eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Dywidendy za 2016 r. Który deweloper wypłaci najwięcej?

Dywidendy za 2016 r. Który deweloper wypłaci najwięcej?

2017-05-18 12:54

Dywidendy za 2016 r. Który deweloper wypłaci najwięcej?

Jakie będą dywidendy za 2016 rok? © Jakub Jirsák - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych wiosna jak co roku kojarzy się inwestorom z sezonem dywidendowym. Jak co roku ponad 200 notowanych spółek podzieli się wypracowanym w poprzednim roku zyskiem ze swoimi akcjonariuszami. Jakie będą dywidendy za 2016 rok? Udziałowcy czołówki deweloperów mieszkaniowych mogą liczyć na solidny zastrzyk gotówki.

Nadszedł czas corocznych decyzji zarządów spółek giełdowych, zatwierdzanych następnie przez Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy, o podziale wypracowanego w minionym roku zysku netto przedsiębiorstwa na część wypłacaną akcjonariuszom oraz zatrzymaną w firmie z zamiarem przeznaczenia jej na cele inwestycyjno - rozwojowe. Spółki chętnie wypłacające dywidendy, a tym samym określane jako dywidendowe, są zazwyczaj dużo lepiej postrzegane przez rynek, inwestorów, zarządzających funduszami akcji czy analityków giełdowych opracowujących rekomendacje inwestycyjne – tłumaczy Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl .

Polityka dywidendowa deweloperów mieszkaniowych notowanych na GPW, po latach swoistego niebytu, od dwóch – trzech lat zaczyna nabierać coraz bardziej intensywnych kolorów. Należy przez to rozumieć rosnącą liczbę przypadków wypłaty dywidendy przez deweloperów, coraz większe sumy przeznaczone dla akcjonariuszy, a także zwyżkujący parametr stopy dywidendy, czyli ilorazu dywidendy przypadającej na jedną akcję i ceny rynkowej akcji.

Na pierwotnym rynku mieszkaniowym ubiegły rok przyniósł kolejną odsłonę koniunkturalnej prosperity, która ponownie zaowocowała historycznymi rekordami kontraktacji i przekazań lokali deweloperskich. Oznacza to bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że nie tylko miniony, ale także bieżący rok będzie okresem finansowych żniw rodzimej branży deweloperskiej, których naturalnym następstwem powinien być kolejny lukratywny sezon dywidendowy w 2018 roku.

fot. mat. prasowe

Dywidenda za 2016 r. zadeklarowana do wypłaty przez deweloperów

Najhojniejszym z deweloperów okazał się Dom Development, który na dywidendy przeznaczył ponad 125,5 mln zł.


W efekcie liczba spółek deweloperskich o profilu stricte mieszkaniowym, których zarządy podjęły decyzję o wypłacie dywidendy, wzrosła z 9-ciu w roku ubiegłym do 11-tu w bieżącym.

Średnia stopa dywidendy wypłacanej przez mieszkaniowych deweloperów giełdowych w ciągu roku wzrosła z 5,24 proc. do 5,52 proc. Taki wzrost na pierwszy rzut oka nie wydaje się może nadzwyczajny. Jednak jeśli uwzględnimy znacznie wyższe r/r rynkowe kursy akcji deweloperów, które są dzielnikiem ilorazu stopy dywidendy, to okaże się, że akcjonariusze dywidendowych spółek deweloperskich mogą liczyć w tym roku na znacznie wyższe przelewy. W sumie wyniosą one rekordowe 350 mln zł, czyli w granicach 50 mln zł więcej niż przed rokiem – dodaje ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Po raz kolejny w kwestii dywidendowej klasą samą dla siebie pozostaje Dom Development, który już piąty rok z rzędu wypłaca swoim akcjonariuszom praktycznie cały wypracowany zysk netto. Dywidendy za 2016 rok sięgną - bagatela - ponad 125 mln zł, czyli 45 mln zł więcej niż przed rokiem (stopa dywidendy ponad 7 proc.). Pod tym względem Dom Development jest wyjątkowym przypadkiem nie tylko w szeregach branży deweloperskiej, ale w ramach wszystkich spółek notowanych na GPW.

W przypadku czterech spółek (Archicom, Dom Development, i2 Development i Robyg) stopa dywidendy przekracza obecnie poziom 7 proc. czyli nawet powyżej 3-krotności rentowności 10-letnich obligacji skarbowych, będących najczęściej stosowaną stopą odniesienia (benchmarkiem) dla oceny wysokości wypłacanej przez spółki giełdowe dywidendy.

Tym samym u zdecydowanej większości czołowych rodzimych spółek deweloperskich o profilu mieszkaniowym obserwujemy ciąg dalszy materializacji tendencji dzielenia się wypracowanym zyskiem z akcjonariuszami. Już dziś do typowych wyjątków potwierdzających regułę należą giełdowi deweloperzy, pozostający poza kręgiem spółek dywidendowych, tak jak ma to miejsce na najbardziej zaawansowanych rozwojowo globalnych rynkach kapitałowych.

Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: