eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inwestowanie w obligacje ma wzięcie

Inwestowanie w obligacje ma wzięcie

2017-06-16 12:01

Inwestowanie w obligacje ma wzięcie

Inwestowanie w obligacje ma wzięcie © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

W maju Polacy kupili obligacje skarbowe za prawie 600 mln zł. To jeden z najlepszych wyników w historii sprzedaży tych papierów. Inwestorzy niemal 650 mln zł oraz 70 mln euro wydali na obligacje firm. Sporym powodzeniem cieszą się też fundusze dłużne i rynku pieniężnego.
Coraz wyraźniej widać, że posiadacze oszczędności szukają lepszych warunków, niż oferowane im na lokatach bankowych. Jednocześnie wciąż trzymają się instrumentów o niewielkim ryzyku, stąd też bierze się duże zainteresowanie, jakie wzbudza inwestowanie w obligacje.

Papierów skarbowych, czyli emitowanych przez ministerstwo finansów, kupili w maju za 599,5 mln zł. W ciągu ostatnich lat większe kwoty wydawali na ten cel jedynie przy okazji specjalnych, dodatkowych ofert. Wzmożone zakupy mają miejsce od początku roku. Sprzedaż obligacji skarbowych od stycznia do maja wyniosła łącznie ponad 2,5 mld zł, czyli więcej niż rocznie sprzedawano w latach 2010-2012. Jeśli zainteresowanie nabywców będzie utrzymywać się na podobnym poziomie w kolejnych miesiącach, pobity zostanie rekord z 2008 r., gdy Polacy kupili obligacje skarbowe za prawie 6,2 mld zł. Wówczas zachęcała ich do tego niechęć do ryzykownych inwestycji, charakterystyczna dla wydarzeń związanych z globalnym kryzysem finansowym, obecnie niechęć do niskich odsetek oferowanych przez banki. Co prawda oprocentowanie papierów skarbowych także nie należy do zbyt atrakcyjnych, ale przynajmniej chroni oszczędności przed inflacją.

fot. WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

Inwestowanie w obligacje ma wzięcie

W maju Polacy kupili obligacje skarbowe za prawie 600 mln zł. To jeden z najlepszych wyników w historii sprzedaży tych papierów.


Znacznie wyższe odsetki to powód, dla którego coraz większe grono oszczędzających i inwestorów decyduje się na inwestowanie w obligacje firm. W maju kupiono ich za 643 mln zł i 68 mln euro. Te najbardziej atrakcyjne oferty rozchwytywane są błyskawicznie. Jeden z przykładów to czerwcowa emisja papierów Echo Investment. Już pierwszego dnia wartość zapisów przekroczyła pulę oferowanych obligacji. Spółka chciała pozyskać 100 mln zł, a inwestorzy zgłosili oferty kupna papierów o wartości 247 mln zł, a więc zapisy trzeba było zredukować o prawie 60 proc.

Oprocentowanie obligacji Echa wynosi 2,9 proc. plus 6-miesięczna stawka WIBOR, czyli łącznie 4,71 proc., a na rynku nie brakuje ofert jeszcze wyżej oprocentowanych.
Spora część posiadaczy wolnej gotówki decyduje się ulokować ją w funduszach gotówkowych i pieniężnych oraz obligacji firm. Wartość aktywów funduszy inwestycyjnych ogółem zwiększyła się w maju o miliard złotych, z czego aż 800 mln trafiło do funduszy dłużnych.

Roman Przasnyski Główny Analityk

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.