eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wolne zawody z wyższą emeryturą?

Wolne zawody z wyższą emeryturą?

2017-11-09 13:06

Wolne zawody z wyższą emeryturą?

Prawnik © Piotr Adamowicz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wprawdzie emerytura powinna nam się kojarzyć głównie z zasłużonym odpoczynkiem, to jednak dla wielu staje się ona synonimem niższego standardu życia lub nawet biedy. I nic w tym dziwnego, skoro prognozowana wysokość przyszłych świadczeń jest raczej głodowa. Z tą perspektywą muszą się liczyć wszyscy bez wyjątku, nawet dobrze dziś zarabiający prawnicy, lekarze z własną praktyką czy architekci. Z opracowanego przez Deutsche Bank raportu „Wolne zawody w Polsce. Portret profesjonalisty 2017” wynika, że już niemal połowa z nich ma świadomość niskich emerytur i odkłada na ten cel dodatkowe środki.

Przeczytaj także: Wolny zawód: wysokie zarobki i niska emerytura

Największe dysproporcje pomiędzy obecnymi zarobkami a wysokością świadczeń emerytalnych odczują osoby o najwyższych dochodach, które obecnie działają jako przedsiębiorcy. Obliczenia ZUS wskazują, że średnia emerytura tej grupy zawodowej będzie o kilkaset złotych niższa niż ogół wypłacanych świadczeń. Sytuacja ta dotknie również profesjonalistów uprawiających tzw. wolne zawody, a więc prowadzących kancelarie, biura, gabinety czy pracownie. Osoby samozatrudnione same decydują o wysokości odprowadzanych do ZUS składek, najczęściej decydując się na te najniższe. W ten sposób w kieszeni zostaje im nieco więcej pieniędzy, ale również na ich kontach odkładanych na emeryturę jest mniej środków niż w przypadku osób, które pracują na etacie.

Wolni strzelcy muszą zatem wykazywać się umiejętnością perspektywicznego myślenia i oszczędzać także poza obowiązkowym systemem. Z raportu Deutsche Bank „Wolne zawody w Polsce. Portret profesjonalisty 2017” wynika, że podchodzą oni bardzo poważnie do kwestii zabezpieczenia swojej przyszłości finansowej. Dodatkowo, poza obowiązkowymi składkami do ZUS, na emeryturę odkłada niemal połowa z nich (47 proc.). To dobry wynik, szczególnie jeśli porównamy go z ubiegłorocznym – w 2016 r. taką odpowiedź wskazało 42 proc. przedstawicieli wolnych zawodów.

fot. mat. prasowe

Czy profesjonaliści odkładają na emeryturę?

Względem poprzedniego roku grupa osób odkładających na emeryturę zdecydowanie się powiększyła.


– Taka postawa wymaga systematyczności i dużego poczucia odpowiedzialności. Te cechy niewątpliwie posiadają profesjonaliści. Badanie pokazuje wyraźnie, że mają świadomość niskich świadczeń emerytalnych i znaczącego obniżenia standardu życia po zakończeniu kariery – mówi Monika Szlosek, Dyrektor Departamentu Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank. – Osoby wykonujące wolne zawody wykazują się dojrzałym, świadomym podejściem do planowania przyszłości, także tej bardzo odległej – dodaje.

Po raz kolejny widać wyraźnie, że chęć długofalowego oszczędzania wyróżnia profesjonalistów na tle reszty populacji.
– W 2016 roku 28 proc. Polaków deklarowało, że oszczędza z myślą o emeryturze. W kwietniowej edycji badania odsetek oszczędzających spadł i wyniósł nieco ponad 23 proc. Tendencja dla ogółu Polaków jest więc niestety spadkowa – przypomina Monika Szlosek.

Wpływ na taką sytuację może mieć nieco większa zamożność reprezentantów wolnych zawodów. Solidne wykształcenie i zdobywane przez lata pracy kompetencje pomagają profesjonalistom piąć się po szczeblach kariery lub rozwijać własne firmy. Za awansem i ekspansją podążają zwykle także zarobki. Po osiągnięciu satysfakcjonującego poziomu dochodów nadchodzi czas, by pomyśleć o zabezpieczeniu przyszłości i regularnym odkładaniu określonej kwoty. W efekcie największą skłonność do oszczędzania odnotowuje się wśród osób zarabiających powyżej 10 tys. zł miesięcznie.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób profesjonaliści odkładają na emeryturę?

Profesjonaliści najchętniej decydują się na trzeci filar, czyli IKE i IKZE (37 proc.).


Co motywuje profesjonalistę


Obawa przed zbyt niską emeryturą wypłacaną w ramach państwowego systemu jest główną motywacją do oszczędzania dla prawie 60 proc. badanych. Wynika ona nie tylko z indywidualnych kalkulacji, ale też opinii specjalistów. Przedstawicieli wolnych zawodów martwią niepokojące ostrzeżenia ekspertów i mediów dotyczące wysokości świadczeń w przyszłości – zwraca na to uwagę co piąta osoba. Do większej zapobiegliwości skłania ich także przykład lub namowa bliskich i przyjaciół oraz korzystne parametry programu oszczędnościowego. To szczególnie istotne, bo – jak zauważa ekspert Deutsche Bank – w budowaniu kapitału na przyszłość ważne jest nie tylko to, „czy”, ale i „jak” oszczędzamy.

Profesjonaliści nie mają problemów z odpowiedzią na to pytanie. Najchętniej decydują się na trzeci filar, czyli IKE i IKZE (37 proc.). Zainteresowanie tą formą zabezpieczenia przyszłości wyraźnie wzrosło w ciągu ostatniego roku.
– Podobną tendencję można zaobserwować w przypadku gromadzenia pieniędzy na koncie oszczędnościowym lub lokacie. Popularność tych rozwiązań pozwala przypuszczać, że akurat w tym przypadku przedstawiciele wolnych zawodów, podobnie jak ogół społeczeństwa, starają się unikać nadmiernego ryzyka i preferują najbardziej konserwatywne sposoby oszczędzania – mówi prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej.

Osoby lepiej orientujące się na rynku usług finansowych nie obawiają się także innych rozwiązań. Co piąty przedstawiciel wolnych zawodów decyduje się na zakup produktów strukturyzowanych lub jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym. Dużym ułatwieniem dla profesjonalistów, którzy wysoko cenią sobie przyjazny serwis elektroniczny oraz rozwiązania mobilne, jest możliwość zdalnego porównywania funduszy inwestycyjnych dostępnych na rynku. Wybierając najbardziej odpowiedni dla własnych potrzeb, mogą również z poziomu laptopa czy swojego smartfona nabyć jednostki uczestnictwa za pomocą specjalnych platform internetowych. Perspektywa długoterminowego oszczędzania skłania też część profesjonalistów do podejmowania większego ryzyka i inwestowania w akcje spółek notowanych na polskim i zagranicznych rynkach.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: