eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Budżet domowy pokolenia Y

Budżet domowy pokolenia Y

2017-11-08 10:59

Budżet domowy pokolenia Y

Pokolenie Y © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak wygląda budżet domowy przeciętnego przedstawiciela pokolenia Y? Ze zleconego przez Lindorff SA badania „Sytuacja materialna Polaków” wynika, że milenialsi znajdują się w dość dobrej kondycji finansowej. Wprawdzie trudno jest tu mówić o bogactwie, ale ponad połowa badanych deklaruje, że stać jest ją na zaspokojenie podstawowych potrzeb, przy czym raczej muszą wstrzymywać się z kosztownymi wydatkami. Tylko 13% ankietowanych przyznaje, że z trudem wiąże koniec z końcem.

Przeczytaj także: Jakie wynagrodzenie mają, a na jakie liczą milenialsi?

Milenialsi zamożniejsi od rodziców


Na potrzeby badania respondentów podzielono na dwie częci: milenialsów, a więc osoby, które w momencie badania miały pomiędzy 21 a 36 lat oraz starsze pokolenie - w wieku od 45 do 60 lat - reprezentujące rodziców pierwszej z badanych grup ( w domyśle pokolenie X). Wszyscy zostali zapytani o sytuację, w jakiej obecnie znajduje się ich gospodarstwo domowe. Ankietowani z pokolenia Y najczęściej (56% wskazań) stwierdzali, że wystarcza im pieniędzy na codzienne wydatki, ale raczej nie stać na większe szaleństwa. Jednocześnie jedynie 13% z nich deklaruje, że musi rezygnować z wielu rzeczy, aby starczyło im na życie. O możliwości ponoszenia nawet bardziej pokaźnych wypadków mówi co czwarty milenials.

W przypadku starszej z badanych grup możliwość pozwolenia sobie na codzienne wydatki i wykluczenie drogich transakcji zadeklarowało więcej, bo 67% osób. Na kosztowniejsze wydatki może pozwolić sobie 18% pokolenia X, zatem o 7 punktów procentowych mniej niż w przypadku milenialsów. Jednocześnie o jeden punkt procentowy mniej badanych ”Iksów” musi odmawiać sobie wydatków, na które mają ochotę. Jak wykazują powyższe wyniki, pokolenie Y deklaruje nieco wyższe zarobki niż ankietowani utożsamiani z ich rodzicami. Choć zdecydowana większość respondentów deklaruje zarobki, które zapewniają komfortowe życie, to jednak nie pozwalają one na większe wydatki (uśredniony wynik wskazań – 59% wszystkich ankietowanych deklaruje rezygnację z dużych wydatków, aby starczyło na codzienne życie). Być może wyższe o 7 punktów procentowych wskazanie na możliwość większych wydatków obrazuje różnice społeczno-ekonomiczne czasów, w których milenialsi dorastali. Po zmianie ustrojowej w 1989 roku w Polsce wpływ otwarcia granic i zwiększonych możliwości konsumpcji znacząco wzrósł, wskazując także młodym i dorastającym Polakom, w którą stronę kierować swoją karierę zawodową.

fot. mat. prasowe

Jaką sytuację materialną mają gospodarstwa domowe?

Najwięcej osób w dobrej sytuacji materialnej jest w grupie wiekowej 21-36 lat.


Do czego potrzebne są pieniądze milenialsom?


Obu badanym grupom zadano także pytanie o ich priorytety w życiu. 3/5 milenialsów zależy na stałej pracy, a niewielu mniej, bo 56%, na założeniu lub posiadaniu rodziny. Niespełna połowie badanych przedstawicieli pokolenia Y zależy także na posiadaniu własnego domu lub mieszkania. Dla porównania, starszym badanym zależy na tych samych aspektach, jednak z delikatną różnicą we wskazaniach procentowych. Prawie 70% z nich stawia priorytet na stałej pracy, tylko 2/5 wymienia posiadanie lub założenie rodzinny, a 54% mówi o własnym domu lub mieszkaniu. Obie grupy na kolejnej pozycji wymieniły rozwój osobisty (niewiele ponad 20% z przewagą grupy 45-60 lat). Mniej niż 1/5 ankietowanych w obu grupach wymieniła także: dobre wykształcenie czy doraźne przyjemności (w obu przypadkach różnica 3 punktów procentowych); marginalnie także elastyczną pracę i posiadanie dobrego samochodu.

Można by przypuszczać, że pokolenie Y powinno oczekiwać od życia czego innego niż jego rodzice, jednak jak pokazują powyższe wyniki, ankietowani milenialsi nie stawiają priorytetów na innych płaszczyznach niż starsze pokolenie, a ewentualne różnice we wskazaniach mogą być spowodowane aktualnie osiągniętym poziomem swojego statusu społecznego i zawodowego.

fot. mat. prasowe

Jakie priorytety mają Polacy?

61% milenialsów zależy na stałej pracy, a 56% na założeniu lub posiadaniu rodziny


Więcej środków dzięki planowaniu


45% ankietowanych zapytanych o planowanie swojego budżetu przyznało, że nie robi tego w ogóle, ¼ myśli o wydatkach z miesięcznym wyprzedzeniem, a tylko 1 na 10 respondentów z tygodniowym. Jednak dzięki umiejętnemu zarządzaniu budżetem możemy zaoszczędzić nie tylko swoje fundusze, ale także czas. Na co jeszcze pozwoli nam planowanie wydatków z wyprzedzeniem?
  • Większe zakupy żywieniowe za jednym razem – Planowanie tygodniowe czy miesięczne pozwoli nam zaopatrzyć się w produkty żywieniowe z dużym wyprzedzeniem. Kupując żywność na cały tydzień czy nawet miesiąc, bardziej wnikliwie podejdziemy do cen wybieranych przez nas produktów – wydana jednorazowo duża suma zrobi na nas większe wrażenie niż kilka mniejszych. Przy tym zaoszczędzimy np. na paliwie, wybierając się do marketu rzadziej. Co więcej, taka strategia wykluczy potrzebę uzupełniania zapasów na bieżąco np. w sklepach franczyzowych, w których zapłacimy za ten sam produkt znacznie więcej.
  • Większa precyzja w finansowaniu większych wydatków – Jeśli planujemy swoje wydatki przez określony czas, możemy wywnioskować – ile wydajemy miesięcznie na konkretne kategorie produktów. Dzięki temu możemy z dokładniej określić, ile potrzeba nam czasu na sfinansowanie dodatkowych, większych wydatków – czyli ile musimy poświęcić czasu na odłożenie odpowiedniej sumy.
  • Redukcja wydatków – Planowanie pozwoli jednocześnie zauważyć i wyeliminować te wydatki, których dokonujemy spontanicznie, a które nie są nam niezbędne. Kupienie szybkiej przekąski w trakcie dnia czy obiadu w biurze może pochłaniać nawet od 20 do 30 procent więcej funduszy niż samodzielne przygotowywanie posiłków z wyprzedzeniem. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możemy przeznaczyć na niezbędne wydatki, takie jak np. naprawa samochodu.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: