eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Karty kredytowe, czyli mniej i więcej

Karty kredytowe, czyli mniej i więcej

2017-06-28 13:39

Karty kredytowe, czyli mniej i więcej

Coraz częściej płacimy kartami w Internecie © lenets_tan - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Na przestrzeni lat 2011-2014 obserwowaliśmy dość istotny spadek zadłużenia na kartach kredytowych. Dziś znowu pojawiają się wzrosty. U schyłku minionego roku ich dynamika sięgnęła 5%. Okazuje się jednak, że wraz z wielkością zadłużenia nie wzrasta liczba gospodarstw domowych, które karty kredytowe posiadają.
Jak dowodzi badanie Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH „Sytuacja na rynku consumer finance”, karty kredytowe posiada dziś 18,5% gospodarstw domowych. To najniższy wynik, z jakim mamy do czynienia od początku monitorowania tego zagadnienia.

Spadkową tendencję potwierdzają również statystyki prowadzone przez Biuro Informacji Kredytowej, z których wynika, że od stycznia do kwietnia br. w naszym kraju wydano 333,2 tys. plastików, czyli o 6,3% mniej aniżeli w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wzrosty widać dopiero w ujęciu wartościowym - przyznane na wydanych kartach limity opiewały na 1,78 mld zł, co oznacza, że przez 12 miesięcy urosły o 3,9%.
– Nasze badanie dowodzi, że karty kredytowe cieszą się obecnie nieco słabszym zainteresowaniem niż w latach poprzednich, ale jednocześnie okazuje się, że Polacy zadłużają się na wyższe kwoty - komentuje Agnieszka Kozioł, Menedżer ds. projektów i analiz w KPF. – Na szczególne podkreślenie zasługuje również to, że problem nadmiernego zadłużenia właściwie nie dotyczy posiadaczy kart. Za taki obrót spraw odpowiada z pewnością systematyczna poprawa kondycji finansowej gospodarstw domowych w Polsce.

Funkcja kredytowa kart kredytowych wciąż nie upowszechnia się. Aż 50% posiadaczy kart dokonuje regularnych spłat w ramach tzw. okresu bezodsetkowego. Zaledwie połowa gospodarstw domowych, posiadających kartę kredytową, korzysta z jej funkcji kredytowej, zaciągając dług. Z obsługą zaciągniętego na karcie zobowiązania nie może sobie poradzić zaledwie 1,5% posiadaczy kart kredytowych. Istotna grupa, stanowiąca jedną piątą użytkowników kart kredytowych, deklaruje zaś regulowanie jedynie minimalnej wymaganej kwoty spłaty i tym samym bardzo aktywne korzystanie z funkcji kredytowej karty.

fot. mat. prasowe

Korzystanie z kart kredytowych

50% posiadaczy kart dokonuje regularnych spłat w ramach tzw. okresu bezodsetkowego.


Karty kredytowe pozwalają na bardzo dużą elastyczność zarówno jeśli chodzi o ich używanie, jak i spłatę zadłużenia, dlatego też są jedną z najatrakcyjniejszych form finansowania. To posiadacz plastiku każdorazowo decyduje jak chce z niej korzystać, mając do wyboru płatność kartą w sklepie tradycyjnym lub internetowym, jak i wypłatę gotówki z bankomatu. Również w przypadku spłaty zadłużenia posiadacze kart wybierają taką formę spłaty, jaka jest dla nich w danym momencie najdogodniejsza. Jak pokazują badania połowa posiadaczy kart dokonuje regularnych spłat całości zadłużenia, a połowa korzysta z jej funkcji kredytowej – stwierdza Joanna Szczegielniak, Dyrektor Departamentu Kart Kredytowych i Rozwoju Nowych Inicjatyw Biznesowych w Santander Consumer Banku.

Jak korzystamy z kart?


Chociaż w Polsce przy korzystaniu z kart kredytowych nadal dominują transakcje gotówkowe, to według danych NBP coraz częściej płacimy kartami w Internecie. W IV kwartale 2016 roku Polacy wykonali w sieci 12,1 mln transakcji o wartości 2,5 mld zł. To już drugi kwartał z rzędu, kiedy wartość transakcji w Internecie przekroczyła 2 mld zł. Jest to znacząca zmiana na przestrzeni 2 lat. W IV kwartale 2014 roku Polacy wykonali bowiem w sieci kartami zaledwie 2,9 mln transakcji o wartości 580 mln zł. Według raportu „E-Commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska” 48% internautów deklaruje, że robi zakupy online.

Przydatne linki:
Karty kredytowe


Patrząc na strukturę grupy użytkowników e-zakupów, największy odsetek stanowią w niej respondenci i respondentki w wieku do 34 lat, z wykształceniem średnim lub wyższym, mieszkający w ośrodkach miejskich, a także deklarujący dobrą sytuację materialną swoich gospodarstw domowych. Ten profil odpowiada statystycznemu posiadaczowi karty kredytowej według raportu „Sytuacja na rynku consumer finance” KPF IRG-SGH. Badania pokazują, iż największą koncentrację posiadaczy kart stanowią osoby w grupie wiekowej 16-49 (20,1%), z wykształceniem co najmniej średnim (27,3%), mieszkańcy miast powyżej 10 tys. mieszkańców (22,2%) i o najwyższych dochodach – powyżej 1 400 zł na osobę w gospodarstwie domowym (25,8%).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: