eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ubezpieczenie na wakacje. 7 najważniejszych elementów

Ubezpieczenie na wakacje. 7 najważniejszych elementów

2017-06-27 12:29

Ubezpieczenie na wakacje. 7 najważniejszych elementów

Warto mieć polisę turystyczną © thanksforbuying - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Oferta rynkowa w zakresie polis turystycznych jest niezwykle szeroka - wyjeżdżający mogą w niej przebierać jak w przysłowiowych ulęgałkach. Ubezpieczenie turystyczne ciągle jednak cieszy się dość umiarkowanym powodzeniem. Z badania Blue Media wynika, że w minionym roku zdecydowała się na nie co szósta osoba spędzająca wakacje w Polsce oraz 4 na 10 turystów wybierających się za granicę. Nie są to tragiczne statystyki, ale wygląda na to, że świadomość ubezpieczeniowa Polaków wymaga poprawy. Oto 7 najistotniejszych składników polisy, które w niespodziewanych wypadkach mogą pomóc nam zaoszczędzić tysiące euro.

1. Koszty leczenia - spokój o finanse w razie choroby i hospitalizacji


Planując zagraniczne wakacje, warto wziąć pod uwagę koszty ewentualnego leczenia. Najbardziej istotnym z punktu widzenia ubezpieczonego elementem polisy jest w tym przypadku suma gwarantowana.

Na terenie Europy, czyli tam gdzie honorowane są uprawnienia wynikające z posiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), bezpieczna suma gwarantowana to 20 000 euro. Jeżeli zamierzamy opuścić Stary Kontynent, to suma ta powinna wynosić minimum 30 000 – 40 000 euro. Jeśli z kolei zamierzamy udać się do kraju, który słynie z niebotycznych kosztów leczenia jak np. USA, Australia czy Kanada, to wówczas najlepszym rozwiązaniem jest polisa z nielimitowanymi kosztami leczenia. Takie ubezpieczenie na wakacje gwarantuje nam, że w razie potrzeby opłacone zostaną wszelkie koszty leczenia.

Warto pamiętać, że osoby, u których zdiagnozowano trwałe schorzenie, muszą rozszerzyć ochronę o dodatek „choroby przewlekłe” (ubezpieczyciel nalicza dodatkową składkę za wyższe ryzyko), niektóre towarzystwa wymagają tego również od kobiet w ciąży.

2. NNW - gwarancja odszkodowania w razie wypadków


NNW - w razie jakiegokolwiek zdarzenia, w którym poniesiemy trwały uszczerbek na zdrowiu (np. złamiemy nogę, rękę, żebro, itp.) otrzymamy odszkodowanie finansowe (w razie śmierci otrzyma je najbliższa rodzina). Odszkodowanie jest wypłacane jako stosowny procent z sumy gwarantowanej (do wyboru jest wiele wariantów, od najmniejszych sum wysokości 5 000 zł aż po kwoty sięgające 100 000 euro).

fot. mat. prasowe

Koszt ubezpieczenia turystycznego wg ilości osób

Obejmujące terytorium całej Europy 14-dniowe ubezpieczenie dla 4-osobowej rodziny to niespełna 90 złotych.


3. OC - pokrycie kosztów w razie spowodowania nieumyślnego wypadku


OC w życiu prywatnym) to opcjonalny element ubezpieczenia na wakacje. Daje ono ochronę nie tyle nam, ale naszemu portfelowi. W razie gdy będziemy (my albo nasi podopieczni) nieumyślnymi sprawcami wypadku z udziałem osoby trzeciej lub zniszczymy jej mienie, ewentualne odszkodowanie (o takie może ubiegać się poszkodowany w sądzie) zapłaci za nas ubezpieczyciel – oczywiście do wybranej sumy gwarantowanej.

4. Bagaż - rekompensata w razie zniszczenia czy kradzieży


Ochrona bagażu – w razie jego zniszczenia, zgubienia lub kradzieży otrzymamy częściową rekompensatę za utracone rzeczy osobiste. Osoby, które planują podróż samolotem mogą dodatkowo ubezpieczyć się od dostarczenia bagażu z opóźnieniem (zagubionego przez linie lotnicze).

5. Assistance - wsparcie i pomoc w razie nagłych wypadków w podróży


Assistance turystyczne to całodobowa, natychmiastowa pomoc w razie nagłych wypadków w podróży. Jest to wsparcie zapewniane przez towarzystwo ubezpieczeniowe na różnych płaszczyznach, w zależności od potrzeb ubezpieczonego i oferty ubezpieczyciela. Assistance w ramach kosztów leczenia to najpopularniejszy rodzaj assistance turystycznego, ponieważ oferuje go każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Jest to wszelka pomoc związana z kłopotami zdrowotnymi. W ramach tego ubezpieczenia centra pomocy wskażą, gdzie znajduje się najbliższy szpital, placówka medyczna czy lekarz specjalista, a także podpowiedzą, jak tam dotrzeć oraz jakie dokumenty mieć ze sobą. To także organizacja przyjazdu i zakwaterowania osoby towarzyszącej w razie pobytu ubezpieczonego w szpitalu, wyżywienie i zakwaterowanie za granicą w celu powrotu do zdrowia. To również gwarancja wsparcia w załatwieniu wszystkich formalności związanych z powrotem do kraju. Ubezpieczyciel w razie choroby czy śmierci gwarantuje także opiekę nad towarzyszącymi ubezpieczonemu w podróży niepełnoletnimi dziećmi. Niekiedy w ramach assistance medycznego oferowana jest organizacja kontynuacji leczenia na terenie Polski.

6. Sporty - ochrona dla aktywnych


Jeśli w czasie wyjazdu będziemy uprawiali jakąkolwiek aktywność fizyczną, koniecznie musimy sprawdzić, czy towarzystwo ubezpieczeniowe nie wymaga od nas rozszerzenia ochrony. Wiele sportów ma status podwyższonego ryzyka lub ekstremalnych – takie informacje znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia każdego towarzystwa oraz w szczegółach produktu. Brak tego rozszerzenia w razie wypadku podczas uprawiania aktywności wymienionej na liście ryzykownych sportów będzie skutkował odmową pokrycia kosztów leczenia i niewypłaceniem odszkodowania za nieszczęśliwy wypadek.

W przypadku takich aktywności jak np. wycieczki górskie, jazda na nartach, rejsy na morzach, wyprawy do dżungli itp. koniecznie trzeba zadbać o takie ubezpieczenie na wakacje, które zapewni pokrycie kosztów ratownictwa (te za granicą są w 100% płatne przez osobę poszkodowaną). Warto ochroną objąć również sprzęt sportowy (przed kradzieżą, zgubieniem lub zniszczeniem).

7. Ratownictwo - zapewnienie zwrotu kosztów w razie akcji ratowniczej


Ratownictwo - zapewnia pokrycie kosztów akcji ratowniczych, np. na morzu czy w górach. W ramach tego elementu można liczyć na sfinansowanie przez ubezpieczyciela transportu śmigłowcem ratowniczym oraz działań wykwalifikowanych służb. KR (KR - koszty ratownictwa, skrót stosowany w opisach polis i Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) zalecane są zwłaszcza osobom, które planują uprawianie aktywności fizycznych na otwartym terenie - w górach, na morzu, w dżunglach i opuszczonych miejscach. Sumy gwarantowane kosztów ratownictwa są bardzo zróżnicowane - można zdecydować się na niskie kwoty, do kilku tysięcy euro albo wybrać pakiety z sumami opiewającymi na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. Wszystko oczywiście zależy od indywidualnych potrzeb i charakteru wyjazdu - osoby, których głównym celem podróży jest wędrówka po górach czy zwiedzanie ostępów dżungli powinny zainwestować w wyższe kwoty kosztów ratownictwa.
Leczenie za granicą jest bardzo kosztowne. Wysokich sum można uniknąć zapewniając sobie ubezpieczenie na wakacje.

fot. mat. prasowe

Koszty leczenia vs koszty ubezpieczenia

Koszty leczenia zapalenia nerek w Grecji to 33 000 złotych.


Ubezpieczenie na wakacje nie jest wysokim wydatkiem w porównaniu z kosztami, jakie przeznaczamy na organizację urlopu. Warto poświęcić kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych na zapewnienie sobie i swoim najbliższych ochrony ubezpieczeniowej. W razie choroby czy wypadku możemy zaoszczędzić wysokie sumy pieniędzy.

fot. mat. prasowe

Koszt ubezpieczenia turystycznego wg ilości osób

Obejmujące terytorium całej Europy 14-dniowe ubezpieczenie dla 4-osobowej rodziny to niespełna 90 złotych.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: