eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Indeks BIK: popyt na kredyty w VII 2017 r.

Indeks BIK: popyt na kredyty w VII 2017 r.

2017-08-09 13:52

Indeks BIK: popyt na kredyty w VII 2017 r.

Kredyt mieszkaniowy © ratmaner - Fotolia

Jak potwierdzają notowania mierzonego przez Biuro Informacji Kredytowej wskaźnika BIK Indeks, w lipcu 2017 r. Polacy o wiele chętniej niż przed rokiem sięgali po kredyty mieszkaniowe, wartość indeksu PKM wzrosła względem analogicznego okresu minionego roku o 23,6%.
Najnowsze dane wskazuje, że ostatnia wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), wskaźnika informującego o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, sięgnęła w minionym miesiącu +23,6%. Oznacza to, że w lipcu 2017 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 23,6% w porównaniu z lipcem 2016 r. Średnia wartość indeksu od początku 2017 r. wyniosła 15,8%.

- Popyt na kredyty mieszkaniowe w lipcu, w przeliczeniu na dzień roboczy, był o 23,6% wyższy niż rok wcześniej. A to oznacza, że zrostowa tendencja w popycie na kredyty mieszkaniowe doczekała się - spodziewanej zresztą - kontynuacji. Łącznie o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało w lipcu 31,3 tys. osób w porównaniu z 27,0 tys. osób rok wcześniej. Klienci jednocześnie poszukują wyższych kwot kredytów mieszkaniowych, średnia kwota wnioskowanego kredytu w lipcu wyniosła 232,8 tys. zł i była wyższa o 6,5% od średniej kwoty wnioskowanego kredytu rok wcześniej. Podstawy wzrostu zainteresowania kredytami mieszkaniowymi upatrujemy w dobrych i stabilnych danych makro powiązanych z perspektywą wzrostu płac i spadającym bezrobociem. Duże znaczenie mają również niskie i stabilne stopy procentowe, które pozytywnie przekładają się na zainteresowanie kredytami finansującymi inwestycje mieszkaniowe, a jednocześnie obniżają zainteresowanie lokatami. - mówi Sławomir Grzybek, Dyrektor Departamentu Business Intelligence Biura Informacji Kredytowej.

Metodyka indeksu:


Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: