eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: sprzedaż i umorzenia V 2017

TFI: sprzedaż i umorzenia V 2017

2017-06-16 12:38

TFI: sprzedaż i umorzenia V 2017

TFI: sprzedaż i umorzenia V 2017 © Pio Si - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Sytuacja na rynku funduszy inwestycyjnych była ostatnio trudna do przewidzenia. Od jesieni minionego roku można mówić właściwie o huśtawce. Bieżący rok zaczął się jednak optymistycznie - do TFI znowu zaczęły napływać środki, a maj okazał się piątym miesiącem z rzędu, który tylko potwierdził wzrostową tendencję. Wymiernym efektem dobrych nastrojów uczestników TFI jest dodatnie saldo na poziomie 117 mln zł.
+117 mln zł to bez wątpienia dobry wynik, który byłby jeszcze wyższy i bliski wartościom odnotowanym na początku roku, gdyby nie wysokie wypłaty w funduszach dedykowanych. I tak jednak w pełni uprawnione jest stwierdzenie, że krajowy rynek TFI ma się więcej niż dobrze.
- W bieżącym roku ani razu jeszcze nie mieliśmy do czynienia z odpływem środków z TFI. Napływowi pieniędzy sprzyja nie tylko sytuacja makroekonomiczna, w tym głównie niskie stopy procentowe i perspektywy ich utrzymania, ale również nowa oferta produktowa TFI, a także bardzo zadowalające wyniki inwestycyjne – mówi prof. Marcin Dyl, Prezes Zarządu IZFiA.

W przypadku funduszy dedykowanych saldo sięgnęło -0,86 mld złotych. Decydujący wpływ na ten wynik miały umorzenia w kategorii funduszy dedykowanych rynku niepublicznego (-0,57 mld zł). Trudno jest również przejść obojętnie nad wpływem umorzeń funduszy akcyjnych w tej kategorii, z których wypłacono per saldo prawie -0,27 mld zł. Był to drugi raz w tym roku, gdy inwestorzy więcej wypłacili niż wpłacili z niededykowanych funduszy akcyjnych. Zapewne część z nich chciała zrealizować zyski po miesiącach wzrostów, a majowy spadek indeksu WIG, mógł temu sprzyjać.

fot. mat. prasowe

Saldo nabycia i umorzeń

Finalny wynik +117 mln zł jest już piątym z rzędu, gdzie wystąpiło dodatnie saldo wpłat i umorzeń.


Ponad trzy razy wyższe saldo niż w kwietniu osiągnęły fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego (+0,75 mld zł). Ciekawa dywergencja wystąpiła pomiędzy funduszami akcyjnymi a mieszanymi. O ile te pierwsze zanotowały kolejny miesiąc ujemnego salda (-0,38 mld zł), o tyle fundusze mieszane wręcz przeciwnie – w maju były drugim najpopularniejszym rozwiązaniem inwestycyjnym (+0,32 mld zł).

Fundusze absolutnej stopy zwrotu od wielu miesięcy nieustająco cieszyły się dużym powodzeniem, płynął do nich nieprzerwany strumień pieniędzy. Maj był pierwszym miesiącem w tym roku, gdzie ta kategoria funduszy zanotowała niewielkie ujemne saldo (-0,1 mld zł).

Sytuacja w funduszach dłużnych w tym miesiącu niemal uległa zbilansowaniu, aczkolwiek maj nie oddaje w pełni koniunktury panującej w tej grupie. W perspektywie minionych pięciu miesięcy widać, że także i tu inwestorzy są chętni do kupowania jednostek (ponad +1 mld zł wpłat w tym okresie).

fot. mat. prasowe

Fundusze - nabycia i umorzenia

W zasadzie większość kategorii funduszy cieszy się uznaniem (poza funduszami akcji).


Patrząc na rynek z pięciomiesięcznej perspektywy, okazuje się, że w zasadzie większość kategorii funduszy cieszy się uznaniem (poza funduszami akcji). To oznaka dojrzałości i zdolności do dywersyfikowania inwestycji, z korzyścią dla wszystkich uczestników rynku.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.