eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: sprzedaż i umorzenia IV 2017

TFI: sprzedaż i umorzenia IV 2017

2017-05-17 11:47

TFI: sprzedaż i umorzenia IV 2017

Pieniądze © piotrszczepanek - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W minionym roku sytuacja na rynku funduszy inwestycyjnych była trudna do przewidzenia. Nie będzie przesadą powiedzieć, że mieliśmy do czynienia z huśtawką. Póki co bieżący rok prezentuje się zgoła inaczej. Od stycznia jeszcze ani razu nie obserwowaliśmy odpływu środków. W kwietniu bilans salda wpłat i umorzeń czwarty raz z rzędu okazał się dodatni, a inwestorzy powierzyli TFI kolejne setki milionów swojego kapitału.
W kwietniu bieżącego roku do TFI trafiło przeszło 0,5 mld zł. Obserwowana struktura nabyć i umorzeń okazała się zbliżona do marcowej.
- Pozytywna stabilizacja na rynku dostrzegalna jest już od stycznia. TFI sukcesywnie pozyskują kapitał, który wędruje do różnych grup funduszy, często wykorzystujących mieszane instrumenty finansowe. W efekcie tego możemy mówić o coraz większej dywersyfikacji portfeli inwestycyjnych Polaków – mówi prof. dr hab. Marcin Dyl, Prezes Zarządu IZFiA.

W kwietniu największą popularnością inwestorów cieszyły się
fundusze absolutnej stopy zwrotu, do których napłynęło +0,24 mld zł). Wprawdzie to nieco niższy wynik od zanotowanego przed miesiącem (+0,42 mld zł), ale ciągle wystarczający, aby ta grupa funduszy znów zdołała wyprzedzić swoich konkurentów i to także w kontekście całego roku.

Na drugiej pozycji uplasowały się fundusze gotówkowe i pieniężne (+ 0,24 mld zł), a tuż za nimi –rozwiązania mieszane, w przypadku których saldo nabyć i umorzeń osiąnęło +0,23 mld zł.

Abstrahując od funduszy rynku niepublicznego, najmniej popularne fundusze akcji, straciły niewiele, bo -74 mln zł. Także w skali całego roku suma nabyć i umorzeń tej grupy utrzymała się na dodatnim poziomie (+0,1 mld zł). W kwietniu z rynku funduszy niededykowanych odpłynęło -0,58 mld zł, najwięcej w tym roku. W ciągu minionych czterech miesięcy wartość umorzeń netto wyniosła -1,1 mld zł, co czyni tę grupę najsłabszą. Z drugiej strony, należy pamiętać, z jaką dynamiką fundusze te pozyskiwały nowe środki w ubiegłym roku. Biorąc pod uwagę niektóre zmiany prawne, swoista „korekta” wydaje się być uzasadniona.

Warto zwrócić uwagę na fundusze stabilnego wzrostu, które od początku roku notują dodatnie saldo wpłat i wypłat. Rekordowy napływ do tych funduszy nastąpił właśnie w kwietniu (+0,12 mld zł), co stanowiło równocześnie połowę napływu do wszystkich funduszy mieszanych. Fakt ten, w połączeniu z wynikiem funduszy absolutnej stopy zwrotu, świadczy o tym, że inwestorzy są skłonni dywersyfikować swoje inwestycje, nie omijając przy tym żadnej z kategorii funduszy.

fot. mat. prasowe

Saldo nabycia i umorzeń

Kwiecień okazał się kolejnym miesiącem dobrej koniunktury na rynku TFI.


Warto również zwrócić uwagę na rynek obligacji, szczególnie tych korporacyjnych. Fundusze oparte na tych instrumentach pozyskały +0,4 mld zł, notując właściwie podobne wyniki w każdym miesiącu tego roku. Pokazuje to, jak duży potencjał leży wciąż na tym rynku, szczególnie biorąc pod uwagę wciąż niskie stopy procentowe.

Na koniec należy odnotować fakt, że kwietniowe saldo nabyć i umorzeń wszystkich funduszy zostało obniżone w dużej mierze przez fundusze dedykowane, których saldo było ujemne i wyniosło niecałe -0,6 mld zł (główną determinantą były tu umorzenia funduszy akcji). Same fundusze niededykowane pozyskały + 1,1 mld zł, co dodaje jeszcze więcej optymizmu w bieżącą sytuację na polskim rynku TFI.

fot. mat. prasowe

Fundusze - nabycia i umorzenia

Pozycję lidera utrzymały fundusze absolutnej stopy zwrotu.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.