eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Co zmieni ustawa o dystrybucji ubezpieczeń?

Co zmieni ustawa o dystrybucji ubezpieczeń?

2017-09-14 11:46

Co zmieni ustawa o dystrybucji ubezpieczeń?

Agent ubezpieczeniowy © Sondem - Fotolia.com

Co zmieni nowa ustawa o dystrybucji ubezpieczeń? Ma być to przede wszystkim ukłon w stronę klientów, którzy za sprawą znowelizowanych przepisów zyskać mają lepszą pozycję na rynku ubezpieczeń i pewność, że ich interes stawiany jest na pierwszym miejscu. Na spore zmiany muszą być przygotowani również agenci ubezpieczeniowi i pracownicy zakładów ubezpieczeń, wobec których znacznie zaostrzono wymogi.

Przeczytaj także: Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń hamuje sprzedaż

Nowa ustawa o dystrybucji ubezpieczeń zakłada m.in., że jeszcze przed przedstawieniem klientowi konkretnej oferty sprzedawca powinien dokładnie zbadać jego potrzeby i dopiero na tej podstawie przedstawić mu dopasowany produkt. Ma się dziać tak nawet wówczas, gdy z punktu widzenia pośrednika opłacalna jest sprzedaż zupełnie innego produktu.

Do tego ustawa o dystrybucji ubezpieczeń zobowiązuje, aby każdy z klientów otrzymał od sprzedawcy polisy “Dokument zawierający informacje o umowie ubezpieczenia”, z którego treści wynikać będzie zakres ubezpieczenia, przewidywane wyłączenia odpowiedzialności oraz możliwości w zakresie rozwiązania umowy. Co ważne, pośrednicy będą musieli również informować klientów o tym, czy ich usługi wynagradzane są stałą pensją czy tez prowizją.
- Dzięki tym zmianom klienci otrzymają gwarancję, że zakupiona polisa jest dokładną odpowiedzią na ich potrzeby. Nowe przepisy zapobiegną także tzw. misselingowi, czyli “dosprzedaży” produktów ubezpieczeniowych, o których klienci często nawet nie wiedzą - wyjaśnia Bartosz Salwiński, współzałożyciel porównywarki OC/AC mfind.pl

fot. Sondem - Fotolia.com

Agent ubezpieczeniowy

Nowa ustawa o dystrybucji ubezpieczeń zwiększy ochronę klientów zawierających umowy ubezpieczenia poprzez zaostrzenie wymogów stawianych sprzedawcom polis.


Dodatkowo, na sprzedawców ubezpieczeń zostanie nałożony obowiązek ukończenia specjalnego, 15-godzinnego szkolenia wzbogacającego wiedzę z zakresu ubezpieczeń. Ustawa ta wprowadza także standard reputacji. Oznacza to, że sprzedażą ubezpieczeń nie będą mogły zajmować się osoby obciążone wpisem w rejestrze karnym z powodu popełnienia poważnych przestępstw przeciwko mieniu.

Jak na zmiany zareaguje rynek ubezpieczeniowy?
- Ustawa z pewnością przyczyni się do większej profesjonalizacji całego rynku. Dla osób, które traktują sprzedaż polis ubezpieczeniowych jako pracę dorywczą i nie podnoszą swoich kwalifikacji po prostu zabraknie miejsca. Na rynku pozostaną tylko te podmioty, które dostosują się do zmian lub już to zrobiły, jak np. mfind. Filozofia dyrektywy IDD jest przez nas realizowana już od dawna - dodaje Salwiński.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: