eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Bezpieczne pożyczanie pieniędzy. Czyli jakie?

Bezpieczne pożyczanie pieniędzy. Czyli jakie?

2017-05-18 12:37

Bezpieczne pożyczanie pieniędzy. Czyli jakie?

Pożyczka © fot. mat. prasowe

Pożyczanie pieniędzy stało się bardziej przemyślane. Po wsparcie finansowe Polacy najchętniej udają się do banków (70 proc.), z rzadka decydując się na ofertę firm pożyczkowych (11 proc.). Jak pożyczać bezpiecznie i na co zwracać szczególną uwagę? Oto porady przygotowane przez Fundację Zaradni.

Przeczytaj także: Życie na kredyt? Polacy są na tak

Jeżeli pożyczanie pieniędzy, to zdecydowanie bank. Z badania, które ICAN Research zrealizował na zlecenie firmy Blue Media, wynika, że 7 na 10 Polaków po pożyczkę udaje się właśnie do banku. 42 proc prosi o finansowe wsparcie rodzinę, a co czwarty zwraca się z prośbą o przysługę do znajomych i przyjaciół. Firmy pożyczkowe wybiera co dziesiąty z nas, a pomoc kolegów i koleżanek z pracy - 6 proc. Na pożyczki internetowe decydujemy się z rzadka.

Badanie dowodzi również, że pożyczanie pieniędzy coraz częściej bywa przemyślane. Polacy stali się bardziej zapobiegliwi i raczej nie chcą brać na siebie zobowiązań, którym mogliby nie podołać. Zdecydowanie stawiają na bezpieczne pożyczanie pieniędzy. Oto co się na nie składa:

Rozsądna analiza


W stwierdzeniu, że analiza możliwości budżetu domowego jest podstawą całego procesu zadłużania się, nie ma ani krzty przesady. Pożyczanie pieniędzy stanowczo zatem należy zacząć od odpowiedzi na pytanie: "na jaki kredyt mnie stać?". Z "Barometru ING: Jak pożyczają Polacy" wynika, że prawie 2/3 z nas pomocy w rozsądnym pożyczaniu pieniędzy oczekuje od banków. 64 proc. badanych jest przekonanych, że reklamy i promocje bankowe zachęcają do bezrefleksyjnego zadłużania się, dlatego też tak istotna jest indywidualna porada.

Ekonomista ING Banku Śląskiego, Grzegorz Ogonek, tak komentuje ostrożne podejście Polaków do zadłużania się:
- Trzeba je oceniać przez pryzmat ich doświadczeń z ostatnich lat: boomu kredytowego prowadzącego często do „życia ponad stan” (2006-2008), globalnego kryzysu finansowego (2009) oraz przewlekłego spowolnienia gospodarczego (2012-2013). Mieszanka tych doświadczeń nauczyła Polaków powściągliwości w sięganiu po dług. Część odczuła na własnej skórze, inni zobaczyli na przykładzie znajomych, że nierozsądne pożyczanie pieniędzy może doprowadzić do kłopotów finansowych.

Podpis na przeczytanych dokumentach


Po decyzji o tym, na jaki kredyt nas stać, należy podjąć decyzję o tym, gdzie i na jakich warunkach. A także bezwzględnie przeczytać umowę przez podpisaniem. Z badania przeprowadzonego przez PBS dla AXA wynika, że choć paradoksalnie dla 30 proc. podpisanie umowy jest sytuacją stresującą, to tylko 60 proc. zapoznało się z jej treścią. Na liście tłumaczeń znalazły się brak czasu, skomplikowana treść umowy, ale i fakt, że kredytobiorcy mieli zaufanie do instytucji, w której brali pożyczkę.
Jako kredytobiorcy musimy mieć jednak ograniczone zaufanie i być dociekliwi. Przed podpisaniem umowy nie wystarczy zapytać o oprocentowanie kredytu czy prowizję, ale koniecznie należy zapytać o całościowy koszt spłaty – mówi Jolanta Mróz z Kredyt Inkaso.

Umowa między znajomymi


Kolejnym aspektem, szczególnie istotnym przy pożyczaniu pieniędzy od znajomych jest zawarcie umowy pożyczki. Należy zwrócić tu uwagę przede wszystkim na czas zwrotu pieniędzy. Z badań przeprowadzonych przez ICAN Research na zlecenie firmy Blue Media wynika, że aż 94 proc. osób, które udziela pożyczki nigdy nie zabezpiecza się pisemną formą. Tylko 1 proc. zabezpiecza się zawsze, 4 proc. – jak jeśli kwota pożyczki jest wysoka, a 1 proc. – tak, gdy nie do końca ufa pożyczkobiorcy.

Pożyczanie pieniędzy na słowo jest nie tylko dość ryzykowne, ale też niezgodne z prawem. Fakt, że pożyczamy pieniądze do rodziny czy przyjaciół podlega zgłoszeniu do urzędu skarbowemu. W przypadku pożyczki do kwoty 9 637 zł w ramach I grupy podatkowej (czyli pożyczki udzielone przez małżonków, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i przez teściów) ustawodawca przewidział zwolnienie z opodatkowania. Kwota zwolnienia jest górnym limitem pożyczki uzyskanej od jednej osoby i jej łączna wartość obejmuje okres 5 lat. W przypadku pożyczki od znajomych, czyli osób niespokrewnionych, podatek wynosi 2 proc. (wyjątek, m.in. gdy pożyczka nie przekracza 5 tys. zł).

Bezpieczne pożyczanie pieniędzy, wbrew reklamom, nie zajmuje piętnastu minut. Sam fakt zadłużenia wymaga szczegółowej analizy domowego budżetu, a potem poznania warunków oferowanych przez bank. Pożyczając od znajomych, warto też szczegółowo omówić zasady zwrotu pieniędzy, aby wraz ze spłatą pożyczki nie zakończyła się wieloletnia przyjaźń. W kwestiach pożyczek nie ma miejsca na niedomówienia.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: pożyczanie pieniędzy, pożyczki

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: