eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: wartość aktywów netto VIII 2017

TFI: wartość aktywów netto VIII 2017

2017-09-13 13:30

TFI: wartość aktywów netto VIII 2017

TFI: wartość aktywów netto VIII 2017 © mkos83 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Sierpień bieżącego roku przyniósł krajowym funduszom inwestycyjnym kontynuację notowanych od początku roku (z wyjątkiem maja) wzrostów - wartość aktywów zgromadzonych przez TFI podniosła się o 1%, osiągając poziom 274,9 mld zł. Za taki wynik - jak podkreślają Analizy Online oraz Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami, w największym stopniu odpowiedzialne są fundusze detaliczne, do których wpłynęły niemal 2 mld zł netto. Sam wynik zarządzania wyniósł przeszło +0,6 mld zł.
Sierpień okazał się kolejnym już miesiącem, w którym triumfy święciły fundusze gotówkowe i pieniężne. Zgromadzony w nich kapitał zdołał się powiększyć o niemal 1,1 mld zł, a więc o największą kwotę, jaką odnotowano od przeszło czterech lat. Ponownie jest to efekt dodatnich napływów netto. Na uwagę zasługuje również istotny wzrost wartości środków zgromadzonych w funduszach dłużnych, wśród których zdecydowanym liderem popularności okazują się fundusze obligacji korporacyjnych. W całym segmencie aktywa podskoczyły o ponad 0,6 mld zł, co oznacza wzrost rzędu 1,4% m/m.

W sierpniu rosła również wartość środków w funduszach mieszanych. Nie jest to jednak zaskoczenie, ale powtórka sytuacji z poprzednich miesięcy. Tym razem wzrosły one o niecałe 0,5 mld zł. Przyczynił się do tego przede wszystkim dodatni bilans sprzedaży. Dzięki dobrej koniunkturze na światowych rynkach, w tym i na warszawskiej giełdzie,
zwłaszcza w przypadku największych spółek (WIG20 wzrósł w sierpniu o blisko +6%), aktywa funduszy akcji wzrosły o +410 mln zł do 33,6 mld zł na koniec miesiąca. To efekt wysokiego wyniku zarządzania, który powiększył wartość środków o przeszło +0,5 mld zł.

fot. mat. prasowe

Miesięczna wartość aktywów netto (mld PLN)

W sierpniu aktywa krajowych funduszy inwestycyjnych istotnie wzrosły o 1%.


Sierpień, podobnie jak poprzednie miesiące, upłynął pod znakiem wzrostu środków zgromadzonych w funduszach mieszanych.

Rosły również aktywa w najmniejszych grupach funduszy na rynku – nieruchomości, rynku surowców i sekurytyzacyjne. W pierwszym przypadku o wyniku zadecydowały wpłaty od
klientów, natomiast w dwóch pozostałych dodatni wynik zarządzania.

Kolejny miesiąc z rzędu spada wartość aktywów zgromadzonych w ramach funduszy absolutnej stopy zwrotu oraz aktywów niepublicznych. Na koniec sierpnia było w nich zgromadzonych o odpowiednio -44 mln zł i -95 mln zł mniej niż miesiąc wcześniej. W obu przypadkach o spadkach zadecydował ujemny wynik zarządzania.

fot. mat. prasowe

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

Kolejny miesiąc z rzędu największy wzrost wartości aktywów odnotowały fundusze gotówkowe i pieniężne.oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.