eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › PUE ZUS przyjmuje wniosek o 500 plus

PUE ZUS przyjmuje wniosek o 500 plus

2017-08-09 13:43

PUE ZUS przyjmuje wniosek o 500 plus

500 plus © Pio Si - Fotolia

W tym roku upływa pierwszy okres, na który przyznano świadczenia wychowawcze w ramach programu Rodzina 500 plus. Nowy okres, w którym procedura przyznawania wniosków zostanie powtórzona rozpoczyna się od 1 października, ale beneficjenci programu wnioski o kontynuację świadczenia mogą składać już teraz. Sposobów na to jest kilka. Jednym z nich jest przesłanie dokumentów poprzez konto elektroniczne PUE ZUS.
Za pośrednictwem wniosku dostępnego na platformie PUE ZUS można wnioskować o 500 plus zarówno na dotychczasowy (kończący się 30 września br. okres świadczeniowy), jak i okres nadchodzący, a więc ten, który rozpoczyna się października 2017 trwa do końca września 2018 r.
- Jeśli wniosek o 500 plus zostanie złożony do końca sierpnia, to wówczas przyznanie i wypłata świadczenia za październik nastąpi do 31 października. Jeżeli natomiast będziemy zwlekać z wnioskiem do września, to w takiej sytuacji musimy się spodziewa, że ustalenie prawa o świadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik i listopad nastąpi do 30 listopada – mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Największą cierpliwością muszą wykazać się osoby, które wniosek o 500 plus złożą dopiero w październiku. Przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia. Warto, więc się pośpieszyć – zachęca rzeczniczka.

Co się zmienia?


Główne zasady przyznawania świadczeń wychowawczych pozostają bez zmian. Nadal będzie to nieopodatkowane świadczenie w wysokości 500 zł, wypłacane do 18. roku życia dziecka, z kryterium dochodowym obowiązującym jedynie na pierwsze dziecko (800 lub 1200 zł netto na osobę w rodzinie). Wprowadzona została jednak konieczność ustalenia alimentów na dziecko od drugiego z rodziców w przypadku ubiegania się o świadczenie wychowawcze przez osobę samotnie wychowującą dziecko. Zmieniły się również regulacje dotyczące stosowania przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu oraz zasady ustalania dochodu z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nowością jest również składanie oświadczeń wyłącznie przez wnioskodawcę.

fot. Pio Si - Fotolia

500 plus

Nowy wniosek o dofinansowanie 500 plus złożysz również w ZUS


Jaka jest rola ZUS?


Rola ZUS w procesie obsługi wniosku nie zmienia się – zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, ZUS jest jedną z instytucji, która umożliwia obywatelom wypełnienie i elektroniczną wysyłkę wniosku o świadczenie wychowawcze przez swój system informatyczny (PUE ZUS). Papierowe wnioski o świadczenie wychowawcze nie powinny być składane przez klientów w placówkach ZUS.


oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.