eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: wartość aktywów netto X 2017

TFI: wartość aktywów netto X 2017

2017-11-14 11:35

TFI: wartość aktywów netto X 2017

TFI: wartość aktywów netto X 2017 © barnaba - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wrzesień bieżącego roku nie przyniósł krajowym funduszom inwestycyjnym kontynuacji notowanych od początku roku (z wyjątkiem maja) wzrostów. Wartość aktywów zgromadzonych przez TFI spadła o 0,4%, ale okazuje się, że spadki te były jedynie epizodem. Październik przyniósł powrót na wzrostową ścieżkę. U jego schyłku wartość aktywów krajowych funduszy inwestycyjnych wyniosła 275,4 mld zł. Za taki wynik, jak podkreślają Analizy Online oraz Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami, w największym stopniu odpowiedzialne były notujące wysoką sprzedaż netto fundusze detaliczne.
Jak wynika z najnowszego raportu Analiz Online oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, największym przyrostem aktywów mogły pochwalić się zwłaszcza te fundusze, które generują niższe ryzyko, a więc pieniężne, dłużne i mieszane. Ten rok okazał się dla dynamiki ich aktywów co najmniej dobry. Wartość środków zgromadzonych w funduszach pieniężnych wzrosła o prawie +6,5 mld zł, dłużnych – o +3,9 mld zł, a mieszanych – o ponad +4,0 mld zł.

Pozytywną informacją jest także wzrost aktywów w funduszach akcji, który udało się osiągnąć pomimo ujemnego wpływu wyniku zarządzania. Na koniec października było w nich zgromadzone 33,5 mld zł – o +0,8% więcej niż miesiąc wcześniej. Dodatnia dynamika aktywów to zasługa wzrostu wartości środków w wybranych funduszach akcji zagranicznych. Aktywa funduszy akcji polskich skurczyły się bowiem o -0,2 mld zł.

fot. mat. prasowe

Miesięczna wartość aktywów netto (mld PLN)

W październiku aktywa krajowych funduszy inwestycyjnych poszybowały do poziomu do 275,4 mld zł.


Słabsza koniunktura na warszawskiej giełdzie w październiku, zwłaszcza w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, wpłynęła z kolei negatywnie na wartość aktywów w funduszach absolutnej stopy zwrotu. Wpływ miał również ujemny bilans sprzedaży. Ogólnie, 2017 rok dla tego segmentu nie można zaliczyć do najlepszych – dotychczas w pięciu miesiącach na dziesięć dynamika aktywów była ujemna.

Do nieznacznych spadków wartości aktywów doszło w największej grupie funduszy aktywów niepublicznych (-0,3% m/m) oraz w trzech najmniejszych – funduszy nieruchomości, rynku surowców oraz sekurytyzacyjnych.

fot. mat. prasowe

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

Największy przyrost aktywów odnotowany został w funduszach pieniężnych, dłużnych i mieszanych.oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: