eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak zarabiać 28% rocznie?

Jak zarabiać 28% rocznie?

2017-07-19 12:46

Jak zarabiać 28% rocznie?

Inwestowanie © junce11 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W ostatnim artykule "Strategia inwestycyjna - co to takiego?" poruszyłem wątek ogólny stosowania strategii podczas inwestowania na giełdzie. Wyjaśniliśmy sobie krótko dlaczego powinno się stosować strategię, z czego się ona składa, a także przytoczyliśmy założenia jednej z najprostszych strategii – strategii Faber’a.

Przeczytaj także: Strategia inwestycyjna. Co to takiego?

Dzisiaj jednak chciałbym pokazać konstrukcję strategii nieco bardziej wyszukanej. Może nie tyle wyszukanej, co zawierającej wszystkie elementy, które powinna posiadać typowa strategia inwestycyjna, a więc: sygnał wejścia, sygnał wyjścia, poziomy SL, TP i BE oraz zarządzanie kapitałem. Strategia ta jest zaczerpnięta z książki dr Alexandra Elder’a (światowej sławy inwestora i autora licznych publikacji) „Zawód inwestor giełdowy”, gdzie została nazwana jako „Triple Screen Trading System”. Strategia ta bazuje (jak większość zresztą) na analizie technicznej, lecz nie traktuje sygnałów zero-jedynkowo. Elder przedstawia ciekawy sposób spojrzenia na rynek, który polega na ujęciu w analizie aż trzech ram czasowych.

Przykład:
Jeżeli chcemy inwestować opierając się ruchy dzienne kursów akcji to powinniśmy najpierw spojrzeć na wykres w ujęciu tygodniowym, dziennym i dopiero na silnym ruchu w ciągu sesji zająć pozycję. Jak to wygląda w praktyce:
  1. wykres tygodniowy – określenie głównego trendu,
  2. wykres dzienny – określenie okazji do kupna lub krótkiej sprzedaży,
  3. wykres intraday – wybicie jako sygnał zajęcia pozycji.

Książka Elder’a jest jedną z moich pierwszych pozycji, które dosłownie pochłonąłem w kilka wieczorów chcąc dowiedzieć się czegoś więcej na temat strategii inwestycyjnych. Każdemu kto rozpoczyna swoją przygodę ze strategiami, mogę mu ją w tym miejscu gorąco polecić.

Wracając jednak do strategii, którą prowadzę w oparciu o system Elder’a (tak nazwijmy jego Triple Screen Trading System) – doskonale zdaję sobie sprawę, że inwestorzy czytający ten wpis czekają na konkrety. Zatem bez zbędnego rozwodzenia się nad tematem, podaję dokładny plan strategii, na której bazuję spekulując na rynku terminowym kontraktów na akcje KGHM.

Strategia Force of Trend
1.Podstawowe założenia:

  1. Gramy tylko zgodnie z trendem panującym na wykresie tygodniowym (W1),
  2. Na wykresie dziennym (D1) ustalamy dzień wejścia w pozycję korzystając ze wskaźnika Force Index 1 (FI),
  3. Wchodzimy na rynek zleceniami BuyStop (BS) lub SellStop (SS),
  4. Ryzyko na transakcje maksymalnie 3% całości kapitału,
  5. Stosowanie zleceń ucinających straty (SL) i przesuwanie ich na próg rentowności (BE).

2.Otwarcie pozycji:

  1. Rozpoznajemy trend na W1 korzystając z histogramu MACD 2 (wskaźnik dostępny w niemalże każdym programie do analizy technicznej),
  2. Na wykresie D1 korzystając ze wskaźnika FI szukamy momentu wejścia w pozycję:
    • FI > 0 w trendzie spadkowym to sygnał do ustawienia zlecenia SS poniżej świecy3 ,
    • FI < 0 w trendzie wzrostowym to sygnał do ustawienia zlecenia BS powyżej świecy.
  3. Jeżeli trend się nie potwierdzi i nowy dołek/szczyt nie zostanie wybity nasze zlecenie nie zostanie uruchomione. Po kolejnej świecy o kierunku przeciwnym do trendu ustawiamy zlecenie tuż pod/nad nią itd. aż do momentu aż nie zostanie ono zrealizowane lub do momentu zmiany trendu na W1.

3. Cięcie straty (stop-loss):

  1. Po zrealizowaniu zlecenia umieszczamy zlecenie SL poniżej/powyżej dołka/szczytu z ostatnich dwóch dni (dnia, w którym zawarliśmy transakcję i poprzedniego dnia),
  2. Jeżeli cena skieruje się zgodnie z kierunkiem naszej pozycji i osiąga 1xSL przesuwamy go na BE,
  3. Zamykamy pozycję na poziomie 3xSL.

5. Zarządzanie kapitałem:

  1. Ryzykujemy tylko i wyłącznie 3% na transakcję,
  2. Na koniec miesiąca następuje podział zysków:
    • 75% zysków dopisujemy do kapitału i przeznaczamy na dalsze inwestycje,
    • 25% zysków wypłacamy jako dywidendę na nasz rachunek prywatny (bardzo ważny aspekt psychologiczny, nagradzani pracownicy wykazują większe zaangażowanie i motywację).

Wyniki strategii w okresie od 2013 do 11.07.2017 r.


Strategia przynosi od dłuższego czasu (już ponad cztery i pół roku) dość solidne zyski, a stosowana jest wyłącznie na kontraktach na spółkę KGHM. Poniższy wykres przedstawia linię kapitału. Wyniki nie uwzględniają wypłat 25% zysków – całość jest reinwestowana.

fot. mat. prasowe

Force of Trend - KGHM

Strategia bazuje na rynku terminowym kontraktów na akcje KGHM.


Wszystko odbywa się zgodnie z przyjętymi powyżej założeniami. A statystyki, aż do dnia dzisiejszego wyglądają następująco:

fot. mat. prasowe

Statystyki

Jak widać strategia radzi sobie całkiem nieźle.


Jak zatem widać strategia radzi sobie całkiem nieźle. Od początku 2017 roku publikuję także każdy sygnał na swoim blogu www.pieniadzenagieldzie.pl. Serdecznie chciałbym zachęcić także do przeczytania książki dr A. Elder’a, która zawiera całą masę merytorycznych informacji na temat strategii inwestycyjnych i samego podejścia psychologicznego do inwestowania. W następnym artykule przedstawię testy strategii Faber’a na polskich spółkach.

  1. wskaźnik FI został stworzony przez dr Alexandra Elder’a. Łączy on w sobie ruch cen i wolumen i mierzy stan równowagi pomiędzy siłą 'byków' i 'niedźwiedzi' na rynku.
  2. wskaźnik skonstruowany przez analityka Gerarda Appela w roku 1979. Wskaźnik bada zbieżności i rozbieżności średnich ruchomych. Jest różnicą wartości długoterminowej i krótkoterminowej średniej wykładniczej. Wykorzystywana jest do badania sygnałów kupna i sprzedaży akcji.
  3. cała strategia opiera się na wykresie świecowym.


Krzysztof Strauchmann,

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: