eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Indeks BIK: popyt na kredyty w VIII 2017 r.

Indeks BIK: popyt na kredyty w VIII 2017 r.

2017-09-08 12:35

Indeks BIK: popyt na kredyty w VIII 2017 r.

Popyt na kredyty hipoteczne rośnie © ivanchik29 - Fotolia.com

Jak potwierdzają najświeższe notowania mierzonego przez Biuro Informacji Kredytowej wskaźnika BIK Indeks, w sierpniu - w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku - wartość zaciąganych kredytów mieszkaniowych podskoczyła o 7,4%. To dobry wynik, ale nie można pominąć milczeniem, że dynamika wzrostu jest dwukrotnie niższa od zanotowanej w czerwcu i lipcu br.
Najnowsze dane wskazują, że ostatnia wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), wskaźnika informującego o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, sięgnęła w minionym miesiącu +7,4%. Oznacza to, że w sierpniu 2017 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 7,4% w porównaniu z sierpniem 2016 r. Średnia wartość indeksu od początku 2017 r. osiągnęła 14,8%.

- Sierpniowypopyt na kredyty mieszkaniowe, w przeliczeniu na dzień roboczy, był o 7,4% wyższy niż rok wcześniej. Wzrostowa tendencja w popycie na finansowanie mieszkania doczekała się zatem kontynuacji, choć jej dynamika jest istotnie, bo dwukrotne niższa aniżeli w czerwcu i lipcu. O 0,6% wyższa niż przed rokiem okazała się średnia kwota wnioskowanego kredytu. Podstawy wzrostu zainteresowania kredytami mieszkaniowymi upatrujemy w stabilnych danych makro i dobrej sytuacji na rynku pracy. Wszystko wskazuje na to, że zadowalające będą zarówno wyniki podsumowujące bieżący kwartał, jak i wartość kredytów udzielonych na przestrzeni całego drugiego półrocza - mówi Sławomir Grzybek, Dyrektor Departamentu Business Intelligence Biura Informacji Kredytowej.

Metodyka indeksu:


Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • WiktorMdM / 2017-09-21 20:17:04

    Panowie i Panie, popyt a nie wartość, to nie są słowa zamienne, potem to powielacie w innych artykułach... duże zamieszanie przez to powodując odpowiedz ] [ cytuj ]

    • WiktorMdM / 2017-09-27 00:18:04

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: