eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: sprzedaż i umorzenia X 2017

TFI: sprzedaż i umorzenia X 2017

2017-11-21 13:19

TFI: sprzedaż i umorzenia X 2017

TFI: sprzedaż i umorzenia X 2017 © ambrozinio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Bieżący rok dobrze zapisał się na rynku TFI. Stały dopływ kapitału od początku roku miał swoją kontynuację w październiku, który okazał się drugim, najlepszym (po sierpniu) miesiącem w tym roku. Październik 2017 to +1,8 mld zł nowych środków wpłaconych do polskich TFI.
W październiku liderami wzrostów okazały się fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego, do których napłynęło +1,0 mld zł (ich wrześniowy wynik to +0,7 mld zł). Wśród nich zainteresowaniem inwestorów cieszyły się wyłącznie fundusze oparte o polskiego złotego. Rewelacyjny wynik osiągnęły także fundusze mieszane (+0,5 mld zł) - trzykrotnie lepszy niż we wrześniu 2017. Tak dobry wynik fundusze mieszane zawdzięczają funduszom aktywnej alokacji i selektywnym, które wypracowały saldo rzędu +180 mln zł, podczas gdy miesiąc wcześniej było to …2,4 mln zł.
- Z pewnością pozytywnym czynnikiem mającym wpływ na bardzo dobre saldo wpłat i umorzeń trwające w tym roku ma panująca hossa na rynkach kapitałowych. Nie zapominajmy jednak, że świadomość inwestycyjna Polaków również jest na wyższym poziomie niż jeszcze kilka lat temu. Jednym słowem mamy dziś w Polsce świetne podstawy do rozwoju rynku funduszy – mówi prof. Marcin Dyl, Prezes Zarządu IZFiA.

Nie mają się czego wstydzić także fundusze akcyjne, które zamknęły październik wynikiem prawie +100mln zł różnicy pomiędzy wypłatami a wpłatami. Na taki rezultat wpływ miały wyraźnie mniejsze odkupienia. Jedną z przeszkód na drodze do jeszcze lepszych wyników tych funduszy wciąż okazuje się zaufanie rynku do małych i średnich spółek, które w ubiegłym miesiącu straciły ponad -56,0 mln zł.

fot. mat. prasowe

Saldo nabycia i umorzeń

Za nami kolejny świetny miesiąc na rynku (+1,8 mld zł).


Mniejszym zainteresowaniem niż we wrześniu cieszyły się z kolei fundusze dłużne. Choć w tym przypadku mniejsze, nie oznacza małe: +250 mln zł salda wpłat i umorzeń, to trzeci najlepszy rezultat w tym miesiącu. Fundusze dłużne są również drugą co do popularności kategorią inwestycyjną.

Niezmiennie inwestorzy preferują fundusze oparte o instrumenty dłużne emitowane przez przedsiębiorstwa: saldo w tej kategorii wyniosło +411 mln zł.

fot. mat. prasowe

Fundusze - nabycia i umorzenia

Fundusze gotówkowe i pieniężne nie zwalniają tempa.


Wciąż słabszy okres notują fundusze absolutnej stopy zwrotu. Niecałe -70,0 mln zł to nie jest bardzo zły wynik, ale był to już kolejny (od maja 2017 r.) miesiąc, w którym inwestorzy więcej wypłacali niż wpłacali środków.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: