eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Dłużnicy alimentacyjni na cenzurowanym. Część z nich trafi do więzienia

Dłużnicy alimentacyjni na cenzurowanym. Część z nich trafi do więzienia

2017-08-20 00:50

Dłużnicy alimentacyjni na cenzurowanym. Część z nich trafi do więzienia

Część dłużników alimentacyjnych trafi do więzienia? © kwanchaift - Fotolia.com

Cały czas przybywa dłużników alimentacyjnych - według najnowszych danych na przestrzeni trzech miesięcy w rejestrze BIG InfoMonitor przybyło 8 166 nazwisk, w efekcie czego pod koniec lipca grono niesolidnych rodziców liczyło sobie 310 038 osób. Wartość nieuregulowanych przez nich długów wobec dzieci sięga już niemal 11 mld złotych, czyli o 0,5 mld zł więcej niż pół roku temu. Już w trzech województwach (Mazowsze, Śląsk, Dolny Śląsk) kwota zaległości alimentacyjnych przewyższyła 1 mld złotych.

Przeczytaj także: Dłużnicy alimentacyjni na wzrostowej fali

Czy szeregi dłużników alimentacyjnych nadal będą rosnąć w taki tempie?


Bardzo możliwe, że sytuacja już wkrótce ulegnie zmianie. Już wkrótce dłużnicy alimentacyjni powinni bowiem odczuć dotkliwe dla nich konsekwencje zmian w prawie. 31 maja br w życie weszły w życie znowelizowane przepisy Kodeksu karnego, zgodnie z którymi osoba zobowiązana (wskazana w art. 209 § 1 K.k.), której zaległość stanowi równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych (…) podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Wprawdzie tego rodzaju sankcje groziły dłużnikom już wcześniej, ale przed zmianą przepisów ich zastosowanie było możliwe w przypadku uporczywego uchylania się od płacenia. Termin „uporczywy” okazał się jednak na tyle nieostry, że opiekunowie dzieci, które nie dostawały alimentów, bardzo rzadko kierowali swe kroki na policję czy do prokuratury.
– Teraz szykuje się wysyp zawiadomień o popełnieniu przestępstwa przez niepłacących rodziców. Pierwsza fala zgłoszeń nastąpi już we wrześniu, bo wtedy upłyną trzy miesiące od obowiązywania nowego prawa, a w wielu przypadkach będzie to równoznacznie z nieopłaceniem równowartości trzech świadczeń okresowych. A to pozwoli już organom ścigania uznać takie działanie za przestępstwo – mówi Katarzyna Tatar, wiceprezes Stowarzyszenia Alimenty To Nie Prezenty.
Szykujące się już w przyszłym miesiącu, w masowej skali problemy dłużników alimentacyjnych zapowiada też Iwona Janeczek ze Stowarzyszenia Dla Naszych Dzieci.
– Wiele członkiń naszego stowarzyszenia, również zamierza skorzystać we wrześniu z nowych możliwości prawnych – potwierdza.
Na pytanie, czy dłużnicy alimentacyjni przestraszyli się zmian w prawie, Iwona Janeczek odpowiada: -
Obserwowaliśmy próby poprawy w grudniu gdy uchwalane było nowe prawo, oraz wiosną przed jego wejściem w życie. Wywoływały je towarzyszące tym zdarzeniom doniesienia medialne. Ostatnio jednak nie widać znaczącego wzrostu płatności alimentów.

fot. kwanchaift - Fotolia.com

Część dłużników alimentacyjnych trafi do więzienia?

Rodzice niealimentowanych dzieci nie są zainteresowani, aby unikający płacenia alimentów trafiali za kraty.


Rodzice niealimentowanych dzieci nie są jednak zainteresowani, aby unikający płacenia alimentów trafiali za kraty.
– Optymalne rozwiązanie to dozór elektroniczny, który z jednej strony jest dokuczliwy, z drugiej pozwała pracować, spłacać alimenty i jednocześnie nie obciążać państwa utrzymaniem w więzieniu alimenciarza. Dobrze by było, aby w ten sposób myśleli też sędziowie. Jak podejdą do znowelizowanego prawa dowiemy się już wkrótce - mówią zgodnie przedstawicielki obu stowarzyszeń.
A po ostatniej nowelizacji kar zapisanych w art. 209 KK karanie dozorem elektronicznym uchylających się od utrzymywania dzieci jest możliwe.

Nowe brzmienie art. 209 Kodeksu karnego:


"§ 1. Kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.";

"§ 1a. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 naraża osobę uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.";

„§ 2. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 1a następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego.

§ 3. Jeżeli pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne albo świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 1a odbywa się z urzędu."

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: