eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › NewConnect obchodzi 10 urodziny

NewConnect obchodzi 10 urodziny

2017-08-31 11:29

NewConnect obchodzi 10 urodziny

NewConnect obchodzi 10 urodziny © peshkova - Fotolia.com.jpg

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

10 urodziny NewConnect to świetna okazja do podsumowań. Jak rozwija się jubilat? Które z branż są na nim najsilniej reprezentowane? Ilu liczy sobie emitentów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

Ważne liczby

  • Na NewConnect zanotowanych jest obecnie 405 spółek, których łączna kapitalizacja sięga 9,95 mld zł.
  • 10 lat funkcjonowania Alternatywnego System Obrotu NewConnect pozwoliło spółkom na pozyskanie z ofert pierwotnych i wtórnych przeszło 4,7 mld zł.
  • Od początku istnienia rynku spółki wypłaciły dywidendy w wysokości ponad 511 mln zł.
  • Na przestrzeni dekady 59 spółek z NewConnect przeniosło notowania na Główny Rynek GPW

- Stworzyliśmy NewConnect z myślą o dynamicznie rozwijających się spółkach, dla których zastrzyk kapitału byłby sposobem na rozwój, a wejście na rynek publiczny umożliwiłby np. rynkową wycenę akcji czy wzrost rozpoznawalności i prestiżu marki. Sukces tego przedsięwzięcia jest niepodważalny. Dziś NewConnect to ważne źródło finansowania setek firm, głównie z sektora MSP, który jak wiadomo jest motorem napędowym zarówno polskiej, jak i europejskiej gospodarki. Miarą sukcesu NewConnect jest również to, że już 59 spółek przeniosło notowania na Główny Rynek GPW – mówi Michał Cieciórski, wiceprezes Zarządu GPW.

NewConnect wyróżnia się na arenie międzynarodowej m.in. pod względem liczby notowanych spółek (drugi wśród europejskich rynków alternatywnych) oraz debiutów (czwarty w Europie według danych FESE za 2016 r.).

W 2017 r. na rynku NewConnect zadebiutowało dziesięciu emitentów, których łączna wartość ofert wyniosła ponad 63,27 mln zł. Od początku funkcjonowania NewConnect 59 spółek przeniosło notowania na Główny Rynek GPW. Oznacza to, że te spółki stanowią już 12 proc. wszystkich emitentów tego rynku. W ostatnich latach to właśnie spółki z NewConnect stanowiły ponad jedną trzecią wszystkich debiutów na Głównym Rynku GPW.

Duża dywersyfikacja branżowa notowanych spółek to jedna z cech charakterystycznych rynku alternatywnego. Obecnie najliczniej na NewConnect reprezentowane są spółki z sektorów: informatyka (44), budownictwo (36), media (36) oraz usługi dla przedsiębiorstw (29).

fot. mat. prasowe

Branże na NewConnect

Obecnie najsilniejszą reprezentację na NewConnect ma informatyka (44 spółki).


W podziale geograficznym na NewConnect dominują emitenci z województwa mazowieckiego (164). Silną reprezentację mają też spółki z województw dolnośląskiego (53) i śląskiego (46), a także z Wielkopolski (29).

fot. mat. prasowe

Województwa na NewConnect

Nie jest dużym zaskoczeniem, że znakomita większość emitentów pochodzi z Mazowsza.


- NewConnect wciąż jest rynkiem inwestora indywidualnego. W pierwszej połowie 2017 r. to właśnie inwestorzy detaliczni wygenerowali aż 77 proc. obrotów. Na NewConnect notowanych jest wiele firm o solidnych fundamentach, które przynoszą zyski akcjonariuszom – dodaje Michał Cieciórski.

W 2012 r., uwzględniając oczekiwania i opinie uczestników rynku, GPW zapoczątkowała reformę NewConnect. Objęła ona najważniejsze obszary rynku, a zmiany, m.in. w zakresie kryteriów wprowadzania do obrotu, obowiązków informacyjnych czy sankcji, korzystnie wpływają na jakość i bezpieczeństwo rynku. Dwa lata temu Zarząd GPW powołał Radę Autoryzowanych Doradców (AD), która nie tylko zwiększa odpowiedzialność AD za rynek, ale także wspiera rozwój NewConnect. Z kolei we wrześniu 2016 r. Giełda wprowadziła nowe segmenty rynku NewConnect: NC Focus, NC Base oraz NC Alert, których celem były: odbudowa zaufania do alternatywnego rynku, uczynienie go atrakcyjnym dla różnych grup inwestorów, jak również poprawa bezpieczeństwa obrotu i zwiększenie transparentności.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: NewConnect, spółki giełdowe, GPW

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: