eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › ZUS ostrzega rencistów: wniosek o emeryturę bywa błędem

ZUS ostrzega rencistów: wniosek o emeryturę bywa błędem

2017-08-09 10:41

ZUS ostrzega rencistów: wniosek o emeryturę bywa błędem

Wysokość emerytury może rozczarować © sasun Bughdaryan - Fotolia

Złożenie wniosku o zamianę renty na emeryturę może być dla rencisty korzystne. Może, ale nie musi - przypomina ZUS. Dlatego też osoby pozostające na rencie przyznanej im do czasu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego lub na stałe i noszące się z zamiarem wnioskowania o emeryturę przed podjęciem ostatecznej decyzji powinny odwiedzić doradcę emerytalnego. Ten ostatni sprawdzi, które ze świadczeń jest dla rencisty bardziej opłacalne.
Co do zasady, ZUS powinien wypłacać ubezpieczonemu korzystniejsze, a więc wyższe świadczenie. W przypadku rencistów istnieje jednak pewien haczyk. Dlatego też rencista przed złożeniem wniosku o emeryturę powinien sprawdzić, ile będzie wynosić to świadczenie. W przeciwnym razie może być niemile zaskoczony obniżenie, comiesięcznej kwoty, którą wypłaca mu ZUS.

Po informacje odnośnie wysokości przyszłej emerytury rencista powinien się udać do placówki ZUS, gdzie doradca emerytalny za pomocą specjalnego kalkulatora emerytalnego obliczy prognozowaną wysokość świadczenia emerytalnego.

Dzięki temu rencista zyska możliwość porównania kwot i podjęcia decyzji, czy składać wniosek o emeryturę czy też poczekać do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego. Gdy zdecyduje się poczekać (w tym czasie oczywiście nadal otrzymuje swoją rentę) wtedy po osiągnięciu tego wieku, nie musi robić nic gdyż ZUS przyzna mu emeryturę z urzędu. Wysokość tej emerytury na pewno nie będzie niższa od pobieranej renty nawet gdyby z wyliczeń wynikała mniej korzystna kwota.
- Jeszcze raz podkreślam, że warunek jest jeden. Jeśli rencista chce mieć wyższe świadczenie musi poczekać na przyznanie mu emerytury „z urzędu” zamiast samemu składać wniosek do ZUS – zastrzega Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Jeśli jednak ktoś taki wniosek już złożył to ma 30 dni na jego wycofanie i cierpliwe oczekiwanie na zamianę renty na emeryturę, co ZUS zrobi momencie osiągnięcia wymaganego wieku emerytalnego – zapewnia rzeczniczka.

Podsumowując: Gwarancja wypłaty świadczenia korzystniejszego - przy przejściu z renty z tytułu niezdolności do pracy na emeryturę - jest tylko i wyłącznie wtedy, gdy takiej zmiany automatycznie (z urzędu) dokonuje sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czyli jeżeli ZUS w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego przenosi daną osobę z renty na emeryturę to w przypadku, gdyby renta okazała się świadczeniem korzystniejszym to emerytura będzie wypłacana właśnie w wysokości renty. Jeżeli natomiast, w związku z obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października tego roku, ktokolwiek z rencistów zdecyduje się samodzielnie wystąpić o emeryturę i po wyliczeniu przez ZUS okaże się ona mniej korzystna niż renta, to w ciągu 30 dni od wydania decyzji przez ZUS, powinien wycofać wniosek o emeryturę. W innym przypadku ZUS wypłaci świadczenie, o które dana osoba wnioskowała, czyli emeryturę. Pamiętajmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie z urzędu, od 1 października, przyznawał emeryturę tym rencistom, których renta okresowa wygaśnie lub jeżeli będąc na rencie osiągną obowiązujący ich dziś podwyższony wiek emerytalny.

Przydatne linki:
Adresy ZUS


Wyjaśnijmy to na standardowym przykładzie: Pan Janusz obecnie ma 65 lat i od 2014 roku otrzymuje rentę, którą ZUS przyznał mu do czasu osiągnięcia wydłużonego wieku emerytalnego, (czyli do połowy przyszłego roku, kiedy pan Janusz skończy 66 lat i 5 miesięcy). Teraz, co miesiąc na jego konto wpływa 1900 zł. W związku z wejściem obniżonego wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. pan Janusz zastanawia się, czy już w październiku przejść na emeryturę skoro ma już ukończone 65 lat czy poczekać. W jego przypadku korzystne jest nie składanie wniosku o emeryturę gdyż ta nowo wyliczona emerytura w jego przypadku będzie niższa od renty. I co wtedy? Jeśli sam złoży wniosek o emeryturę, będzie ją dostawał, mimo że będzie ona niższa niż renta! By dostawać nadal świadczenie wyższe musi wycofać wniosek o emeryturę.

fot. sasun Bughdaryan - Fotolia

Wysokość emerytury może rozczarować

Przed złożeniem wniosku o emeryturę rencista powinien dowiedzieć się, ile będzie wynosić jego przyszłe świadczenie.


Uwaga, na wycofanie wniosku mamy 30 dni od dnia doręczenie nam decyzji o przyznaniu emerytury.


Natomiast, jeśli pan Janusz z przejściem na emeryturę poczeka do osiągnięcia wydłużonego wieku emerytalnego, (czyli jeszcze rok), ZUS z urzędu przyzna mu emeryturę. I tu rzecz najważniejsza:, jeśli będzie ona niższa od renty, ZUS i tak wypłacać będzie świadczenie wyższe. Czyli w takim układzie pan Janusz finansowo nie straci. Pytanie, skąd mamy wiedzieć, co jest dla nas korzystniejsze: renta czy emerytura? Tego można dowiedzieć się od doradcy emerytalnego w oddziale ZUS, który na kalkulatorze emerytalnym wyliczy nam prognozę przyszłej emerytury. Pamiętajmy, że Zakład jest zobowiązany do wypłaty świadczenia, o które został złożony wniosek. Jeżeli więc ktoś jest na rencie i złoży wniosek o emeryturę, dla ZUS-u oznacza to, że chce, aby to właśnie emerytura była mu wypłacana – niezależnie od tego, jaka jest jej wysokość.
- Aby więc uniknąć kłopotów związanych ze składaniem, a później wycofywaniem wniosku, zapraszam wszystkich rencistów, którzy myślą o zmianie swojego statusu z rencisty na emeryta do naszych do doradców emerytalnych, którzy czekają w każdej sali obsługi – mówi Iwona Kowalska.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

2 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: