eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Największe długi czynszowe w Warszawie i Bydgoszczy

Największe długi czynszowe w Warszawie i Bydgoszczy

2017-10-25 13:14

Największe długi czynszowe w Warszawie i Bydgoszczy

Kto zalega z czynszem? © polsen - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polacy nie płacą czynszów - z danych znajdujących się w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że w ciągu roku zadłużenie czynszowe względem spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych i gminy wzrosło o przeszło 24 mln zł i sięga obecnie niemal 135 mln zł. Największe zaległości z tego tytułu posiadają mieszkańcy Warszawy, co jednak nie powinno być zaskoczeniem - nie od dziś wiadomo, że to właśnie w stolicy mieszkania i czynsze najmu są najdroższe. Wysokość miesięcznych opłat to jednak niejedyny powód zalegania - mieszkańcy mniejszych i tańszych miast również mają problemy, czego dowodem mogą być chociażby wysokie długi czynszowe odnotowane w Bydgoszczy.
Jak wynika z danych BIG InfoMonitor, odnotowane w jego rejestrach długi czynszowe osób i firm opiewają już na niemal 135 mln zł i rosną w dość dynamicznym tempie, bo o około 2 mln zł miesięcznie. Zdecydowana większość zadłużenia przypada na osoby fizyczne, zaległe zobowiązania czynszowe firm to zaledwie 6,4 proc. całości.

Łącznie w bazie BIG InfoMonitor ujęte są długi czynszowe 10 378 podmiotów, w tym 9 707 osób. Największe problemy z dłużnikami mają spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, a także gminni zarządcy nieruchomości z terenu Mazowsza (31,5 mln zł), województwa kujawsko-pomorskiego (27,7 mln zł) oraz Warmii i Mazur (18,7 mln zł). Największą rzeszą niepłacących za czynsz może "pochwalić się" województwo kujawsko-pomorskie – 3 360 osób, na kolejnych pozycjach plasują się Mazowsze - 1 380 oraz Warmia i Mazury – 1 256.

Miasta, gdzie zgłoszone do BIG InfoMonitor zadłużenie czynszowe jest najwyższe, to Warszawa oraz Bydgoszcz. W grę wchodzą kwoty 28,3 mln zł oraz 25,9 mln zł.

Rekordy firm przekraczają miliony


W przypadku osób fizycznych rekord w niepłaceniu za mieszkanie należy do 37-letniej kobiety z Podlasia, która ma do oddania ponad 928 tys. zł. Na drugim miejscu znalazła się również kobieta, sześćdziesięciopięciolatka z Legnicy w województwie dolnośląskim, jej dług sięga 544 tys. zł. Trzecie miejsce należy do 51-letniego mężczyzny z Bydgoszczy, który zgromadził zaległość czynszową na prawie 413 tys. zł.

Wśród firm na prowadzenie wychodzi spółka z Warszawy z długiem o wartości 3,8 mln zł. Kolejna jest firma z Zielonej Góry, posiadająca 3,5 mln zł zaległości. Na trzecim miejscu znalazło się przedsiębiorstwo z Wielkopolski z długiem przekraczającym 1,1 mln zł.

Za niezapłacony czynsz do rejestru dłużników może trafić cała rodzina…


Z danych z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że kilkaset zgłoszonych zaległości czynszowych należy do więcej niż jednej osoby. Czynsz może bowiem być wspólnym długiem, dwóch, trzech a nawet większej liczby osób. Najwięcej, bo 88,7 proc. zaległości należy jednak do pojedynczych osób, kolejne 8,5 proc. do dwóch domowników, 2 proc. do trzech. To ważna informacja dla tych, którym wydaje się, że jeśli głowa rodziny, nie płaci za czynsz to resztę lokatorów wpis do rejestru dłużników ominie. Osoby pełnoletnie zameldowane z jednym lokalu, w chwili, gdy pojawia się zaległość zgromadzona za brak uregulowanych rachunków za czynsz, mogą wspólnie zostać wpisane przez spółdzielnie mieszkaniową do rejestru dłużników (oddzielnymi wpisami).

Podobna sytuacja może spotkać kilku właścicieli zadłużonego mieszkania. Zgodnie bowiem z art. 688 par. 1 kodeksu cywilnego „za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie”. Odpowiedzialność solidarna oznacza również, że zapłacenie części długu nie pozwala skreślić z rejestru dłużników osoby, która akurat zapłaciła część zaległości. W BIG wciąż będą widnieli wszyscy lokatorzy tylko z mniejszą kwotą długu. Dopiero po spłaceniu całej sumy każdy z dłużników będzie wolny od obciążeń.

… i to już za jeden niezapłacony czynsz


Od 200 do 500 zł, tyle średnio płacimy miesięcznie za czynsz, tyle też wystarczy, aby znaleźć się w rejestrze dłużników, gdy nie dokonamy płatności w terminie. Zgodnie z ustawą, do BIG może zostać wpisane zobowiązanie, gdy płatność opóźnia się o co najmniej 60 dni i wynosi co najmniej 200 złotych w przypadku osób prywatnych i 500 złotych, gdy mamy do czynienia z firmą. Zadłużenie czynszowe przedawnia się po 3 latach, w chwili, gdy dług nie jest dochodzony.

fot. mat. prasowe

Zadłużenie lokatorskie

Łączna kwota zaległości czynszowych na Mazowszu sięga 31,5 mln zł


Najemcy w programie Mieszkań Plus też będą musieli płacić


Mieszkanie Plus ma być ratunkiem dla polskich rodzin, których nie stać na drogi wynajem mieszkań. Program ma oferować opłaty o co najmniej połowę niższe od rynkowych. Np. w Warszawie, gdzie płaci się za wynajem 50 metrowego mieszkania 2,1 tys. zł miesięcznie w rządowym programie ma to być 950 zł. O stawkach będzie też decydowała decyzja czy uczestnicy programu Mieszkanie Plus zdecydują się wykupić wynajmowane mieszkanie na własność. Zainteresowani najmem preferencyjnym będą musieli zmobilizować się do terminowego płacenia. Zalegającym z opłatami za ponad trzy miesiące grozi natychmiastowa eksmisja z takiego lokalu.
– Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych, dopiero po powstaniu 6 miesięcznej zaległości czynszowej wygasa spółdzielcze prawo do lokalu i pojawia się możliwość eksmisji. Z kolei dla osób, które maja spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu, nie ma przewidzianych konkretnych terminów zaległości uprawniających do eksmisji i zlicytowania własnościowego prawa do lokalu. Możliwość wypowiedzenia cywilnoprawnej umowy najmu i eksmisji lokatora za niepłacenie mają także gmina udostępniająca lokal komunalny czy też prywatny wynajmujący. W tym przypadku warunki wypowiedzenia zależą od rodzaju i treści umowy. O problemie mówi też art. 687 kodeksu cywilnego: jeżeli najemca lokalu dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, a wynajmujący zamierza najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia, powinien on uprzedzić najemcę na piśmie, udzielając mu dodatkowego terminu miesięcznego do zapłaty zaległego czynszu – tłumaczy Michał Chmiel, ekspert BIG InfoMonitor.

Nie płacący czynszu muszą liczyć się też z odsetkami oraz z tym, że trudno jest spłacić szybko rosnący dług czynszowy. Przekonują się o tym zarządcy gminni czy zarządcy wspólnot mieszkaniowych i coraz chętniej mobilizują swoich spóźnialskich lokatorów wpisem do rejestru dłużników.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Największe długi czynszowe w Warszawie i Bydgoszczy

    mazurskas84 / 2017-11-01 13:13:51

    W podstawowych kwestiach polacy maja dlugi… marnie, nie mysla chyba o swoich rodzinach. A przecież jak nawet nie maja z czego placic czynszu to mogą to rozlozyc na raty, dogadać się ze spoldzielnia albo inna firma, która się zajmuje windykacja. To sa rozwiązania dla ludzi w końcu! odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: