eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rzadziej planujemy większe wydatki, ale chętniej je kredytujemy

Rzadziej planujemy większe wydatki, ale chętniej je kredytujemy

2017-11-16 12:23

Rzadziej planujemy większe wydatki, ale chętniej je kredytujemy

lanując większe wydatki, coraz chętniej sięgamy po kredyt © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

O coraz lepszej kondycji finansowej polskich gospodarstw domowych i wzroście ich dochodów mówi się nie od dziś. Potwierdzeniem tego mogą być chociażby rosnące nakłady, jakie przeznaczamy na bieżącą konsumpcję. A czy chętniej decydujemy się również na większe wydatki? Najnowsze badanie Deutsche Banku dowodzi, że plany w tym zakresie formułuje co czwarty z nas. Najczęściej chodzi tu o podróże lub remont mieszkania. Okazuje się również, że zdecydowanie chętniej niż w minionym roku posłużymy się w tym celu kredytem.
Statystyki prowadzone przez Główny Urząd Statystyczny wyraźnie potwierdzają, że kondycja polskich budżetów domowych przedstawia się coraz lepiej. Dane podsumowujące II kwartał 2017 r. wskazują, że średnia krajowa sięgnęła 4 220,69 zł, a to oznacza, że do kieszeni przeciętnego Kowalskiego wpłynęło o 200 złotych więcej niż rok wcześniej. Czy większe wpływy oznaczają również większe wydatki? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwał Deutsche Bank.

Zrealizowane w tym celu badanie dowiodło, że większe wydatki na przestrzeni najbliższych miesięcy ma w planach co czwarty z ankietowanych, co względem minionego roku oznacza dwukrotny spadek.
– Polacy odczuwając na co dzień polepszenie koniunktury, więcej pieniędzy przeznaczają na bieżącą konsumpcję. Jednak nasz „ekonomiczny optymizm” rzadziej przekłada się na chęć planowania znacznych inwestycji, które wymagają już większych nakładów – zauważa Waldemar Jarek, odpowiedzialny za rozwój oferty kredytowej dla klientów indywidualnych i mikroprzedsiębiorstw w Deutsche Bank.

Wśród większych wydatków na pierwszym miejscu wskazujemy remont mieszkania lub domu – na ten krok w ciągu najbliższych miesięcy zdecyduje się 14 proc. Polaków. Wśród nich dominują trzydziestolatkowie.
– Wyniki jednoznacznie pokazują, jak układa się hierarchia potrzeb związanych z większymi kosztami wśród osób w tej grupie wiekowej. Będąc często na początku drogi budowania własnego majątku, na pierwszym miejscu stawiają na inwestycje w standard i wyposażenie domu lub mieszkania – mówi prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej. – Dopiero w dalszej kolejności planują wyjazdy wakacyjne lub zakup samochodu.

Na drugim miejscu większych wydatków Polacy wskazali na wakacje i podróże. Trzecim, najczęściej wymienianym celem, jest zakup samochodu – inwestycja szczególnie popularna w grupie czterdziestolatków. W tegorocznym badaniu, wśród planowanych większych wydatków znacznie rzadziej niż w poprzednich latach wymieniane są plany organizacji dużej imprezy rodzinnej, wysłanie dziecka na zagraniczne studia oraz leczenie w ramach prywatnej opieki medycznej.

Równocześnie jednak chętniej niż przed rokiem sięgamy po bankowe wsparcie przy finansowaniu większych wydatków. Taki plan ma co dziesiąty z nas – czyli o 3 p.p. więcej niż w 2016 r.
– Liczba osób planujących zaciągnięcie kredytu w najbliższych miesiącach utrzymuje się na stabilnym poziomie z lekką tendencją wzrostową. To efekt większej dostępności kredytów, ale także odczuwalnej poprawy ogólnej sytuacji finansowej – mówi Waldemar Jarek.

Kto najchętniej sięga po finansowe wsparcie z banku? Z badania wynika, że częściej są to kobiety (13 proc.) niż mężczyźni (7 proc.). Większą popularność kredytów można również zauważyć wśród trzydziestolatków. Skorzystanie z zewnętrznego finansowania deklaruje co dziesiąty z nich.
– Dzięki uzyskanym funduszom młodzi ludzie mogą się usamodzielnić i pozwolić sobie na poprawę warunków mieszkaniowych – mówi prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej. – Można przypuszczać, że równie często te wydatki pokrywają rodzice trzydziestolatków, stąd wysoki odsetek osób zainteresowanych kredytem wśród przedstawicieli grupy wiekowej 50-59 lat (15 proc.) – dodaje.

fot. mat. prasowe

Planowanie większych wydatków

W najbliższych miesiącach więcej niż co czwarty Polak ma w planie ponieść większy wydatek.


W innym tegorocznym badaniu Deutsche Bank, o preferencje kredytowe zapytano osoby, których miesięczne zarobki przekraczają 7,5 tys. zł. Okazuje się, że zamożniejsi Polacy korzystają ze wsparcia banku, realizując takie same potrzeby jak ogół społeczeństwa. Po kredyt sięgają przede wszystkim, aby opłacić wakacyjne wyjazdy, remont mieszkania i zakup samochodu. Tym, co różni osoby o ponadprzeciętnych dochodach od całej populacji, jest ich większa skłonność do korzystania z finansowania zewnętrznego. Blisko co piąta z nich planuje opłacić większe wydatki z kredytu gotówkowego.

Potrzeby kredytowe innej grupy klientów – profesjonalistów wykonujących wolne zawody, takich jak lekarz, prawnik, architekt czy księgowy, także nie odbiegają od średniej dla ogółu Polaków. Osoby te zapytane przez Deutsche Bank o prywatne cele, z myślą o których zaciągnęłyby kredyt, wskazywały w pierwszej kolejności na wyposażenie lub remont mieszkania, urlop oraz zakup samochodu.

fot. mat. prasowe

Finansowanie większych wydatków

Większe wydatki zamierzamy finansować za pomocą gotówki.


Jak zaznacza ekspert Deutsche Bank, środowisko niskich stóp procentowych, z którym mamy do czynienia obecnie, sprzyja kredytobiorcom.
– Warunki kredytów gotówkowych są bardzo atrakcyjne, co ułatwia sfinansowanie większych lub po prostu pilnych wydatków. Jak w przypadku każdego zobowiązania, warto dobrze przemyśleć, jakie koszty i okres kredytowania będą dla nas akceptowalne. Pamiętajmy, że wzrost inflacji przełoży się prędzej czy później na poziom stóp procentowych, co z kolei wpłynie na koszt kredytów – tłumaczy.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: