eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek bez lidera

Rynek bez lidera

2006-04-20 11:24

Dzisiejsza sesja zaczęła się od spadku WIG20 o 0,4 proc., ale do godziny 10-tej straty zostały w całości odrobione. To zasługa indeksów zagranicznych, które od rana zyskiwały na wartości.
Obroty są wysokie jak na tę porę (150 mln PLN o 10:00 tylko dla spółek z WIG20), ale to głównie zasługa dwóch spółek - PKN Orlen i Telekomunikacji Polskiej, na które przypada po 50 mln PLN. Nieco w cieniu pozostaje KGHM, której akcje rosną o 2,0 proc. mimo zatrzymania wzrostu cen miedzi. Wygląda na to, że losy sesji zależeć będą w dużej mierze od postawy pierwszych z dwóch wymienionych firm.

Pozostałe akcje "blue chipów" są dziś nieco bierne. Można było spodziewać się lepszej postawy banków, po tym jak Millennium poinformował o ponad 50-proc. wzroście zysku netto w I kwartale. Jego akcje drożeją o 3,6 proc., ale akcje pozostałych banków nie spisują się tak dobrze (niewielkie spadki PKO BP i Pekao oraz 1,8-proc. zniżka BPH).

Na szerokim rynku liczba spółek drożejących jest niemal równa tym taniejącym - rynek jest więc spolaryzowany. Cieszy jednak 0,5-proc. wzrost indeksu MIDWIG, który gdyby zakończył dzień na obecnym poziomie ustanowiłby nowy rekord notowań.

Dziś nie ma zdecydowanego lidera wzrostów. Wyróżnia się Stalexport (plus 7,6 proc.) po podpisaniu kontraktów zagranicznych, Mostostal Export (plus 5,9 proc.) i Rafako (4,9 proc.). W ich przypadku nie ma wprawdzie żadnych nowych informacji, ale inwestorzy mogą jeszcze "doceniać" kontrakty wcześniej podpisane przez te spółki.Papiery Eurofaktora spadają o 13,7 proc., po tym jak spółka ogłosiła, że zamierza zarobić w tym roku 3,2 mln PLN, wobec 8 mln PLN w 2005 roku.

Na rynku walutowym znów umocnił się złoty - kurs dolara spadł do 3,15 PLN, euro do 3,89 PLN, a franka szwajcarskiego do 2,48 PLN. Wobec coraz powszechniejszych obaw o zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych w USA znów obserwujemy zainteresowanie inwestorów zagranicznych rynkami wschodzącymi takimi jak Polska.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Open Finance

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: