eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Szybka pożyczka na niespodziewane wydatki? Czy tak sobie radzimy?

Szybka pożyczka na niespodziewane wydatki? Czy tak sobie radzimy?

2017-10-06 10:17

Szybka pożyczka na niespodziewane wydatki? Czy tak sobie radzimy?

Pożyczka © avelina_boyko - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Gotówka potrzebna na cito? W obecnych czasach to nie problem. Wystarczy np. zasiąść przed komputerem i wybrać firmę, która w błyskawicznym tempie pożyczy nam pieniądze. Tak też robią Polacy. 36 proc. z nas deklaruje, że antidotum na niespodziewane wydatki jest właśnie szybka pożyczka zaciągana na rynku pozabankowym. Co trzeci badany (34 proc.) wskazuje, że w potrzebie zwraca się o pomoc do rodziny. Ten wynik zdecydowanie wyróżnia nas spośród innych badanych krajów, gdzie na wsparcie najbliższych może liczyć tylko co czwarty badany.
Przed nami rezultaty badania przeprowadzonego przez firmę badawczą GfK na zlecenie brytyjskiej grupy finansowej International Personal Finance (IPF), do której w Polsce należy Provident. Jego autorzy poprosili o opinie niemal 4000 respondentów (klientów IPF) reprezentujących Polskę, Węgry, Czechy i Rumunię.
– Decyzję o zaciągnięciu pożyczki zawsze należy przemyśleć. Warto zadać sobie pytanie, czy na pewno jej potrzebujemy i czy rzeczywiście nie mamy innej możliwości sfinansowania niespodziewanych wydatków. Przeprowadzone przez IPF badanie pokazuje, że tak właśnie robią Polacy - rozważają różne opcje i starają się o dywersyfikację źródeł finansowania - mówi Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska.

Potrzebne pieniądze – szybka pożyczka, finansowanie z banku czy wsparcie rodziny?


Szybka pożyczka zaciągnięta na pozabankowym rynku. Tak z niespodziewanymi wydatkami poradziłoby sobie 36 proc. klientów Provident Polska. Na nieformalną pożyczkę od rodziny i znajomych liczyłoby w tej sytuacji 34 proc. osób. Znacznie mniej, bo 15 proc. sięgnęłoby po pożyczkę z banku, a 13 proc. po oszczędności.

Nieco inaczej na to pytanie odpowiadali nasi południowi sąsiedzi. Aż 42 proc. Czechów w sytuacji niespodziewanego wydatku sięgnęłoby po szybką pożyczkę pozabankową, 24 proc. po oszczędności, 23 proc. pożyczyłoby pieniądze od rodziny, zaś tylko 8 proc. od banku. Najczęściej na zaciągnięcie pożyczki zarówno bankowej (21 proc.), jak i pozabankowej (53 proc.) byliby skłonni zdecydować się Rumuni. Węgrzy – poza rynkiem pożyczek krótkoterminowych, na którym ratunku w nagłej sytuacji szukałaby połowa badanych – stosunkowo często deklarowali zamiar pożyczenia od rodziny (26 proc. wskazań). Na pożyczkę w banku na niespodziewany wydatek zdecydowałoby się 12 proc. węgierskich respondentów.
– Niewielkie kwoty, które są nam potrzebne w krótkim czasie, coraz częściej pożyczamy właśnie w firmach pożyczkowych, a nie w bankach ze względu na prostsze formalności i szybsze procedury – zauważa Karolina Łuczak. – Powodem korzystania z oferty instytucji pożyczkowych przez wielu konsumentów jest też fakt, że nie spełniają oni wyśrubowanych kryteriów banków, np. nie mają umowy o pracę.

fot. mat. prasowe

Jak radzimy sobie z nieprzewidzianymi wydatkami

Polacy równie często jak w firmach pożyczkowych zapożyczają się u rodziny.


Badanie pokazało, że ponad dwie trzecie klientów Providenta w Polsce (67 proc.) uważa, że firmy pożyczkowe pełnią istotną rolę w społeczeństwie, oferując wygodny dostęp do finansowania. Tylko jedna dziesiąta (11 proc.) respondentów się z tym nie zgadza. Warto podkreślić, że 81 proc. badanych stwierdziło, że firmy pożyczkowe w jasny i zrozumiały sposób przedstawiają wszystkie związane z pożyczkami koszty.

O badaniu GfK dla International Personal Finance
Badanie zostało przeprowadzone przez GfK w czerwcu 2017 wśród 3882 klientów Providenta w Polsce, Czechach, Rumunii, na Węgrzech i w Meksyku. Miało na celu poznanie opinii badanych dotyczących ich sytuacji finansowej i podejścia do pożyczania pieniędzy.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: