eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ile kosztuje wyprawka szkolna i jak ją sfinansować?

Ile kosztuje wyprawka szkolna i jak ją sfinansować?

2017-09-01 00:20

Ile kosztuje wyprawka szkolna i jak ją sfinansować?

Wyprawka szkolna © Pio Si - Fotolia.com

Przeprowadzone przez CBOS badania dowodzą, że średnie koszty, jakie wygenerowała w minionym roku wyprawka szkolna sięgały 903 złotych. Przeciętne wydatki przypadające na jedno dziecko wyniosły z kolei 588 zł. I wprawdzie były to o około 15% niższe kwoty niż rok wcześniej, to i tak dla sporej rzeszy polskich rodziców jednorazowy wydatek tego rzędu okazał się sporym wyzwaniem.
Podręczniki, mundurki, przybory szkolne. W nowym roku szkolnym bez tego ani rusz. Koszty, które generuje wyprawka szkolna, to jednak nie wszystko. Badanie „Wydatki rodziców na edukację dzieci w roku szkolnym 2016/2017” wyraźnie pokazuje, że coraz większy udział w kosztach przypada płatnym zajęciom pozaszkolnym - swoje dzieci posyła na nie lub zamierza posłać aż 61% ankietowanych. Co interesujące, w minionym roku szkolnym po raz pierwszy najpopularniejszymi płatnymi zajęciami okazały się zajęcia sportowe, na które zdecydowało się 39% rodziców uczniów podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Jak zatem sprostać finansowym wyzwaniom, które stawia przed nami wrzesień?

Szukajmy oszczędności


Aby obniżyć łączny koszt pakietu książek i przyborów szkolnych, należy skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów. Po pierwsze warto zastanowić się nad zakupem podręczników używanych, oferowanych np. na szkolnych kiermaszach lub indywidualnie przez rodziców starszych roczników. Po drugie sprawdźmy możliwość nawiązania współpracy z innymi rodzicami – przy większych zamówieniach realizowanych w hurtowniach istnieje możliwość uzyskania atrakcyjnych rabatów. I co najważniejsze – unikajmy kupowania przyborów szkolnych w popularnych sklepach z zabawkami czy materiałami papierniczymi – niestety w szczycie sezonu mogą znacznie zawyżać ceny. Rozwiązaniem jest natomiast sprawdzenie, ile zapłacimy za konkretny produkt w poszczególnych sklepach internetowych, dzięki dostępnym porównywarkom cen, jak np. www.ceneo.pl, www.nokaut.pl czy www.skapiec.pl. Pamiętajmy również o sprawdzeniu kosztów dostawy – jeśli sklep oferuje darmową dostawę po przekroczeniu danej kwoty, warto zaprosić do zakupów zaprzyjaźnionych rodziców dzieci w wieku szkolnym.

fot. Pio Si - Fotolia.com

Wyprawka szkolna

Jak wynika z badania CBOS, w ubiegłym roku na przygotowanie wyprawki rodzice musieli wydać średnio 903 zł.


Wsparcie państwa – znacznie ograniczone


Rządowy program „Wyprawka szkolna”, już drugi rok funkcjonował będzie w znacznie ograniczonej formule. O dofinansowanie zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, a także materiałów edukacyjnych, mogą ubiegać się jedynie rodzice oraz opiekunowie uczniów niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (w poprzednich latach program przewidywał wsparcie również dla rodzin mniej zamożnych, dotkniętych problemami ekonomicznymi i społecznymi). Wnioski należy składać do dyrektora szkoły, do której będzie uczęszczał uczeń, a termin ich składania ustala indywidualnie wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na siedzibę szkoły.

Dodatkowe finanse


Co jednak, jeśli z różnych powodów, np. nieplanowanych wakacyjnych wydatków, nasz sierpniowy budżet nie będzie w stanie udźwignąć dodatkowych prawie 600 zł na wyprawkę szkolną? Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z produktów oferujących dodatkowe środki finansowe bez odsetek, jeśli tylko zadłużenie zwrócimy w określonym terminie.
– Wybierając kartę kredytową możemy odroczyć płatność za szkolne zakupy, nie ponosząc przy tym kosztów odsetek, jeśli całość zadłużenia przeznaczonego na sfinansowanie wyprawki szkolnej spłacimy w tzw. okresie bezodsetkowym. Przykładowo, jeśli wydatki te poniesiemy 20-31 sierpnia, a koniec okresu rozliczeniowego naszej karty ustawiony jest np. na 10 września, to zadłużenie będziemy musieli spłacić dopiero z początkiem października (w zależności od długości okresu bezodsetkowego dla naszej karty). Co ważne, przy większych wydatkach (już powyżej 300 zł) wiele banków umożliwia też rozłożenie płatności kartą kredytową na raty – podkreśla Agnieszka Czerniawska, ekspert eurobanku ds. kart płatniczych.

Odkładajmy na przyszły rok


Pamiętajmy również o przyszłej wyprawce szkolnej. Aby za rok móc ją swobodnie sfinansować z własnych środków, rozpocznijmy oszczędzanie już dziś. Odkładając miesięcznie zaledwie 50 zł, w ciągu dwunastu miesięcy uzbieramy kwotę potrzebną na zakup niezbędnej szkolnej wyprawki.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: