eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Dłużnicy mają prawa i obowiązki

Dłużnicy mają prawa i obowiązki

2017-11-09 10:37

Dłużnicy mają prawa i obowiązki

Dłużnik © Taimit - Fotolia.com

O tym, że zaciągnięty kredyt lub pożyczkę, należy spłacić, nie trzeba przypominać chyba nikomu. Spłata zobowiązania jest obowiązkiem ciążącym na barkach każdego kredytobiorcy. Czasami zdarza się jednak, że terminowy zwrot długu staje się niemożliwy. Może zadecydować o tym cały wachlarz czynników. Co wówczas? Jakie prawa i obowiązki mają dłużnicy?

Przeczytaj także: Kredyty gospodarstw domowych: 6,9 mln Polaków spłaca więcej niż jeden kredyt

Wprawdzie produkty finansowe oferowane przez funkcjonujące na rodzimym rynku banki i firmy pożyczkowe są powszechnie znane i popularne, to jednak ciągle istnieje dość pokaźna grupa konsumentów, którzy nie potrafią ani z nich korzystać ani też sprawnie zarządzać swoim budżetem, czego efektem są nieuchronne wręcz problemy finansowe. Ze zrealizowanego u schyłku pierwszego półrocza br. Indeksu Zaległych Płatności Polaków BIG InfoMonitor oraz BIK wynika, że obecnie terminowa spłata zobowiązań przysparza kłopotu aż 2,5 mln Polaków, a łączna kwota zaległości, którą muszą oddać dłużnicy to - bagatela - 58 mld zł. Co zrobić w momencie, gdy pojawiają się problemy z terminową spłatą należności?

Podstawowe obowiązki


Wszystkie zobowiązania finansowe, które zaciągnęliśmy w bankach czy w firmach pożyczkowych musimy zwrócić. Ta kwestia nie wymaga żadnej dyskusji. Do regularnie pożyczonych pieniędzy obliguje nas umowa z kredytodawcą określająca terminy spłat oraz wysokość raty. Warto również podkreślić, że czas spłaty kredytu lub pożyczki powinien być przestrzegany nie tylko przez dłużnika, ale także wierzyciela. Nikt nie może żądać wcześniejszego uregulowania należności, chyba że odpowiedni zapis został uwzględniony w umowie. W przypadku zwłoki w spłacie wierzyciel ma prawo do naliczenia dodatkowych odsetek lub zażądać całościowego zwrotu pożyczonej kwoty.

Gdy opóźnienie będzie duże, naszymi długami może zainteresować się komornik sądowy. W naszym interesie jest z nim współpracować.
– Nie powinniśmy go unikać, ani nie odbierać korespondencji. O każdej zmianie miejsca zamieszkania trwającej dłużej niż miesiąc, musimy go poinformować. Jako dłużnicy możemy też zostać wezwani udzielać mu wyjaśnień o stanie naszego majątku – wyjaśnia Tomasz Jaroszek, ekspert Kapitalni.org. Warto pamiętać, że informacje o niespłaconych zobowiązaniach trafiają do Biura Informacji Kredytowej i Biur Informacji Gospodarczej, a to może utrudnić „życie finansowe” w przyszłości. Takie informacje mają wpływ na otrzymanie kredytu oraz jego cenę – dodaje.

fot. Taimit - Fotolia.com

Dłużnik

Podstawowym uprawnieniem dłużnika jest dostęp do szczegółowych informacji na temat własnego zadłużenia.


Warto jednak pamiętać, że jako dłużnicy nie jesteśmy bezbronni. Jakie prawa nam przysługują?

1. Prawo do informacji na temat własnego zadłużenia


Podstawowym uprawnieniem jest dostęp do szczegółowych informacji na temat własnego zadłużenia. Wierzyciel musi przedstawić stosowną dokumentację dotyczącą sprawy z uwzględnieniem wysokości zobowiązania i odsetek wraz z terminami płatności rat. Mamy prawo wiedzieć, jaka ma być wysokość wpłat, opłat windykacyjnych i kar umownych. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z prawnikiem i omówić z nim wszelkie niepokojące nas kwestie np. dotyczące dodatkowych kosztów.

2. Prawo do prywatności


Wierzyciel lub windykator nie może naruszać naszej prywatności. Osoby odpowiedzialne za windykację nie są upoważnione do tego, aby nachodzić nas w domu, zakładzie pracy czy nękać telefonami naszych znajomych. Wszystkie tego typu zachowania zgodnie z przepisami prawa mogą zostać uznane za czyny karalne.
– Mamy również prawo do ochrony swojego dobrego imienia i tajemnicy finansowej. Nikt nie może przekazywać informacji o naszych długach, nawet naszej rodzinie – mówi Tomasz Jaroszek, ekspert Kapitalni.org. – Wyjątkiem od tej reguły jest poręczyciel kredytu – zaznacza.

3. Prawo do decyzji, które długi spłacamy jako pierwsze


Jeżeli już wpadniemy w pętlę zadłużenia, musimy działać jak najszybciej. Nie warto uciekać przed kłopotami, ponieważ bierna postawa nie pomoże nam ich uniknąć. Co ważne, nawet w takiej sytuacji mamy swoje prawa. Nikt nie może narzucać nam kolejności zwrotu należności. To do nas należy decyzja, który dług będziemy spłacać jako pierwszy, a także jak będzie wyglądał plan spłaty. Warto jednak pamiętać, że w przypadku, kiedy będziemy regulować tylko jeden z wielu, a pozostały majątek nie pokryje żądań innych wierzycieli, możemy narazić się na zarzuty ze strony pozostałych podmiotów. Dlatego decyzje o porządku spłat należy dobrze przemyśleć i zaplanować.
– W ostateczności, w przypadku, gdy sytuacja finansowa stanie się fatalna i nie będziemy już mogli spłacać zadłużenia zgodnie z ustalonym harmonogramem, możemy zwrócić się do sądu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, czyli redukcji bądź umorzenia zobowiązań w przypadku niewypłacalności – radzi Tomasz Jaroszek, ekspert platformy edukacyjnej Kapitalni.org.

4. Prawo do zaskarżenia czynności wierzyciela lub komornika


W sytuacjach wyjątkowych, kiedy np. wierzyciel lub komornik próbują nas oszukać, możemy wnieść sprawę do sądu. Mamy również prawo złożyć skargę na działania komornika, gdy istnieją podejrzenia, że ten działa niezgodnie z prawem. Co ważne, możemy także złożyć zażalenie na decyzję o egzekucji długu, która została wydana bez naszej wiedzy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: