eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rodzina 500+, czyli pieniądze, które wydajemy na bieżąco

Rodzina 500+, czyli pieniądze, które wydajemy na bieżąco

2017-10-02 12:47

Rodzina 500+, czyli pieniądze, które wydajemy na bieżąco

Rodzina 500+ © whitelook - Fotolia.com

Program Rodzina 500+ funkcjonuje już od dobrych kilkunastu miesięcy, stanowiąc dla wielu polskich rodziców dość istotne wsparcie w życiu codziennym. 62 procent przebadanych przez Nationale-Nederlanden beneficjentów rządowego wsparcia przyznaje bowiem, że służy on finansowaniu bieżących wydatków. Zaledwie 1/3 z nich deklaruje, że odkłada te pieniądze z myślą o przyszłości swojego dziecka.
W momencie wstępowania Polski w szeregi Unii Europejskiej sytuacja materialna polskich rodzin, delikatnie mówiąc, nie prezentowała się najlepiej. Przez ostatnią dekadę wiele się w tej kwestii poprawiło, ale radykalnej zmiany zdołał dokonać dopiero program Rodzina 500 +. Rządowe wsparcie trafia obecnie do przeszło 3,98 mln dzieci, a więc do 58 proc. najmłodszych Polaków do 18 roku życia. Od początku działania programu 2,6 mln polskich rodzin otrzymało już przeszło 29,2 mld zł. Na co przeznaczane są te pieniądze? Z badania zrealizowanego przez Nationale-Nederlanden wynika, że w głównej mierze służą one finansowaniu bieżących potrzeb. Jedynie 36 proc. traktuje rządowe wsparcie jako oszczędności.

Słodka, ale i kosztowna inwestycja


Wychowanie dziecka, to proces nie tylko czasochłonny, ale również dość kosztowny. Z kalkulacji przeprowadzonych przez Centrum im. Adama Smitha wynika, że koszt, który generuje wychowanie jednej pociechy do 19 roku życia, to od 176 tys. do 190 tys. zł. Z kolei rodzice dwójki dzieci muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 317 tys. do 350 tys. zł. Według szacunków ekonomistów w przypadku rodzin z trójką dzieci koszty te wynoszą przeciętnie od 421 do 460 tys. zł. Z wyliczeń OECD wynika, że koszty wychowania i utrzymania dziecka są stosunkowo wysokie i sięgają przeciętnie od 15 do 30 proc. budżetu rodzinnego.

fot. whitelook - Fotolia.com

Rodzina 500+

Z badania Nationale-Nederlanden wynika, że 62 proc. Polaków przeznacza 500+ na bieżące wydatki.


– Nic więc dziwnego, że większość rodzin przeznacza zarabiane i otrzymywane środki przede wszystkim na bieżące, codzienne potrzeby. Jeżeli jednak naprawdę chcemy pomóc naszym dzieciom i zapewnić im dobry start w przyszłość, najpierw musimy zadbać o siebie i pomyśleć czy nasze finanse są w dobrej kondycji. W praktyce oznacza to minimalizowanie zadłużenia i posiadanie oszczędności – mówi Martyna Kucicka-Witek, Menedżer ds. Produktów Ochronnych i Majątkowych w Nationale-Nederlanden.

Z badania Nationale-Nederlanden wynika, że blisko dwie trzecie Polaków deklaruje, że posiada jakiekolwiek oszczędności odłożone z myślą o przyszłości. Jednocześnie 40 proc. badanych deklaruje, że trudno im oszczędzać, ponieważ codzienne wydatki pochłaniają ich całe dochody. Blisko 20 proc. respondentów przyznaje, że nie myśli jeszcze o oszczędzaniu, a kolejne 15 proc. woli wydać pieniądze na przyjemności.

Bezpieczne i regularne oszczędzanie


Polacy zazwyczaj rozpoczynają oszczędzać z myślą o przyszłości dzieci już od momentu ich urodzenia. Prawie 40 proc. rodziców, którzy dotąd nie oszczędzali na ten cel, deklaruje, że w ciągu najbliższego roku zaczną to robić. Takich planów nie ma co piąty rodzic, a deklarowanym powodem takiej decyzji jest brak odpowiednich funduszy.

Jaką formę oszczędzania wybierają ci Polacy, którzy decydują się odkładać otrzymywane w ramach programu „Rodzina 500+”? Badanie Nationale-Nederlanden pokazuje, że są to przede wszystkim produkty bankowe: konto oszczędnościowe (62 proc.), zwykłe konto bankowe (24 proc.) i lokata (18 proc.). Jedynie 4 proc. wybiera fundusze inwestycyjne, a 3 proc. polisę ubezpieczeniową.
– Możliwości inwestycji jest naprawdę wiele i można je dostosować do własnych potrzeb. Jedną z wartych zainteresowania form są na pewno polisy ubezpieczeniowe, które zapewniają jednocześnie ochronę całej rodzinie i oferują lokatę kapitału – mówi Martyna Kucicka-Witek.

Blisko połowa rodziców, którzy otrzymują świadczenie „Rodzina 500+”, ale do tej pory nie oszczędzali pieniędzy z tego źródła, deklaruje, że w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy zacznie to robić. Co mniej optymistyczne, blisko jedna czwarta (23 proc.) ankietowanych nie ma jednak zamiaru w najbliższym czasie odkładać tych pieniędzy.
– Tymczasem regularne oszczędzanie nawet części tej sumy da naszej rodzinie poduszkę bezpieczeństwa finansowego, która pozwoli nam przygotować się na nieprzewidziane sytuacje, chociażby takie jak ciężka choroba czy trwała lub czasowa niezdolność do pracy i zapewnić najmłodszym dobry start w dorosłość – mówi Martyna Kucicka-Witek z Nationale-Nederlanden.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: