eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepsze lokaty tylko w promocji

Najlepsze lokaty tylko w promocji

2017-11-07 11:15

Najlepsze lokaty tylko w promocji

Najlepsze lokaty tylko w promocji © spaxiax - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Inflacja „zjada” pieniądze z przeciętnej bankowej lokaty dwa razy szybciej niż banki dopisują do nich odsetki. Rozwiązaniem są promocje. Te dla nowych klientów pozwalają zarobić nawet trzy razy więcej niż oferta standardowa – radzi Open Finance. Okazuje się zatem, że kategoria "najlepsze lokaty" jeszcze nie wymarła.
Bez mała 12 zł odsetek za odłożenie na lokacie tysiąca złotych przez rok – taka jest przeciętna oferta banków. Nie można nazwać jej nadmiernie kuszącą – szczególnie przy ponad 2-proc. inflacji. Nie znaczy to jednak, że w trakcie poszukiwania przystani dla swoich pieniędzy, lokaty należy bezwzględnie odrzucić. Można przecież z bankowych ofert wyłuskać najlepsze lokaty, które rzeczywiście warte są zainteresowania. Doskonałym przykładem są produkty kierowane do nowych klientów. Między innymi dzięki nim właśnie instytucje kuszą Polaków do związania się z nimi. Jeśli ktoś założy promocyjną lokatę, to daje bankowi okazję, aby ten dał się poznać z jak najlepszej strony. Czasem takie kilkumiesięczne budowanie relacji skutkuje zmianą banku na stałe lub przynajmniej sprzedażą innych produktów, na których bank „wyjdzie na swoje”.

Połowa banków nagradza nowych


Jakie depozytowe bonusy oferują banki nowym klientom? Oferta jest zróżnicowana, bo zgodnie z badaniem ankietowym przeprowadzonym przez Open Finance, na profity można liczyć w 12 instytucjach na 23 przebadane. Braliśmy pod uwagę jedynie proste produkty dla deponentów – lokaty i konta oszczędnościowe pomijając lokaty strukturyzowane czy łączone z funduszami inwestycyjnymi.

Najlepsze lokaty posiadają w ofercie cztery banki, które kuszą klientów depozytem oprocentowanym na 4% w skali roku. Po taki depozyt można się udać do , Millennium Banku, i Plus Banku. Trzeba jednak pamiętać, że są to oferty wybitnie limitowane. Odłożyć można maksymalnie 10 tys. zł, oszczędzać przez 2-3 miesiące, a w Millennium dodatkowo, aby skorzystać z oferty, trzeba być poleconym przez obecnego klienta lub samemu polecić produkty banku nowemu klientowi.

Jeśli ktoś chciałby zdeponować więcej, musi związać się z kilkoma instytucjami na raz lub założyć konto niżej oprocentowane. Mając do ulokowania kilkadziesiąt tysięcy złotych w promocjach dla nowych klientów można liczyć na od 2,25% w Nest Banku do 3,5% w . Dysponując kwotą 100 tys. zł lub więcej można zakwalifikować się na jeszcze niższy promocyjny procent. Nowi klienci mogą liczyć na od 2% w ING Banku Śląskim do 2,7% w .

fot. mat. prasowe

Realne wyniki posiadaczy rocznych lokat po uwzględnieniu podatku i inflacji (w %)

Na wysokie zyski ze standardowych lokat nie ma raczej co liczyć.


Nowy, czyli rok bez umowy


Oczywiście nowi klienci muszą pamiętać, aby atrakcyjnie wyglądające oprocentowanie oferowane nowym klientom nie uśpiło ich czujności. Przy okazji zakładania depozytu niezbędne może okazać się aktywne korzystanie z dodatkowych produktów – np. konta z deklaracją przelewu wynagrodzenia czy karty płatniczej. Niespełnienie warunków może oznaczać niższy zysk, a dodatkowe produkty mogą okazać się płatne – szczególnie jeśli nie będą aktywnie wykorzystywane.

Niemniej ważną kwestią jest to co bank rozumie pod pojęciem „nowy klient”. Wbrew pozorom nie jest to jednoznaczne. Większość instytucji za nowego klienta uzna każdego kto przez ostatnie 12 miesięcy nie był z bankiem związanym żadną umową. Sytuacja taka jest o tyle atrakcyjna, że jeśli dziś korzystamy z promocji i po jej zakończeniu rozstaniemy się z bankiem (wypowiemy umowy), to w rok później znów będziemy mogli skorzystać z oferty dla nowych. Gorzej jest na przykład w mBanku czy Idea Banku. Tam nowym klientem można być jedynie raz w życiu.

fot. mat. prasowe

Promocje depozytowe dla nowych klientów

Najwięcej na lokacie promocyjnej oferuje obecnie Idea Bank.


Bartosz Turek, analityk

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: