eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Obligacje skarbowe ciągle konkurencyjne

Obligacje skarbowe ciągle konkurencyjne

2017-08-18 12:58

Obligacje skarbowe ciągle konkurencyjne

Obligacje lepsze niż lokaty © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W lipcu klienci detaliczni na zakup obligacji skarbowych wydali 492,4 mln zł, o prawie 18 mln zł więcej niż miesiąc wcześniej i o 85 mln zł więcej niż w lipcu ubiegłego roku. Zainteresowanie tą formą oszczędzania rośnie, w przeciwieństwie do lokat. Od początku roku stan depozytów terminowych w bankach zmniejszył się o ponad 16 mld zł.
Nie słabnie popularność obligacji skarbowych jako formy lokowania oszczędności. Ich oprocentowanie co prawda od wielu miesięcy pozostaje na niemienionym poziomie od 2,1 do 2,7 proc., w zależności od terminu wykupu, jednak i tak jest konkurencyjne w porównaniu do wciąż obniżanych odsetek w przypadku lokat bankowych. Trudno się więc dziwić, że część pieniędzy przepływa z banków do obligacji.

W czerwcu wartość depozytów terminowych osób fizycznych nieznacznie przekraczała 275 mld zł i była o 3,6 mld zł niższa niż miesiąc wcześniej. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy klienci indywidualni wycofali z banków ponad 17 mld zł, jednak z tego aż 16 mld zł ubyło tylko od początku obecnego roku. Świadczy to o tym, że tendencja ta przybiera na sile, a jej źródłem jest z jednej strony ciągle obniżające się średnie oprocentowanie lokat, a z drugiej odradzająca się inflacja, której skutków nie kompensują symboliczne odsetki.

W czerwcu przeciętna lokata bankowa dawała 1,4 proc. odsetek w skali rocznej, podczas gdy inflacja sięgała w tym miesiącu 1,5 proc. Możliwe do uzyskania 2,1 proc. przy zakupie dwuletnich obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu, jest więc opcją o wiele bardziej atrakcyjną. Te papiery cieszą się wśród nabywców największym powodzeniem. Spośród lipcowych zakupów obligacji, sięgających 492,4 mln zł, stanowiły one aż 56,5 proc.

Oszczędzających przyciągają do nich dwie cechy: najkrótszy spośród wszystkich obligacji okres zamrożenia kapitału oraz prosty sposób naliczania odsetek i w pełni przewidywalna ich wysokość. Kupujący ma pewność, że w każdym roku otrzyma 2,1 proc. Inna rzecz, na którą nie wszyscy zwracają uwagę, to ocena opłacalności takiego zakupu w porównaniu do inflacji. O ile bieżące porównanie wypada na korzyść obligacji, to liczy się wynik końcowy, czyli odniesienie oprocentowania do inflacji po 24 miesiącach od kupna papieru. Choć trudno przewidzieć, jak wysoka będzie inflacja w tak długim czasie, to jednak istnieje spore ryzyko, że okaże się wyższa nie tylko niż obecne 1,5 proc., ale także przewyższy poziom oprocentowania obligacji.

fot. mat. prasowe

Sprzedaż obligacji detalicznych w poszczególnych latach

W lipcu br. klienci detaliczni na zakup obligacji skarbowych wydali o prawie 18 mln zł więcej niż miesiąc wcześniej

Przed skutkami takiego scenariusza skutecznie chroni kupno obligacji czteroletniej o oprocentowaniu zmiennym, indeksowanym wskaźnikiem wzrostu cen. Zainteresowanie nimi zaczęło się wyraźnie zwiększać wraz z nasileniem się inflacji w poprzednich miesiącach. W marcu i kwietniu, gdy inflacja sięgała 2 proc., oszczędzający kupili tych obligacji więcej niż papierów dwuletnich. Tymczasem w maju i czerwcu, gdy tylko tempo wzrostu cen się zmniejszyło, na sprzedażowe podium wróciły obligacje dwuletnie.

* od stycznia do lipca

źródło: Gerda Broker na podstawie danych Ministerstwa Finansów Od początku roku posiadacze oszczędności kupili obligacje skarbowe o łącznej wartości prawie 3,5 mld zł (3 mld 472 mln zł), o ponad 900 mln zł, czyli o 36 proc. więcej niż w tym samym czasie w 2016 r. Wszystko więc wskazuje, że ubiegłoroczny poziom, wynoszący 4,6 mld zł, zostanie w kolejnych miesiącach przekroczony. Oznaczałoby to zakupy obligacji największe od rekordowych 6,2 mld zł, osiągniętych w kryzysowym na rynkach finansowych 2008 r.

Roman Przasnyski Główny Analityk

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: