eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: sprzedaż i umorzenia IX 2017

TFI: sprzedaż i umorzenia IX 2017

2017-10-13 12:05

TFI: sprzedaż i umorzenia IX 2017

TFI: sprzedaż i umorzenia IX 2017 © Piotr Pawinski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Sytuacja na rynku funduszy inwestycyjnych była ostatnio trudna do przewidzenia. Od jesieni minionego roku można mówić właściwie o huśtawce. Bieżący rok zaczął się jednak optymistycznie - do TFI znowu zaczęły napływać środki, a wrzesień okazał się dziewiątym miesiącem z rzędu, który tylko potwierdził wzrostową tendencję. Napływ nowych środków osiągnął +1,0 mld zł. Już dziś można śmiało zakładać, że bieżący rok będzie dwukrotnie lepszy od swojego poprzednika.
Wprawdzie wrześniowemu wynikowi wpłat (+1,0 mld zł) trudno równać się z sierpniowym (rekordowe w tym roku +1,9 mld zł), to bez wątpienia jednak przedstawiciele TFI nie mogą narzekać na dziewiąty miesiąc tego roku.
Jeżeli chodzi o zainteresowanie funduszami, to wrzesień okazał się niezmiernie interesującym okresem i to bez względu na to, czy owocowało ono umorzeniami czy też nabyciami. Przeszło 10 mld złotych samej sprzedaży brutto to najlepszy rezultat, jaki zanotowaliśmy od marca 2015 roku. To także kolejny już, bardzo pozytywny sygnał dla rynku – mówi prof. Marcin Dyl, Prezes Zarządu IZFiA.

We wrześniu bardo wysoki okazał się również poziom umorzeń jednostek TFI (-9,3 mld zł). To jednak nie zaszkodziło ogólnemu saldu wszystkich funduszy, które od początku roku osiągnęło poziom +9,3 mld zł, czyli ponad dwukrotnie lepszy wynik niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

We wrześniu najwięcej działo się w funduszach gotówkowych i rynku pieniężnego oraz funduszach akcyjnych. Te pierwsze, kolejny miesiąc z rzędu mogą pochwalić się żółtą koszulką lidera. Przyciągnęły do siebie +0,7 mld zł, a licząc od początku roku wartość nowo wpłaconych środków przekroczyła +4 mld zł. Inwestorzy preferowali tu przede wszystkim fundusze uniwersalne. Fundusze gotówkowe przedsiębiorstw oraz typowo skarbowe zanotowały niewielkie wartości ujemne.

Wysoką popularnością cieszyły się również fundusze akcji. Niestety równie chętnie wypłacano z nich środki i w konsekwencji finalne saldo wyniosło -0,3 mld zł. Obroniły się za to fundusze akcyjne sektorowe, które zanotowały kilkumilionowe dodatnio saldo wpłat i umorzeń.

fot. mat. prasowe

Saldo nabycia i umorzeń

Na koniec wrześnie 2017 r. ogólne saldo wszystkich funduszy od początku roku wyniosło +9,3 mld zł.


Prawie krok w krok z funduszami gotówkowymi i rynku pieniężnego szły w ubiegłym miesiącu fundusze dłużne. +0,6 mld zł salda nabyć i umorzeń to dobry wynik, podobny do tego osiągniętego w sierpniu. Wynik, dodajmy, który jednocześnie został osiągnięty przy prawie dwukrotnie wyższej popularności (mierzonej zarówno wartością wpłat, jak i wypłat) niż w poprzedzającym miesiącu. Stabilne, nieprzerywane wpłaty pozwoliły tej grupie wyjść na pozycję tegorocznego wicelidera, jeśli chodzi o pozyskanie nowej gotówki z kieszeni inwestorów (+3,3 mld zł).

Miesiąc zakończył się pozytywnie dla funduszy mieszanych. Mimo wysokich, w porównaniu do sierpnia, umorzeń funduszy aktywnej alokacji oraz funduszy stabilnego wzrostu, cała grupa funduszy mieszanych wyszła na plus, osiągając wynik niecałych +0,2 mld zł. Co ciekawe w tym roku jeszcze ani razu nie zanotowały one odpływu środków. Warto również odnotować, że wrześniowe wyniki nie zostały zaburzone żadnymi większymi zdarzeniami jednorazowymi: saldo funduszy dedykowanych wyniosło zaledwie –60 mln złotych.

fot. mat. prasowe

Fundusze - nabycia i umorzenia

Fundusze gotówkowe i pieniężne znów na czele (+0,7 mld zł).oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.