eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: wartość aktywów netto IX 2017

TFI: wartość aktywów netto IX 2017

2017-10-13 10:13

TFI: wartość aktywów netto IX 2017

TFI: wartość aktywów netto IX 2017 © adix89 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wartość środków powierzonych krajowym TFI wreszcie zaczęła rosnąć. Maj nieco rozczarował, ale w czerwcu TFI znowu wróciły na ścieżkę wzrostu. Tak było do dziś. Pod koniec września bieżącego roku aktywa nieco jednak spadły, osiągając poziom 273,8 mld zł, co oznacza zniżkę sięgającą 0,4%. Za taki obrót spraw odpowiadały przede wszystkim fundusze niedetaliczne, z których odpłynęło ponad 2,4 mld zł netto - czytamy w najnowszym wspólnym raporcie Analiz Online oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Pikująca wartość aktywów to efekt odpływu środków z funduszy aktywów niepublicznych. W minionym miesiącu wartość zgromadzonych w nich środków spadła o niemal -2,6 mld zł, co zaowocowało jej obniżeniem poniżej symbolicznej bariery 100 mld zł.

Uszczupleniu uległy również aktywa funduszy stawiających na nieco większe ryzyko, a więc akcyjnych (-0,4 mld zł) oraz rynku surowców (-50 mln zł). Okazuje się, że dobra koniunktura na warszawskiej GPW nie wystarcza, aby przekonać inwestorów do produktów opartych przede wszystkim na akcjach. Jeśli chodzi o drugi z segmentów, oprócz braku zainteresowania klientów, aktywom zaciążył także spadek cen metali szlachetnych. Zmniejszeniu uległa także wartość kapitału ulokowanego w funduszach absolutnej stopy
zwrotu.


Ogromną popularnością cieszą się natomiast produkty, których celem jest zapewnienie stabilnego dochodu, co, kolejny miesiąc z rzędu, przełożyło się na wzrost zgromadzonego w nich kapitału. We wrześniu największy przyrost aktywów odnotowały fundusze gotówkowe i pieniężne (+0,8 mld zł). Od początku roku wartość inwestycji w tym segmencie zwiększyła się o przeszło +5 mld zł – najwięcej na całym rynku. Istotnie wzrosła również wartość środków w funduszach dłużnych, wśród których największym zainteresowaniem klientów cieszą się fundusze obligacji korporacyjnych. Aktywa w całym segmencie wzrosły o przeszło +0,6 mld zł (+1,3% m/m).

fot. mat. prasowe

Miesięczna wartość aktywów netto (mld PLN)

We wrześniu aktywa krajowych funduszy inwestycyjnych uległy lekkiemu spadkowi do 273,8 mld zł


Od początku roku zwiększa się również wartość kapitału ulokowanego w funduszach mieszanych. We wrześniu, głównie za sprawą dodatniego bilansu sprzedaży, aktywa zwiększyły się o +0,2 mld zł. Także i w tym segmencie daje o sobie znać wysoka skłonność klientów do zapewnienia bezpieczeństwa inwestycji – najchętniej wybierane są bowiem produkty stabilnego wzrostu.

Rosły również aktywa w najmniejszych grupach funduszy na rynku – nieruchomości i sekurytyzacyjne. W pierwszym przypadku o wyniku zadecydowały wpłaty od klientów, natomiast w drugim dodatni wynik zarządzania.

fot. mat. prasowe

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

Za ogólny spadek wartości aktywów odpowiedzialne są fundusze aktywów niepublicznych.
oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.