eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Indeks BIK: popyt na kredyty we IX 2017 r.

Indeks BIK: popyt na kredyty we IX 2017 r.

2017-10-10 11:02

Indeks BIK: popyt na kredyty we IX 2017 r.

Więcej kredytów hipotecznych © chiraphan - Fotolia.com

Jak potwierdzają notowania mierzonego przez Biuro Informacji Kredytowej wskaźnika BIK Indeks, we wrześniu 2017 r. Polacy chętniej niż przed rokiem sięgali po kredyty mieszkaniowe, wartość indeksu PKM wzrosła względem analogicznego okresu minionego roku o 3,1%. Dynamika - choć dodatnia - jest o wiele słabsza w porównaniu z tym, do czego przyzwyczaiły nas miesiące letnie.

Przeczytaj także: Indeks BIK: popyt na kredyty w VIII 2017 r.

Najnowsze dane wskazują, że ostatnia wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), wskaźnika informującego o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, sięgnęła w minionym miesiącu +3,1%. Oznacza to, że w sierpniu 2017 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 3,1% w porównaniu z wrześniem 2016 r. Średnia wartość indeksu od początku 2017 r. osiągnęła 13,5%.

Wrzesień, podobnie zresztą jak jego poprzednik, cechował się znacznym spadkiem dynamiki popytu na kredyty mieszkaniowe. Wprawdzie pozostała ona dodatnia, ale bardzo skromna, biorąc chociażby pod uwagę wyniki z czerwca i lipca, kiedy to w przeliczeniu na dzień roboczy przekraczała ona 20%. Dość okazała się natomiast średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego, która wyniosła w badany okresie 234 tys. zł, a to oznacza, że była o 5,5% wyższa niż rok temu.

Z analizy BIK wynika, że w ostatnich miesiącach niemal 20% kredytów mieszkaniowych jest zaciąganych przez klientów jako dodatkowy kredyt mieszkaniowy, a część z nich prawdopodobnie wykorzystywana jest na cele inwestycyjne, tj. zakup nieruchomości na wynajem. Jednocześnie na podstawie dotychczas udzielonych kredytów mieszkaniowych obserwujemy, że wraz z liczbą posiadanych przez klienta kredytów mieszkaniowych zwiększa się udział klientów, którzy posiadają problemy ze spłatą kredytów mieszkaniowych. Gdy klient posiada jeden kredyt mieszkaniowy (90,0% klientów), to tylko 1,2% klientów posiada opóźnienia ponad 90 dni w spłacie miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego. Gdy klient posiada 2 kredyty mieszkaniowe (8,7% klientów), to 1,7% klientów posiada opóźnienia ponad 90 dni w spłacie miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego. Natomiast gdy klient posiada jednocześnie 3 lub więcej kredytów mieszkaniowych (1,3% klientów), to 2,3% klientów posiada opóźnienia ponad 90 dni w spłacie miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego. Inwestycje w nieruchomości finansowane kolejnymi kredytami mieszkaniowymi wiążą się zatem z większym ryzykiem obsługi posiadanych kredytów mieszkaniowych. - mówi Sławomir Grzybek, Dyrektor Departamentu Business Intelligence Biura Informacji Kredytowej.


Metodyka indeksu:


Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: