAT może go sobie odebrać jeśli kontrahent nie zapłacił w ciągu 150 dni, ale podatku dochodowego już nie. Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor i zwraca też uwagę, że w projekcie zaproponowano w końcu zbliżenie dwóch systemów rozliczeń, poprzez adaptację w podatku dochodowym rozwiązania przyjętego w podatku od towarów i usług, z jednoczesnym uwzględnieniem różnic wynikających z odrębności cech tych dwóch podatków.

fot. mat. prasowe

Wyższy podatek dla nierzetelnych firm?

52 proc. ankietowanych mikro, małych i średnich przedsiębiorstw uważa, że firmy dłużnicy nie powinny korzystać z udogodnień podatkowych.


Na koniec III kwartału 52 proc. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw sygnalizowało problem z opóźnieniami płatności od kontrahentów (ponad 60 dni opóźnienia w odzyskiwaniu należności, w ostatnich 6 miesiącach) – wynika z danych BIG InfoMonitor.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Albert771 / 2017-12-05 23:54:17

    kolejny tekścik widzę o zadłużeniach, smutne ale prawdziwe, nie chcę się powtarzać ale faktoring kto nie wiem a ma powyższe problemy - zdeycydowanie wiedzieć powinien odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: