eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Zamożni Polacy i ich sposoby oszczędzania

Zamożni Polacy i ich sposoby oszczędzania

2017-06-18 00:55

Zamożni Polacy i ich sposoby oszczędzania

Ile oszczędzają zamożni? © LIGHTFIELD STUDIOS - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Zamożni Polacy, czyli przedstawiciele rosnącej w Polsce w siłę wyższej klasy średniej. Jakie sposoby oszczędzania preferuje ta grupa społeczna? Jakie jest ich podejście do budowania kapitału? Jak duże sumy oszczędzają? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przynosi lektura najnowszego raportu Deutsche Bank - "Portret zamożnego Polaka – Klienta Premium". Zobaczmy, jak oszczędzają najzamożniejsi z nas. Czy możemy się od nich uczyć?
Polskie społeczeństwo się bogaci. Wystarczy spojrzeć na statystyki prowadzone przez Główny Urząd Statystyczny. Jeszcze na przełomie XX i XXI wieku średnia krajowa w naszym kraju nieco przewyższała 1,9 tys. zł brutto miesięcznie. Dziś jest to już 4,5 tys. zł. Co więcej, w Polsce żyje już ponad milion osób, których roczne dochody przewyższają 85 tys. zł. Łączne dochody netto tej części społeczeństwa to niebagatelne 171 mld zł. Czy te pieniądze zarabiają? A jeśli tak, to jakie sposoby oszczędzania preferują zamożni Polacy?
– Najbardziej zamożni Polacy już od wielu lat mogą korzystać z możliwości, jakie daje im tzw. private banking, a więc spersonalizowana obsługa bankowa. Równocześnie co roku przybywa klientów o nieco niższym, ale zdecydowanie wyższym od przeciętnej, statusie majątkowym. Tych w Deutsche Bank nazywamy klientami „premium” i jesteśmy przekonani, że to właśnie ich potrzeby związane z pomnażaniem kapitału będą intensywnie rosnąć.

Zamożni są zachowawczy, choć to się nie opłaca


Jak pokazało badanie wykonane na potrzeby raportu Deutsche Bank „Portret zamożnego Polaka – Klienta Premium”, co piąta osoba zarabiająca powyżej 7,5 tys. zł netto miesięcznie nie odkłada, ani nie inwestuje oszczędności z myślą o budowaniu kapitału na przyszłość. To i tak dobry wynik, bo w całej populacji nie oszczędza dwa razy więcej osób.
- Klient premium ma większe możliwości, jeżeli chodzi o sposoby oszczędzania w ramach tzw. „funduszu swobodnej decyzji” - czyli nadwyżki finansowej, która zostaje w portfelach po uregulowaniu wszystkich bieżących kosztów życia. Jednak podobnie, jak „przeciętny Kowalski”, grupa ta wybiera rozwiązania zachowawcze. Może to wynikać z niskiej tolerancji na ryzyko, albo po prostu z wygody – komentuje prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej.

Jeśli jesteś klientem premium, co mówi badanie Deutsche Bank nt. Twoich sposobów oszczędzania? Najpewniej masz rachunek oszczędnościowy, podobnie jak co trzeci zamożny Polak. Z dużym prawdopodobieństwem masz również w banku lokatę (wskazało na nią 27 proc. badanych). Możesz też należeć do grupy ok. 20 proc. zamożnych osób, które zainwestowały swoje oszczędności w nieruchomości. Mniej prawdopodobne jest, że wybrałeś bardziej aktywne formy pomnażania pieniędzy. Obok walut i kruszców, w które zainwestowało 13 proc. klientów premium, możesz mieć też IKE i IKZE (10 proc.), plan systematycznego oszczędzania (9 proc.), fundusze inwestycyjne (8 proc.) lub być bezpośrednio zaangażowany w inwestycje na giełdzie (7 proc.).

fot. mat. prasowe

Budowa kapitału. Klient Premium vs cała populacja

Co 3. zamożny Polak odkłada pieniądze na koncie oszczędnościowym.


- Można powiedzieć, że jeżeli chodzi o sposoby oszczędzania, to zamożni Polacy są mocno konserwatywni. W dużej mierze są to osoby, które po wejściu w dorosłość i założeniu rodziny wchodzą w wiek regularnej akumulacji kapitału. Dobrze więc, że wraz z rozwojem tej grupy i wzrostem jej majętności rośnie gotowość banków do zapewnienia jej odpowiedniej obsługi i tworzenia sprofilowanych ofert produktowych – zauważa Monika Szlosek z Deutsche Bank. Jej zdaniem, z czasem wybory dotyczące rozwiązań służących budowie kapitału będą w tej grupie klientów szły w kierunku produktów bardziej złożonych, stwarzających większe możliwości osiągnięcia zysków.

Ile oszczędzają zamożni?


Więcej niż co piąty badany (22 proc.) ocenia, że optymalna kwota do odłożenia co miesiąc to dla niego do 500 zł. Mniej więcej tyle samo osób (21 proc.) wskazuje, że odłożenie nawet ponad 3 000 zł co miesiąc nie stanowiłoby dla nich trudności. Tylko 8 proc. deklaruje brak wolnych środków w domowym budżecie, które mogliby przeznaczyć na oszczędzanie.

fot. mat. prasowe

Kwota oszczędności

Co piąty zamożny Polak oszczędza minimum 3000 złotych miesięcznie.


Kobiety bardziej dociekliwe i oszczędne


Jak zauważa Monika Szlosek, kobiety są bardziej zachowawcze w swoich wyborach niż mężczyźni. Aż 42 proc. zamożnych Polek, które wzięły udział w badaniu, odkłada nadwyżki finansowe na koncie oszczędnościowym. Wśród mężczyzn zwolenników tego rozwiązania jest mniej o 15 p. pkt. proc. Podobny wynik obserwujemy w przypadku lokat: wybiera je 31 proc. najlepiej zarabiających Polek i tylko co czwarty mężczyzna (25 proc.).
– Z moich obserwacji wynika, że kobiety potrzebują nieco więcej czasu, by przekonać się do nowych rozwiązań i są bardziej dociekliwe, jeśli chodzi o chęć zrozumienia mechanizmów produktów inwestycyjnych – komentuje Monika Szlosek. - Tymczasem mężczyźni częściej są skłonni akceptować ryzyko i odważniej podejmują decyzje dotyczące inwestycji.

Kiedy kobieta oszczędza, jest bardziej skłonna odkładać regularnie wyższe sumy, niż przeciętny mężczyzna. Co czwarta zamożna Polka zadeklarowała w badaniu możliwość odkładania ponad 3 000 zł, podczas gdy tę samą kwotę mogłoby odkładać jedynie 18 proc. mężczyzn. Wśród dobrze zarabiających mężczyzn najwięcej badanych (23 proc.) uznało, że oszczędzanie kwoty mieszczącej się w przedziale od 201 do 500 zł jest dla nich optymalne.

Co czeka klienta premium?


Firma KPMG prognozuje, że w 2019 roku w Polsce będzie mieszkać już blisko 1,3 mln osób zamożnych i bogatych, a ich dochód netto sięgnie około 220 mld zł.
– Jeśli Polska gospodarka będzie nadal się rozwijać w podobnym jak obecnie tempie, segment klienta premium z pewnością będzie się w najbliższych latach poszerzał, a co za tym idzie - zyskiwał na znaczeniu w oczach banków – przewiduje Monika Szlosek. – Dlatego ich zachowanie będzie miało coraz większy wpływ na rozwój bankowych ofert wspierających ich rosnące aspiracje.

Już dziś warto rozejrzeć się w ofertach instytucji finansowych. Jest coraz większa szansa, że nasze premium dochody zapewnią nam też premium obsługę i wsparcie banku w ich skutecznym pomnożeniu.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.