eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Dzień bez Długów: czy mamy dziury w budżecie?

Dzień bez Długów: czy mamy dziury w budżecie?

2017-11-17 12:09

Dzień bez Długów: czy mamy dziury w budżecie?

Gdy w portfelu pusto… © pathdoc - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Mamy 17 listopada, a więc Ogólnopolski Dzień Bez Długów. Z tej właśnie okazji firma Provident postanowiła przyjrzeć się kłopotom finansowym Polakom. Czy finansowanie bieżących wydatków sprawia nam problemy? Jak często narzekamy na dziury w budżecie domowym? Do kogo zwracamy się o pomoc? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.
Najnowszy Barometr Providenta niesie za sobą słodko-gorzkie wieści. Z jednej strony optymizmem może napawać fakt, że ponad połowie Polaków (54%) obce są problemy z finansowaniem bieżących wydatków czy zakupów, z drugiej jednak 46% osób takie sytuacje się zdarzają. Co piąty respondent przyznaje, że dziury w budżecie doskwierają mu raz-dwa razy w roku, kilkanaście procent zmaga się z nimi góra raz w roku, 12 proc. problemy z pokryciem bieżących wydatków miewa co najmniej raz na kwartał, z czego 5 proc. doświadcza ich co miesiąc.
– Pieniędzy najczęściej nie wystarcza nam na dodatkowe, większe wydatki, których nie ujmujemy w comiesięcznym budżecie. Chodzi tu m.in. o nagle pojawiające się i wymagające natychmiastowej naprawy usterki czy okazjonalne wydatki związane ze świętami czy uroczystościami rodzinnymi – tego rodzaju sytuacje wymieniał co trzeci respondent, który przyznał, że ostatnim czasie zdarzało mu się łatać dziury w budżecie. Co czwartemu respondentowi zabrakło pieniędzy na wakacje, zakup sprzętu RTV/AGD oraz na pokrycie kosztów związanych z leczeniem. Co piąty wskazywał na problemy z uregulowaniem rachunków, zaś co szósty narzekał na brak środków na spontaniczny zakup np. gadżetu czy odzieży – mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska. – Katalog istotnych dla nas wydatków nieustannie się poszerza, nic więc dziwnego, że pomimo rosnących zarobków takie problemy wciąż wielu z nas dotykają – dodaje.

Gdy w portfelu pusto…


Kluczową kwestią jest to, jak sobie radzimy z brakiem środków na pokrycie wszystkich naszych wydatków. Ważne jest, by robić to mądrze, by nauczyć się gromadzić oszczędności, po które możemy sięgnąć w nagłych wypadkach.

Tylko co trzeci ankietowany, który przyznał się do problemów z płynnością finansową, zadeklarował, że w takich sytuacjach zazwyczaj sięga po oszczędności. Najczęstszym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do rodziny – tak odpowiedziała niemal połowa badanych. Co czwarty badany decyduje się odłożyć w czasie kłopotliwy wydatek bądź z niego rezygnuje. Natomiast ponad 20 proc. decyduje się skredytować taki wydatek pożyczką (13,9 proc.) lub kartą kredytową(11,7 proc.).
– Wzięcie pożyczki oczywiście jest jednym z rozwiązań, które warto rozważyć w takiej sytuacji. Pamiętajmy jednak, że te pieniądze trzeba będzie zwrócić wraz z dodatkowymi kosztami. Dlatego zanim podpiszemy umowę o pożyczkę powinniśmy sprawdzić wszystkie jej warunki i zastanowić się, czy spłata zobowiązania nie zaburzy domowego budżetu – podkreśla Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska.

fot. mat. prasowe

Problemy finansowe Polaków

Co piątemu Polakowi dziury w budżecie przydarzają się 1-2 razy do roku.


Dzień Bez Długów


17 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bez Długów – inicjatywa stworzona przez Grupę Kruk specjalizującą się w zarządzaniu wierzytelnościami. Partnerem Dnia bez Długów już kolejny rok z rzędu jest Provident Polska. Dzień Bez Długów to dobra okazja, by zastanowić się nad swoimi finansami, pomyśleć o tym, jakie wydatki najczęściej sprawiają nam problemy i jak je zaplanować, by tych problemów uniknąć.

O Barometrze Providenta
„Barometr Providenta” to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizowała firma Danae w dniach 22-24.09.2017 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: