eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ubezpieczenie turystyczne do pracy?

Ubezpieczenie turystyczne do pracy?

2017-11-07 11:57

Ubezpieczenie turystyczne do pracy?

Gdzie po ubezpieczenie do pracy za granicą? © Sergey Nivens - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Mogłoby się wydawać, że ubezpieczenie turystyczne to produkt stworzony wyłącznie z myślą o miłośnikach przemierzania globu. Tymczasem okazuje się, że może ono stanowić skuteczną ochronę także dla tych, którzy za granicę wyjeżdżają w celach zarobkowych.
Przede wszystkim należy jednak podkreślić, że nie każde dostępne na rynku ubezpieczenie turystyczne nadaje się również dla osoby, która wybiera się do pracy. Poniżej prezentujemy zestawienie czterech przykładowych ofert, które ubezpieczyciele proponują pracownikom wyjeżdżającym do pracy w Niemczech (od 15 stycznia do 15 marca 2018 r.).

Warto również przypomnieć, że samo posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie oznacza, że jej posiadacz uniknie kosztów leczenia, które ponoszą także osoby objęte niemieckim systemem publicznej opieki zdrowotnej.
„Jako przykład może posłużyć dzienna opłata za leczenie szpitalne wynosząca 10 euro i naliczana maksymalnie przez 28 dni w roku. Innym przykładem są wysokie koszty leczenia dentystycznego” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Porównanie kosztu i zakresu ochrony przykładowych ubezpieczeń dla Polaków pracujących za granicą

Zróżnicowanie składek polis zaprezentowanych w tabeli wynika również z obecności dodatkowych pakietów.


Wszystkie ubezpieczenia dla pracowników zaprezentowane w poniższej tabeli, zapewniają zwrot kosztów leczenia pracownika do sumy wynoszącej ok. 60 000 zł - 80 000 zł. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne wyłączenia ochrony. W przypadku dwóch najtańszych polis, mamy do czynienia z ochroną nieuwzględniającą najbardziej ryzykownych profesji (np. pracy na budowie). Właśnie dlatego osoba wykupująca ubezpieczenie przed wyjazdem do pracy, musi się upewnić, czy taka polisa rzeczywiście będzie skuteczna w razie wypadku.
„Trzeba pamiętać, że krajowe zakłady ubezpieczeń różnie mogą określać listę prac i profesji nieobjętych ochroną” - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Zróżnicowanie składek polis zaprezentowanych w powyższej tabeli (222,00 zł - 498,00 zł), wynika również z obecności dodatkowych pakietów. Najtańsza polisa (Allianz Direct, Ubezpieczenie Praca Fizyczna za Granicą - Pakiet Basic) obejmuje zwrot kosztów leczenia, assistance oraz ubezpieczenie przed następstwami nieszczęśliwych wypadków (NNW). Warto dodać, że Allianz podobnie jak inni ubezpieczyciele, przewiduje możliwość rozbudowy pakietu dla pracownika o dodatkowe elementy. Przykładem może być ubezpieczenie bagażu oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.
„Polisa OC wydaje się bardzo potrzeba dla pracowników, którzy za granicą mogą wyrządzić poważne szkody na mieniu albo doprowadzić do kalectwa lub zgonu innej osoby. Przykładem takiego pracownika jest na przykład operator dźwigu budowlanego” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Ubezpieczenie na wyjazd do pracy

Ochrona dla osób pracujących za granicą dostępna jest w ramach polis turystycznych.


Wielu pracowników zainteresowanych dodatkową ochroną z tytułu OC lub NNW, przed wyjazdem za granicę niestety nie zwraca uwagi na kwestię, która może okazać się ważniejsza w trudnej sytuacji. Mowa o zwrocie kosztów transportu medycznego do kraju. Warto zdawać sobie sprawę, że Polak (nawet po okazaniu karty EKUZ), nie może liczyć na darmowy transport medyczny z innego państwa UE do domu lub krajowego szpitala. Brak prywatnego ubezpieczenia finansującego takie usługi transportowe, czasem skutkuje rachunkiem opiewającym na kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy euro.
„Dlatego przed zakupem polisy chroniącej podczas pracy za granicą warto sprawdzić, czy to ubezpieczenie pokrywa również koszty transportu medycznego. Odpowiednią informację na ten temat można znaleźć w ogólnych warunkach ochrony” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: