eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wiek emerytalny w dół, długi emerytów w górę

Wiek emerytalny w dół, długi emerytów w górę

2017-09-26 13:15

Wiek emerytalny w dół, długi emerytów w górę

Długi emerytów rosną © Stanislau_V - Fotolia.com

Długi polskich emerytów nie maleją. Jak wynika z danych KRD, łączna wartość ich długów sięga obecnie niemal 3,2 mld zł, a średnie zadłużenie, jakie posiada polski emeryt, przekracza 13 tys. złotych, a więc jest ponad sześciokrotnie wyższe od średniej emerytury z 2015 roku, która według GUS sięgała wówczas niemal 2,1 tys. zł. Od 1 października zacznie obowiązywać w naszym kraju niższy wiek emerytalny, co może sprawić, że grono zadłużonych będzie się rozrastać.
Jak pokazują dane przedstawione przez KRD, w jego rejestrach znajduje się obecnie przeszło 238 tysięcy emerytów, którzy posiadają ponad pół miliona zobowiązań na kwotę opiewającą na prawie 3,2 mld zł. Średnie zadłużenie przypadające na jednego emeryta to około 13 tys. złotych, a rekordzista ma do oddania - bagatela - 8,38 miliona złotych.
- Niestety możemy podejrzewać że statystyki te będą piąć się w górę. Głównym winowajcą może okazać się niższy wiek emerytalny. Dane ZUS wyraźnie pokazują, że aż 83 proc. Polaków przechodzi na emeryturę od razu w momencie osiągnięcia odpowiedniego wieku. To pozwala przypuszczać, że większość z nas nie zawaha się skorzystać z obniżenia wieku pozwalającego przejść na emeryturę. To z kolei może zaowocować skurczeniem się ich budżetów, a w efekcie - niemożnością regulowania zaciągniętych wcześniej zobowiązań - uważa Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Powody zadłużania się emerytów są bowiem niezmienne od lat: zmniejszenie dochodów po przejściu na emeryturę, wykorzystywanie przez rodzinę do zaciągania zobowiązań i większa umieralność mężczyzn. W najbliższym czasie szczególnie ten pierwszy czynnik może mieć bardzo duże znaczenie.

Od pierwszego października 2017 roku przestanie obowiązywać ustawa poprzedniego rządu o stopniowym wydłużaniu czasu pracy do 67 lat. Tym samym prawo do świadczenia emerytalnego uzyskają kobiety w wieku od 60 do 61 lat i 4 miesięcy oraz mężczyźni w wieku od 65 do 66 lat i 4 miesięcy.

fot. Stanislau_V - Fotolia.com

Długi emerytów rosną

Blisko 3,2 miliarda złotych wynosi dług ponad 238 tysięcy emerytów notowanych w Krajowym Rejestrze Długów.


- Emeryci to bardzo lubiana grupa płatników. Dysponują stałym i pewnym źródłem miesięcznych wpływów. Ponadto, większość z nich stara się terminowo regulować swoje zobowiązania. Im jednak wcześniej decydują się przejść na emeryturę, tym niższe otrzymują świadczenia. W niektórych przypadkach może to oznaczać wzrost problemów ze spięciem domowego budżetu, kłopoty finansowe, a w efekcie długi. Dlatego przed decyzją o wcześniejszym przejściu na emeryturę warto sumiennie podliczyć swoje finanse - dodaje prezes KRD.

W KRD BIG najwięcej jest długów seniorów wobec instytucji finansowych. Niezapłacone w terminie zobowiązania wobec banków i firm pożyczkowych stanowią ponad 20 procent. Dwukrotnie większe jest zadłużenie wobec funduszy sekurytyzacyjnych i firm windykacyjnych. To najczęściej także długi wobec kredytodawców, z tym, że sprzedane wtórnym wierzycielom. Emeryci nie płacą również rachunków za mieszkanie, za wodę, prąd, czy gaz oraz za telewizję, internet, czy telefon.

Śląsk niechlubnym liderem, większe długi kobiet


W ujęciu wojewódzkim w niechlubnym rankingu liderują trzy regiony - Dolny Śląsk, Mazowsze i Śląsk. Mieszka w nich odpowiednio 24,6, 29,9 oraz ponad 38 tysięcy dłużników zadłużonych na 315, 445,5 oraz 536 milionów złotych. Tym samym tylko te trzy województwa odpowiadają za niespełna 39 procent liczby dłużników oraz 41 procent całkowitego zadłużenia.

O ile w przypadku wszystkich konsumentów wpisanych do bazy danych Krajowego Rejestru Długów, większość dłużników stanowią mężczyźni (63,5%), to w przypadku emerytów sytuacja jest odwrotna. Udział kobiet w grupie zadłużonych seniorów sięga niemal 62%. Emerytek z niezapłaconymi w terminie zobowiązaniami, które zostały wpisane do KRD, jest ponad 147 tysięcy, a ich łączne zadłużenie przekracza 1,9 miliarda złotych.
- Taka sytuacja to efekt kilku czynników. Panie szybciej przechodzą na emeryturę oraz dłużej żyją. W 2016 roku w Polsce mężczyźni żyli przeciętnie 73,9, natomiast kobiety 81,9 lat. To oznacza, że emerytek w Polsce jest po prostu więcej niż emerytów. Ponadto, często zdarza się, że w chwili śmierci męża, wdowa jest zmuszona spłacać wspólne zobowiązania. Jedna emerytura zamiast dwóch sprawia, że jest to zdecydowanie trudniejsze - dodaje Łącki.

W styczniu 2017 roku liczba emerytów wpisanych do Krajowego Rejestru Długów wynosiła około 233 tysiące, a łączne zadłużenie osób wpisanych do rejestru dłużników sięgało 2,87 miliarda złotych. To oznacza, że liczba dłużników wzrosła o ponad 2 procent, ale ich dług urósł w tym czasie o ponad 10 procent.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (4)

 • Re: Wiek emerytalny w dół, długi emerytów w górę

  mazurskas84 / 2017-10-02 08:49:15

  Emeryci nie mają pojęcia często w co się pakują, a potem budzą się z reka w nocniku. To wymaga ich wsparcia i doradzenia, że dług można rozłożyć na raty chocby odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Wiek emerytalny w dół, długi emerytów w górę

  tajger_12 / 2017-10-02 08:54:00

  Nie ma co krytykować i smiac się, bo każdego może spotkać problem ze splatą długu. Trzeba pomóc. Np. na raty rozłożyć czu ofsetki umorzyć odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Wiek emerytalny w dół, długi emerytów w górę

  marion_14 / 2017-10-02 08:58:49

  Dizzzz, przecież w takiej sytuacji nie można plakac tylko brac się za robote, oszczedzic, rozlozyc na raty i splacac powoli odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Wiek emerytalny w dół, długi emerytów w górę

  jach_kacz / 2017-10-02 09:01:08

  Sa rozne opcje, nie tylko komornik, którego się emeryci boja, przecież jak mialbym dluznika to bym staral się nie go pograzyc a odzyskac dlug np. przez firme windykacyjną. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.